Efekt 0 dB w sieciach jednoczęstotliwościowych (SFN)

Tematy dotyczące odbioru naziemnej telewizji cyfrowej z nadajników Polskich. Telewizja naziemna FORUM.
Awatar użytkownika
stanleyiskra
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 293
Rejestracja: 15 lis 2010, 12:37
Tuner: VU+ ULTIMO,Miraclebox Premium Ultra
Antena: Wavefrontier T90, Hollex R120, Multifocus E85, LAM
Konwerter: Inverto Black Ultra, Maximum XO-R1
Podziękował: 21 razy
Dostał Podziękowań: 17 razy

Efekt 0 dB w sieciach jednoczęstotliwościowych (SFN)

#1

Post autor: stanleyiskra » 03 paź 2016, 9:56

Efekt 0 dB w sieciach jednoczęstotliwościowych (SFN)

W wielu miejscach, w których sygnał z głównych nadajników DVB-T jest niewystarczający i nie gwarantuje satysfakcjonującej jakości odbioru, konieczne jest wykorzystanie tzw. nadajników doświetlających, emitujących wszystkie lub wybrane multipleksy cyfrowe. Konsekwencją pojawienia się dodatkowych źródeł sygnału może być znaczna różnica poziomu odbieranego sygnału pomiędzy kolejnymi multipleksami. W przypadku wykorzystania po stronie odbiorczej anten o zbyt dużym zysku lub wyposażeniu je we wzmacniacze o dużym wzmocnieniu, pojawić się mogą problemy z odbiorem związane z przesterowaniem sygnału na wzmacniaczu lub odbiorniku.
Kolejny istotny problem występuje w sytuacjach, kiedy sygnały z sąsiednich nadajników transmitowane są na tym samym kanale - sieci SFN (ang. Single Frequency Network). Jest to tzw. "efekt 0 dB". Zjawisko zauważalne jest szczególnie w przypadku odbiorników wykorzystujących mniej zaawansowane układy odbioru sygnału i ma miejsce przy odbiorze kilku sygnałów z porównywalnym (bardzo dobrym) poziomem mocy oraz niewielkim (praktycznie żadnym) wzajemnym opóźnieniem czasowym. Problem z odbiorem wynikać może tutaj z braku technicznych możliwości zsynchronizowania się odbiornika z tak dosyłanymi sygnałami, a w konsekwencji dawać zakłócenia obrazu lub całkowity brak odbioru oraz bardzo często wahania wskazań jakości sygnału pokazywane przez odbiornik. "Efekt 0 dB" najmocniej odczuwalny jest w przypadkach, gdy:

- antena odbiorcza naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T jest w jednej linii z obiektem doświetlającym i obiektem nadawczym dużej mocy
Obrazek
- antena odbiorcza naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T ma charakterystykę o szerokiej poziomej wiązce odbioru i oba obiekty nadawcze mieszczą się w kącie odbioru anteny
Obrazek
Źródło:
http://informator.dipol.com.pl/informat ... 016_31.htm


Emitel też o tym pisał ale już bardzo dawno temu:
http://www.emitel.pl/index.php?id=110

Jakie działania mogą pomóc usunąć negatywne skutki powyższych zjawisk:

- Dyskryminacja kierunkiem odbioru, czyli wykonanie lekkiego odchylenia (obrócenia w poziomie) anteny odbiorczej od głównego kierunku odbioru, na którym jest ustawiona antena i do tej pory odbiór był prawidłowy.

- Zmiana wysokości zawieszenia anteny odbiorczej (w dół, lub w górę).

- Eliminacja, tam gdzie jest to możliwe, wzmacniaczy antenowych i zastąpienie ich symetryzatorami lub redukcja ich wzmocnienia.

- Zastąpienie anten siatkowych antenami o charakterystyce kierunkowej (np. typu Yagi) i o dobranym zysku energetycznym zależnie od lokalizacji, zapewniających węższą wiązkę poziomej charakterystyki odbioru. Rozwiązanie takie zapewni lepszą odporność na sygnały docierające spoza głównego kierunku odbioru, niż proste anteny siatkowe.

- Zainstalowanie tłumików w torze antenowym o odpowiednio dobranym tłumieniu.

- Zastosowanie rozbudowanej instalacji antenowej, z wykorzystaniem dwóch anten, z których antena skierowana na obiekt główny emitujący wszystkie multipleksy powinna być wyposażona w filtr pasmowy eliminujący sygnał MUX3 oraz druga skierowana na obiekt doświetlający i odbierająca MUX3.

Wówczas sygnał odbierany z obiektu głównego zostanie stłumiony względem sygnału odbieranego w tym samym kanale z nadajnika doświetlającego, co może zapewnić poprawny odbiór emisji cyfrowych.

Można też zaczerpnąć z podanej stronki poniżej inne poradniki:
http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... poradniki/


OCTAGON SF-4008 4K /USB2-16GB /HDD 1TB 2,5"
VU+ ULTIMO 4K /USB2 -16GB /HDD 1TB 3,5"
VU+TWO 4K SE/ SDD - 248 GB, USB2 -8GB

TV SAMSUNG 55" UHD 4K
---
Antena TOROIDAL T90+diseqc 16\1 - modernizowana
Antena LAMINAS 1500PM - (V,H/L,R) modernizowany zestaw
Antena LAMINAS AS-1800 PM (V,H/L,R/C)
zestaw posiadany instalacja w planach !!!

Wróć do „Telewizja Naziemna DVB-T (Polska)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości