Multiswitch - brak sygnału

Dział poświęcony problemom z działaniem sprzętu TV SAT - usterki,naprawy, przeróbki itp.
Awatar użytkownika
agasmo
nowy
nowy
Posty: 5
Rejestracja: 23 sie 2017, 8:57
Tuner: nc+
Lokalizacja: Pruszków
Podziękował: 3 razy
Dostał Podziękowań: 0

Multiswitch - brak sygnału

#1

Post autor: agasmo » 23 sie 2017, 10:21

Witam,

W ciągu jednej nocy straciliśmy sygnał w naszej domowej instalacji antenowej. Podejrzenie padło na multiswitch. Ale nie wiem czy słusznie. Nasza instalacja wygląda następująco: od konwertera idą 4 kable, które wchodzą do Multiswitcha Opticom OMS 5/16P. Na krótko zrobiłam połączenie każdego z tych 4 kabli od konwertera z tunerem (z pominięciem multiswitcha). Na 3 mam sygnał, a na ostatnim wchodzącym do wejścia o nazwie LOW-BAND V nie mam sygnału. I teraz mam pytanie: czy uszkodzić się mógł sam kabel, multiswitch czy konwerter? Czy brak sygnału na jednym z kabli wpływa na działanie samego multiswitcha czy nie ma to znaczenia? Zakładam, iż sam konwerter działa, bo jednak na trzech kablach sygnał mam. Dodam, iż w tym temacie jestem zupełnym laikiem, ale chcę spróbować sama poradzić sobie z problemem.

Z góry dzięki za pomoc!
Załączniki
IMG_20170822_211332.jpg



Awatar użytkownika
Peyu
Moderator
Moderator
Posty: 3882
Rejestracja: 11 lut 2009, 21:09
Tuner: Wiele
Antena: Orbitron 3m MESH
Konwerter: Inverto KU C-band
Lokalizacja: Wielkopolska Leszno
Podziękował: 69 razy
Dostał Podziękowań: 256 razy
Kontakt:

Multiswitch - brak sygnału

#2

Post autor: Peyu » 23 sie 2017, 21:22

Witam powiem tak:
Zapewne jak podpinasz bezpośrednio kable z lnb do tunerów działa tylko pewna część kanałów to jest ok.
Druga sprawa jeśli siedzi dolne pasmo z V i nie wiesz czy padł lnb czy kabel dobra opcją była by podmiana kabla np podpisz sobie najpierw kable przy lnb który jest z którego pasma na lnb są opisy.
Gdy już podpiszesz wypnij kabel z LOW-BAND V i podmień go do innego wyjścia np VH i wtedy sprawdź w dekoderze czy masz sygnał jeśli masz sygnał to kabel jest jeśli sygnału nie ma to kabel uwalony.
Inną opcją jest zamiana lnb na singla i sprawdzanie każdego przewodu oddzielnie.
Lub nowy quatro.
Ale podmiana kabli jest najtańszą alternatywą lub też podmiana na singla.

A tak w nawiasie dziwię się zawsze co ma za zadanie owijanie F taśmą izolacyjną jeśli są już to f nakręcane to należy zastosować odpowiedniej średnicy i nie będą spadać a tak kable cienkie f grube i zapewne nawija się taśmę a wygląda to ohydnie.
Nie żebym był złośliwy to taki off topic. :grin: :w00t:
Za ten post użytkownik Peyu otrzymał podziękowanie od:
agasmo (24 sie 2017, 8:06)



Awatar użytkownika
agasmo
nowy
nowy
Posty: 5
Rejestracja: 23 sie 2017, 8:57
Tuner: nc+
Lokalizacja: Pruszków
Podziękował: 3 razy
Dostał Podziękowań: 0

Multiswitch - brak sygnału

#3

Post autor: agasmo » 24 sie 2017, 8:18

Tak, gdy pominę switch i wepnę jeden z tych kabli to tunera to pojawiają się kanały. Na każdym kablu inne. No z wyjątkiem tego 4 kabla, na którym nie ma sygnału. Dziś po południu sprawdzę ten 4 kabel na innym miejscu jak radzisz.
Ale czy to znaczy, iż switch się nie popsuł i to wina kabla/konwertera?
A jeśli chodzi o kable to całość była robiona przez fachowca i to jego „pomysły” :smile1: A on niestety już mi nie pomoże..



Awatar użytkownika
Peyu
Moderator
Moderator
Posty: 3882
Rejestracja: 11 lut 2009, 21:09
Tuner: Wiele
Antena: Orbitron 3m MESH
Konwerter: Inverto KU C-band
Lokalizacja: Wielkopolska Leszno
Podziękował: 69 razy
Dostał Podziękowań: 256 razy
Kontakt:

Multiswitch - brak sygnału

#4

Post autor: Peyu » 24 sie 2017, 9:57

Sprawdź kable lub podmien lnb i wszystko będziemy wiedzieć.



Awatar użytkownika
agasmo
nowy
nowy
Posty: 5
Rejestracja: 23 sie 2017, 8:57
Tuner: nc+
Lokalizacja: Pruszków
Podziękował: 3 razy
Dostał Podziękowań: 0

Multiswitch - brak sygnału

#5

Post autor: agasmo » 24 sie 2017, 21:26

No i już jestem po "testach".. kupiony został nowy konwerter i w dalszym ciągu sytuacja wygląda tak samo: brak sygnału na 4 kablu (low-V). Zmieniane też były same kable.. gdy kabel z czwartej pozycji przepiliśmy na pozycję 3 (low-H) to sygnał był. Gdy kabel z pozycji 3 na 4 to już sygnału brak... CZy na pewno na wszystkich 4 kablach powinien być sygnał?
Dodatkowo patrzyliśmy czy coś z anteną się nie stało.. jest tak mocno zamontowana, iż nic jej nie ruszy...
Na prawdę już nie wiem co to może być :evilmad:



Awatar użytkownika
Peyu
Moderator
Moderator
Posty: 3882
Rejestracja: 11 lut 2009, 21:09
Tuner: Wiele
Antena: Orbitron 3m MESH
Konwerter: Inverto KU C-band
Lokalizacja: Wielkopolska Leszno
Podziękował: 69 razy
Dostał Podziękowań: 256 razy
Kontakt:

Multiswitch - brak sygnału

#6

Post autor: Peyu » 24 sie 2017, 21:56

Skąd jestes kolego.

-- mniej niż minutę temu --

To jak podmieniales kable wychodzi na to że uwalony kabel.



Awatar użytkownika
agasmo
nowy
nowy
Posty: 5
Rejestracja: 23 sie 2017, 8:57
Tuner: nc+
Lokalizacja: Pruszków
Podziękował: 3 razy
Dostał Podziękowań: 0

Multiswitch - brak sygnału

#7

Post autor: agasmo » 25 sie 2017, 8:15

Tylko jak ten niedziałający kabel przepinam pod inne wejście to łapie na nim sygnał. Jakiego kabla bym nie podłączyła pod port Low-V to nie ma na nim sygnału. Więc kabel sam w sobie jest ok. Konwerter nowy, wczoraj kupiony.
Na wejściu LOW-H mam przykładowo Canal+. W ustawieniach tunera zmieniłam typ konwertera na Twin i wpięłam do niego 2 kable (pod Sat1 i Sat2): jeden z działającego wejścia LOW-H i drugi z LOW-V (nie działa). W wyniku takiego połączenia Canal+ odbierał. Więc na moje rozumowanie, jeden kabel z brakiem zasięgu nie wpływa na samo działanie tunera.

Stąd moje pytanie, czy na wszystkich 4 wejściach musi być sygnał?

P.S.
Jestem z okolic Warszawy :)
Agnieszka



Awatar użytkownika
Peyu
Moderator
Moderator
Posty: 3882
Rejestracja: 11 lut 2009, 21:09
Tuner: Wiele
Antena: Orbitron 3m MESH
Konwerter: Inverto KU C-band
Lokalizacja: Wielkopolska Leszno
Podziękował: 69 razy
Dostał Podziękowań: 256 razy
Kontakt:

Multiswitch - brak sygnału

#8

Post autor: Peyu » 25 sie 2017, 10:15

Wiec pozostaje multiswitch bo jeśli podpinasz kabel z vl w inne wejście i działa to pozostaje port w multi. Aby to wyeliminować chciałem aby był założony zwykły lnb nie pod multiswitcha. Ale jeśli kupiłaś już pod multi to Ok. Wiesz to jest takie małe błądzenie bo normalnie podpina się miernik i wykaże usterkę czy to kabel lnb czy wejście w switchu. Może napisz do Jacka jest z WAW jest instalatorem może podjedzie zdiagnozuje bo szkoda kasy na wymianę co chwilkę czegoś nowego.



loocas
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1114
Rejestracja: 27 maja 2010, 10:01
Podziękował: 47 razy
Dostał Podziękowań: 46 razy

Multiswitch - brak sygnału

#9

Post autor: loocas » 25 sie 2017, 12:02

Pozostaje pytanie czy sprawdzając wcześniej Low V wybrałaś w tunerze kanał z dolnego pasma w polaryzacji V?
Sprawdź czy masz odbiór z transpondera 11508V to są np. TVN-y w hd. podłączając oczywiście to "nie działające" wyjście z konwertera.
Za ten post użytkownik loocas otrzymał podziękowanie od:
agasmo (29 sie 2017, 8:44)


Mabo 150 (68,5 E - 15 W), Maximum E-85 Multifocus, VU+ UNO 4K, Prof 7301.

Awatar użytkownika
Peyu
Moderator
Moderator
Posty: 3882
Rejestracja: 11 lut 2009, 21:09
Tuner: Wiele
Antena: Orbitron 3m MESH
Konwerter: Inverto KU C-band
Lokalizacja: Wielkopolska Leszno
Podziękował: 69 razy
Dostał Podziękowań: 256 razy
Kontakt:

Multiswitch - brak sygnału

#10

Post autor: Peyu » 25 sie 2017, 13:53

Jest to tak troszkę zagmatwanie opisane dlatego błądzimy. Poprostu najlepiej wpiąć bezpośrednio łącząc beczką samo vl z lnb jak pójdzie to kabel Ok a uwalony multi lub są pomieszane kable.
Za ten post użytkownik Peyu otrzymał podziękowanie od:
agasmo (29 sie 2017, 8:44)



ODPOWIEDZ

Wróć do „Warsztat i serwis”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości