Dobra antena do odbioru telewizji naziemnej cyfrowej

Tematy dotyczące instalacji, sprzętu oraz odbioru telewizji analogowej z nadajników Polskich i zagranicznych, znajdujących się w naszym zasięgu. Telewizja naziemna FORUM.
Wrona111
Ekspert
Ekspert
Posty: 657
Rejestracja: 13 cze 2012, 23:28
Tuner: USTYM 4K, OCTAGON SF8008
Antena: Laminas AS 120,Wavefrontier T90, inne
Konwerter: Inverto Black Ultra
Podziękował: 47 razy
Dostał Podziękowań: 22 razy

Dobra antena do odbioru telewizji naziemnej cyfrowej

#1

Post autor: Wrona111 » 10 lip 2013, 19:41

Tak jak w temacie interesują mnie opinie ludzi którzy korzystają z różnych anten do telewizji naziemnej. Anten jest sporo wszystkie marketingowo zachwalane a w praktyce jest inaczej każdy musi do swoich warunków lokalnych podejść indywidualnie no i właśnie tu stawiam pytanie..jaka antena gdy teren jest pagórkowaty otoczony lasem ale są jakieś prześwity a szerokopasmowa siatka odbiera ze wzmacniaczem dobrze...co w takim wypadku zrobić czy coś może być lepszego od zwykłej siatki? Chciałbym jeszcze bardziej skupić się na poprawie sygnału myślałem o ATX-ie ale anteny kierunkowe są dobre tylko gdy widzą horyzont a u mnie tego raczej nie będzie no chyba,że postawię maszt ze 100m :) co nie wchodzi w grę...czekam na podpowiedzi z waszych własnych doświadczeń


..."...

Awatar użytkownika
zdzima
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 514
Rejestracja: 03 gru 2010, 17:41
Tuner: Technomate HD Combo:TM-8000, TM-6900
Antena: Laminas AS - 160 PM
Konwerter: BSC 621-2, BSC 421, Inverto Black Ultra
Lokalizacja: Białystok 23*11'E/53*08'N
Podziękował: 81 razy
Dostał Podziękowań: 21 razy

Dobra antena do odbioru telewizji naziemnej cyfrowej

#2

Post autor: zdzima » 10 lip 2013, 21:19

Czytałem dużo dobrego o Tri digit, :thumbsup: ale jak jest faktycznie to nie wiem. :hmmm:



Awatar użytkownika
jacky-x
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 914
Rejestracja: 11 lut 2009, 22:03
Lokalizacja: Duchowa stolica śl.
Podziękował: 39 razy
Dostał Podziękowań: 60 razy
Kontakt:

Dobra antena do odbioru telewizji naziemnej cyfrowej

#3

Post autor: jacky-x » 10 lip 2013, 21:52

@Wrona111
Napisałeś to co ja bym ci napisał :grin: , może tylko dodam że jeśli ci się sprawdza siatka to nie zmieniaj, bo i po co. Przy takim opisie terenu kierunkowe mogą ( i raczej tak będzie) się nie sprawdzić. Chcesz cos poprawić, wzmocnić sygnał jeśli jest na granicy, może cos dodatkowo złapać spróbuj zainstalować LNA 177, nie jest to duzy koszt a sprawdzają się te wzmacniacze w większości przypadków bardzo dobrze zarówno w kierunkowych jak i w siatkach. Lubisz mieć dodatkowe porównania możesz jeszcze spróbować np: antene http://www.phusaturn.com.pl/antena-maxi ... -grid.html ci którzy ją mają wydawali dobre opinie (z wzmacniaczem LNA), ale to juz tak hobbystycznie :grin: Pozdr


http://jackysat.atspace.com/
SAT - Ariva 250HD combo / Emme Esse ASC 125 - DG 380 (90E-58W)/ Inverto Black Ultra /
NAZIEMNA - Logarytmiczna
FM - Televes FM circular 1201

Awatar użytkownika
bochma
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 477
Rejestracja: 07 lip 2010, 11:34
Tuner: gi-s 980 crci hd, FA tt hd pvr, Vitamin HD 5000
Antena: 180 cmx2 (28,2e i 49e), 120 cm (75e-11w)
Lokalizacja: Wągrowiec/Gołańcz/Kcynia, N52.93, E17.36
Podziękował: 12 razy
Dostał Podziękowań: 12 razy

Dobra antena do odbioru telewizji naziemnej cyfrowej

#4

Post autor: bochma » 10 lip 2013, 22:14

Wrona111 pisze:jaka antena gdy teren jest pagórkowaty otoczony lasem ale są jakieś prześwity a szerokopasmowa siatka odbiera ze wzmacniaczem dobrze...co w takim wypadku zrobić czy coś może być lepszego od zwykłej siatki?
Wiem, że to co napiszę, jest niepopularne wśród instalatorów, ale moim zdaniem jeśli siatka odbiera dobrze sygnał dvb-t, to nie ma jej co ruszać. Zaletą tych antenek jest to, iż odbierają sygnał zarówno z przodu, jak i z tyłu. Osobiście robiłem testy na kilku osiedlach w Wągrowcu, u starszych ludzi, którym nie uśmiechało się zmieniać anteny (w końcu to dodatkowy wydatek) i niemal we wszystkich przypadkach przy antenie ustawionej na południe (czyli na nadajnik w Śremie), sygnał był zarówno ze Śremu, jak i ze strony północnej z nadajnika w Chojnie. Co więcej, w centrum Wągrowca na dachu jednego z bloków maszt starego nadajnika po telewizji analogowej zamieniono na doświetlacz/grapfiller 3 muxu z bardzo słabiutką mocą. Dom moich rodziców położony jest w linii prostej w odległości jakichś 5 km od tego bloku i u nich na antenie siatkowej odbiór 3 muxu zarówno z Chojny, jak i z Rusinowa jest o niebo lepszy, niż z tego grapfillera :slap:
Gdybyś chciał natomiast zmienić antenkę, to polecam zwykłą yagi 8 lub 16-elementową z symetryzatorem. Ja na antenie yagi 8-elementowej zawieszonej dość nisko nad ziemią (jakieś 3 metry w otoczeniu drzew) u siebie na wsi łapię zarówno sygnał z Chojny (żadna sztuka, mieszkam jakieś 7 km w linii prostej od nadajnika), jak i z Trzeciewca (wszystkie trzy muxy). Ja taką antenkę kupiłem za niecałe 30 zł od producenta w okolicach Lublina.
Na koniec ciekawostka: dzisiaj jechałem przez sąsiednią wieś Panigródz, w której za PRL-u postawiono blok PGR-owski. I na elewacji tego bloku spostrzegłem kilka anten kierunkowych (podejrzewam, że kosztowały coś koło 70, a nawet 100 zł) skierownanych na... Chojnę (odległośc jakieś 8-9 km) :slap:


Parabola Mabo 180 cm (2 sztuki - 28,2e oraz 49e)
Ofset Laminas 120x125 cm (75e-11w)
Vitamin 5000HD

loocas
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1114
Rejestracja: 27 maja 2010, 10:01
Podziękował: 47 razy
Dostał Podziękowań: 46 razy

Dobra antena do odbioru telewizji naziemnej cyfrowej

#5

Post autor: loocas » 12 lip 2013, 13:16

bochma pisze:Ja taką antenkę kupiłem za niecałe 30 zł od producenta w okolicach Lublina.:
Prześlij mi na PW "reklame" (gdzie i jak się nazywa) tej firmy.


Mabo 150 (68,5 E - 15 W), Maximum E-85 Multifocus, VU+ UNO 4K, Prof 7301.

Awatar użytkownika
bochma
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 477
Rejestracja: 07 lip 2010, 11:34
Tuner: gi-s 980 crci hd, FA tt hd pvr, Vitamin HD 5000
Antena: 180 cmx2 (28,2e i 49e), 120 cm (75e-11w)
Lokalizacja: Wągrowiec/Gołańcz/Kcynia, N52.93, E17.36
Podziękował: 12 razy
Dostał Podziękowań: 12 razy

Dobra antena do odbioru telewizji naziemnej cyfrowej

#6

Post autor: bochma » 12 lip 2013, 15:23

loocas pisze:Prześlij mi na PW "reklame" (gdzie i jak się nazywa) tej firmy.
Żadna tajemnica i żadna reklama, bo nie mam jakiegokolwiek interesu w reklamowaniu tej firmy. Pisałem o niej ponad rok temu na forum w tym poście http://www.satclub.pl/dvb-t-polska/ante ... t6159.html


Parabola Mabo 180 cm (2 sztuki - 28,2e oraz 49e)
Ofset Laminas 120x125 cm (75e-11w)
Vitamin 5000HD

Wrona111
Ekspert
Ekspert
Posty: 657
Rejestracja: 13 cze 2012, 23:28
Tuner: USTYM 4K, OCTAGON SF8008
Antena: Laminas AS 120,Wavefrontier T90, inne
Konwerter: Inverto Black Ultra
Podziękował: 47 razy
Dostał Podziękowań: 22 razy

Dobra antena do odbioru telewizji naziemnej cyfrowej

#7

Post autor: Wrona111 » 12 lip 2013, 19:58

w nawiązaniu do anten kierunkowych to naprawdę współczuję tym ludziom co mają tak blisko nadajniki a stawiają takie gabaryty no ale :hmmm: nie znamy jakie było ich założenie możliwe, że jakiś sprzedawca wcisnął im by wyciągnąć kasę albo ktoś poluje na jakiś sygnał z innego nadajnika no ale nie o tym ta debata. Może się mylę ale porównywałem dużo anten kierunkowych czytając ich opinie i stwierdzam, że wszystkie mają podobny zysk energetyczny oczywiście bez wzmacniaczy i tak jak odpowiadacie bez horyzontu nawet najlepsza kierunkowa antena nie odda nam tego co zwykła siatka. Ostatnio dostałem odp od pewnej osoby co instalowała atx-a 91 ze wzmacniaczem LNA-177 i antena odbierała ale nie miała takiej mocy w odbiorze co antena siatkowa z tym samym wzmacniaczem koleś oddał atx-a. To są wzmacniacze ekranowane i nie łapią zakłóceń co daje w antenie kierunkowej odbiór z jednego kierunku a co gdyby zainstalować wzmacniacz nieekranowany SWA-9701 przy antenie np: atx sądzę,że zachowywała by się podobnie do siatki gdyż wzmacniacz wzmacniał by każdy sygnał i mogła by odbierać z tyłu i z przodu o ile nie jesteśmy po za granicą sygnału a sam sygnał przy takim ukształtowaniu terenu mógłby się odbić od jakiejś przeszkody.Swoją drogą ciekawy ten link http://www.phusaturn.com.pl/antena-maxi ... -grid.html przeglądając strony internetowe nie wpadłem na taką antenę na pierwszy rzut oka wygląda jak siatka możliwe, że kupie tego typu antenę bo jednak chciałbym uniknąć tradycyjnej siatki.


..."...

Awatar użytkownika
Jurkins
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 326
Rejestracja: 05 maja 2009, 16:49
Tuner: Octagon SF4008
Antena: Laminas AS270
Konwerter: Inverto Black Ultra
Lokalizacja: Klęczany/Nowy Sącz
Podziękował: 9 razy
Dostał Podziękowań: 8 razy

Dobra antena do odbioru telewizji naziemnej cyfrowej

#8

Post autor: Jurkins » 12 lip 2013, 21:52

Sam przechodzę "załamanie nerwowe" z kierunkową, (o czym można poczytać w temacie o moim sprzęcie).
kolega @jansat odpowiedział mi w ten sposób:
Jeśli masz teren pagórkowaty ,a antena jest nisko zamontowana , to żaden przedwzmacniacz nie pomoże ze względu na charakterystykę kierunkową anteny. W takich antenach odgrywa już zasada wysokości montażu. Należy pamiętać o bardzo prostej zasadzie działania anten kierunkowych , że im dłuższa antena ma większy zysk ale zawęża się jej kierunkowość pozioma i pionowa do nadajnika.
W twoim terenie to lepiej by było zamontować Telmora MAX HD czyli dawnego ASR-860 z P15 lub P25 i poradzi sobie bez najmniejszego problemu.
ASR nie testowałem, ale coś w tym musi być, skoro siatka daje lepsze efekty od ATXa.
(choć w zasadzie ATX miał być przeznaczony do ataku na słowackie nadajniki)


Corab ASC800 | Famaval 110AL | Laminas AS130 | Laminas AS270
uClan Ustym 4K PRO | Denys H.265 | ZgemmaH8.2H | 4K ULTRABOX+
SIRIO GPE-27 | SD-1300U | Dipol 3/RZ B | ATX-91
Inverto C-Band | Black Ultra | Red Extend | Moteck SG2100
Baofeng UV-82 | DM1701 | Quansheng K5(8) | Uniden UBC125 | RTL-SDRv4 | Tecsun PL330 | SQ9WTW | 73!

Awatar użytkownika
jacky-x
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 914
Rejestracja: 11 lut 2009, 22:03
Lokalizacja: Duchowa stolica śl.
Podziękował: 39 razy
Dostał Podziękowań: 60 razy
Kontakt:

Dobra antena do odbioru telewizji naziemnej cyfrowej

#9

Post autor: jacky-x » 12 lip 2013, 22:01

@Wrona111
Nie ma mi co współczuć :grin: Już tłumacze. Kosztowy widzę z okna (25km) odbieram na byle czym , bez wzmacniaczy itd. wiec bez inwestycji antenowej się obędzie ale ...? Są u mnie Czesi z super oferta (szczególnie dla sportu) teraz to też bym odbierał bez większych problemów te główne kanały(kiedyś było gorzej), ale sa i dalej takie muxy które sa możliwe do odbioru tylko dzięki dobraj antenie i dobremu ukształtowaniu terenu, są Słowacy dostępni w ograniczonej formie dla węższej grupy, dodatkowo pol V, tez ciekawe kanały więc na Słowaków dat 75 ze wzmacniaczem (ta radziłą sobie najlepiej) a na Czechów Atx107 (3m dł) ta bierze całą Ostrawę nawet Klimkowiec i przy okazji nie ma problemu z pełnym pakietem mux polskich ( np: ze skrzycznego, Choragwicy czy Katowic) a przy okazji tropo np. Wrocław czy Brno albo jeszcze dalsze. Co do wzmacniacza ( mam ich kilkadziesiąt przetestowanych) to tez troszkę inaczej niż w analogu bo jak dasz za mocny to tez nic nie odbierzesz bo ci przesteruje głowice, więc trzeba uważać. Podsumowując: mam blisko do nadajnika, a na dachu "potężne drabiny" z własnego wyboru tak dla siebie i swojego hobby, :smile1: z wzmacniaczami tez tak nie jest że ekranowany bierze kierunkowo a nieekranowany nie, idą podobnie a antena daje różnicę. No i jeszcze co do zysku tez powiem że różnica między poszczególnymi antenami pasywnie jest i to nawet bardzo duża, to tak z własnych obserwacji. Pozdr


http://jackysat.atspace.com/
SAT - Ariva 250HD combo / Emme Esse ASC 125 - DG 380 (90E-58W)/ Inverto Black Ultra /
NAZIEMNA - Logarytmiczna
FM - Televes FM circular 1201

Awatar użytkownika
bochma
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 477
Rejestracja: 07 lip 2010, 11:34
Tuner: gi-s 980 crci hd, FA tt hd pvr, Vitamin HD 5000
Antena: 180 cmx2 (28,2e i 49e), 120 cm (75e-11w)
Lokalizacja: Wągrowiec/Gołańcz/Kcynia, N52.93, E17.36
Podziękował: 12 razy
Dostał Podziękowań: 12 razy

Dobra antena do odbioru telewizji naziemnej cyfrowej

#10

Post autor: bochma » 12 lip 2013, 22:24

Wrona111 pisze:w nawiązaniu do anten kierunkowych to naprawdę współczuję tym ludziom co mają tak blisko nadajniki a stawiają takie gabaryty no ale :hmmm: nie znamy jakie było ich założenie możliwe, że jakiś sprzedawca wcisnął im by wyciągnąć kasę...
Myślę, że dokładnie tak jest. Wyłączono sygnał analogowy, włączono wszystkie muxy w dvb-t, więc ludzie zaopatrzyli się w najnowszy krzyk mody wciśnięty im przez sprzedawców. Te anteny kierunkowe wiszą na wysokości okien parteru lub pierwszego piętra bloku i patrzą w kierunku Chojny, więc nie sądzę, aby ktoś bawił się w odbiór innych nadajników z południowego zachodu. Znowu przykład z Wągrowca: jakiś miesiąc temu byłem u staruszki, która po zmianie kanału nadawanie 3 muxu z nadajnika w Śremie nie miała poznańskiej wersji TVP Info (po prostu trzeba było przeskanować inny kanał). Okazało się, że w jednym ze sklepów w mieście (który przypadkiem jest autoryzowanym dystrybutorem produktów słonecznej platformy) za ok. 150 zł wciśnięto jej Tuner T-HD 1000. Kobieta dopiero ode mnie (a nie od sprzedawcy) dowiedziała się, że najbliższe nadajniki 4 muxu znajdują się w Poznaniu, a w Wągrowcu nie ma szans na ich odbiór. Więc niepotrzebnie przepłaciła ok. 50 zł :judge:


Parabola Mabo 180 cm (2 sztuki - 28,2e oraz 49e)
Ofset Laminas 120x125 cm (75e-11w)
Vitamin 5000HD

ODPOWIEDZ

Wróć do „Tv naziemna/FAQ/DX”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości