[jacky-x] Pomiędzy ziemią, a niebem

Wszystko o naszym sprzęcie satelitarnym, antenach, odbiornikach - prezentacje, opisy i galerie.
Awatar użytkownika
jacky-x
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 914
Rejestracja: 11 lut 2009, 22:03
Lokalizacja: Duchowa stolica śl.
Podziękował: 39 razy
Dostał Podziękowań: 60 razy
Kontakt:

[jacky-x] Pomiędzy ziemią, a niebem

#1

Post autor: jacky-x » 05 cze 2009, 23:50

Na poczatek kilka słów historii. Poczatek przygody z tv sat
to gdzies około roku 1989/90. Zaczeło się anteny 90cm i tunera unisat 1500 (tak sie chyba nazywał ten model) potem zamieniony na amstrada i tak leciało kilka lat. W międzyczasie doszedł tunerek C+ analogowy z sieci naziemnej,następnie jego miejsce, zajoł mediast cyfry z antenka 60-tka (do dziś słuzy) i gościł przez kilka nastepnych lat. Poczatek nowego wieku, to zmiany bardziej w kierunku poszerzenia horyzontu, dochodza nowe tunery (ferguson 1018, troszke później5018), moduł icecrypt, i zabawy z anteną,nowe konfiguracje, nowe pozycje (np: Hispasat). W 2004r doszła obrotnica SG2100 i kolejna antena mabo 105, dalej dochodziły tunery, jedne do testów drugie na stałe, doszła karta SS2.3 (jakos nie przypadła mi ta forma oglądania do gustu)illusion M2, potem echostar 616 i abo polsatu, później zamieniony na samsunga 3o5, a od półtora roku przyszedł czas na Fergusona HF 8900. W tym roku nastapiło ustatkowanie i uporzadkowanie sprzętu,
ale to już dokładniej opisze w któryms z nastepnych postów, bo zestaw bardzo rzadko ( jesli wogóle spotykany). Pozdr

...i kilka fotek z archiwum (dziś juz tego zestawu, nie ma zamontowanego, obrotnica i mabo "odpoczywaja" w pomieszczeniu gospodarczym.

ARCHIWUM

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

ANTENY SATELITARNE.
Na poczatek, stare, wysłużone, ale ciągle na chodzie, 60-tka cyfry, jedna z pierwszych jakie dawali, to był rok bodajże 95może 96 czyli ok 14latek i ciagle fajnie wygląda, druga jakaś taniocha, ale tez ma juz kilka ładnych latek.
Obrazek Obrazek
... no i mój ulubieniec Emme Esse ASC 125cm, z którego po kilku miesiącach uzytkowania jestem bardzo zadowolony (jak równiez z obrotnicy) sprzet drogi , ale mysle że wart swojej ceny i spełnił pokładane w nim oczekiwania, jak sie prezentuje pokazuja fotki ponizej.
Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek

c.d.n.
Ostatnio zmieniony 26 lip 2009, 20:13 przez jacky-x, łącznie zmieniany 1 raz.


http://jackysat.atspace.com/
SAT - Ariva 250HD combo / Emme Esse ASC 125 - DG 380 (90E-58W)/ Inverto Black Ultra /
NAZIEMNA - Logarytmiczna
FM - Televes FM circular 1201

Awatar użytkownika
Harti
Admin
Admin
Posty: 10236
Rejestracja: 11 lut 2009, 21:23
Lokalizacja: Rybnik (18.5E/50.1N)
Podziękował: 208 razy
Dostał Podziękowań: 746 razy
Kontakt:

Re: [jacky-x] Pomiędzy ziemią, a niebem

#2

Post autor: Harti » 06 cze 2009, 9:42

No wreszcie jakieś wieści z twojej strony :grin: Czyżby w Mabo 105cm nie wytrzymała hokejka? muszę sprawdzić czy moja nie rdzewieje :hmmm:
Ps. Ale masz czysty horyzont na zachodzie! jak ja bym tak chciał :cool2: Czekamy na najnowsze fotki :wink:


Anteny:
240cm 85.0*E---24.0*W (4 lnb:Ku/KuR/L, Ka,C-band)
120cm 93.5*E---30.0*W
180cm 31E,39E,42E, 45/46E,
multifocus e85 33E,28.0E,23,5E, 19,2E, 13E
125cm 1W, 4W
100cm 5E, 9E
Tunery
C+, GTMedia Combo, Octagon SX88+, Prof Rev7300......

Awatar użytkownika
jacky-x
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 914
Rejestracja: 11 lut 2009, 22:03
Lokalizacja: Duchowa stolica śl.
Podziękował: 39 razy
Dostał Podziękowań: 60 razy
Kontakt:

Re: [jacky-x] Pomiędzy ziemią, a niebem

#3

Post autor: jacky-x » 06 cze 2009, 12:13

@Harti
Z mabo wszystko jest OK :thumbsup: , będzie tylko uzywana do jakis testów gdyby się cos pokazało ciekawego na extremalnych pozycjach choćby to 58W (obecna obrotnica 45W-80E i nie chcę juz z nią experymentowac na dalsze pozycje, jak z SG2100 która latała 58W-90E, bo i większy talerz i koszty tego zestawu dosć spore), a to zaznaczenie to pozostałosć po wyjasnieniach jedemu z kolegów, poprawy ogniska, jest w tym miejscu załozony płaskownik blokujący przesuw hokejki do przodu, po prostu takie przesunięcie leciutko w tył wzgl. talerza i zablokowanie, dawało lepszy efekt i jak się okazało nie tylko mnie, a horyzont praktycznie czysty nie tylko na zachodzie, ale podobnie wyglada na wschodzie i południu (na północy tez)od takie fajne miejsce mi sie trafiło :clap2: . Pozdr

PS
Do pierwszego postu (żeby było wszystko razem) przygotuje fotki tunerów które obecnie posiadam, później opis i fotki instalcji sat obecnej a na końcu kilka zdań i fotek o naziemnej, jesli cos dodam to zaznaczę nowym postem, nawet jeśli będzie to post pod moim postem, tak dla zwrócenia uwagi dla zainteresowanych.


http://jackysat.atspace.com/
SAT - Ariva 250HD combo / Emme Esse ASC 125 - DG 380 (90E-58W)/ Inverto Black Ultra /
NAZIEMNA - Logarytmiczna
FM - Televes FM circular 1201

Awatar użytkownika
Jacek
Ekspert
Ekspert
Posty: 1918
Rejestracja: 11 lut 2009, 21:54
Tuner: DM800
Antena: Mabo120PM
Konwerter: Invacom
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 25 razy
Dostał Podziękowań: 80 razy
Kontakt:

Re: [jacky-x] Pomiędzy ziemią, a niebem

#4

Post autor: Jacek » 06 cze 2009, 16:02

@jacky-x - która obrotnica ma największy zasięg obrotu i jaką antenę można na niej zawiesić, żeby nie było problemu z powrotem ze skrajnych pozycji.


''Gdy gazela budzi się o poranku wie, że musi biegać szybciej niż najszybszy lew, inaczej zostanie pożarta...
Gdy rano budzi się lew - już wie, że musi biec szybciej niż najwolniejsza gazela, bo zdechnie z głodu...
Nieważne czy jesteś gazelą, czy lwem od rana musisz zapierdalać..."
PODOBNO:
(Muhammad bin Raschid Al Maktum, szejk Dubaju.)

Awatar użytkownika
jacky-x
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 914
Rejestracja: 11 lut 2009, 22:03
Lokalizacja: Duchowa stolica śl.
Podziękował: 39 razy
Dostał Podziękowań: 60 razy
Kontakt:

Re: [jacky-x] Pomiędzy ziemią, a niebem

#5

Post autor: jacky-x » 06 cze 2009, 18:58

@Jacek
Obrotnic co raz więcej na rynku i zakres obrotu także dość rózny. Weźmy te popularne np:Sg2100+/-70stopni, stab 120 +/-65stopni a taki optibox +/-80stopni ale taka SM3D12 juz tylko 95stopni. Moim zdaniem te podawane przez producentów dane, sa jak najbardziej bliskie prawdy (osąd na podstawie moteca i staba)warto zwrócic uwagę także na deklarowany cięzar bo przykładowo SM3D12 mimo deklarowanego talerza max 140cm to ciężar tylko 13kg co wypada dość blado przy stabie 120 który sugeruje anteny max 120cm a cięzar aż 17kg to tez o czymś świadczy. Co moge powiedziec od siebie? te deklarowane wartości to na pewno dane z jakąś rezerwą i odrobiną zapasu, stąd rózne ograniczniki, mechaniczne elektryczne które jesli usuniemy daja jeszcze większości mozliwości, ale juz staje się to niebezpieczne i dla obrotnicy i dla talerza. Z doświadczeń na Sg2100powiem tak silnik jest w stanie podnies taka mabo 105 bez problemu nawet z max wychylenia jedyne chyba ograniczenia to ewentualne dobicie do masztu czy brak zebów w kole zebatym połaczonym ze ślimakiem.
Obrazek
jeśli braknie zebów (widac na obrazku) silnik jest na tyle mocny że ciągnie dalej az do zakleszczenia i wtedy pomaga tylko rozebranie i ręczne przełożenie koła zębatego, po wczesniejszym na luzie podjechaniu na punkt zero i chodzi dalej (silnik jest w stanie w tym plastyku nawet wyryc jakby następny ząbek ślimakiem który to ciągnie, jesli dobije do masztu też się zaklinuje, az wygina talerz i podobna sytuacja. Piszę to tez dla ogółu nie żeby straszyć, ale żeby przestrzec przed doświadczeniami które moga się różnie skończyć. Podsumowując przykładowy motec na pewno da rade podnieś nawet cięższa antene od mabo 105 z max wychylenia i osiągnąć zakres 150stopni, podobnie będzie chyba z wspomniana optibox której nawet producent deklaruje taki zasięg, ale najwazniejsze to jednak chyba wyczucie i jakiś zdrowy rozsądek, sam miałem obawy czy mabo 125 wytrzyma i nie chodzi tu o to czy pociagnie obrotnica, bo o to byłbym spokojny, ale warunki atmosferyczne głównie wiatry i jego porywy, wydawało mi sie że nawet na tak solidnej obrotnicy to jednak juz za duże ryzyko i dlatego wybór padł na znacznie mniejszą ASC. Teraz mam wspomniana antene i staba oraz jedną, solidnę wichurę za soba i obyło sie bez najmniejszych zruszeń,a wiało solidnie. Może warto jeszcze wspomniec że działanie usalsa kończy się na deklarowanym zasięgu i np: u mnie gdzies ok 78,5 jest komunikat i dalej nie zlicza, a zależało mi na pozycji 80E więc przełączyłem na obrotnica-diseqc i mozna sobie spokojnie ustawić ta pozycję. Uf ale się rozpisałem :blush: Jacek chcesz pełny zasięg i szybkośc to wybierz sobie SG2100 i talez do 120cm jesli precyzje, solidnosc i talez leciutko ponad 120cm to staba, staba kiedys ktoś fajnie nazwał "obrotnica dla poetów" i tak chyba jest, najważniejszy to wspomniany rozsądek, w miejscach szczególnie podatnych na wichury to lepiej i tak jeszcze ując od tych deklarowanych, a w miejscach osłonietych, gdzie wichury występują żadzej mozna sobie pozwolic na kilka centymetrów więcej (swoja dałem teraz ciut niżej, od tyłu osłonięta kominem). Czy to jeszcze ktos czyta :grin: więc juz naprawdę kończe i myślę że na pewno wiesz o co mi chodzi, bo jednoznacznie chyba sie nie da podac max rozmiaru anteny i max cięzaru dla obrotnicy, bo tu można sporo, w normalnych sprzyjającyh warunkach będzie Ok nawet z duzymi antenami, ale dla każdego miejsca z osobna trzeba wziąsć poprawke na warunki zewnętrzne i wtedy ocenić na co sobie pozwolic. Pozdr


http://jackysat.atspace.com/
SAT - Ariva 250HD combo / Emme Esse ASC 125 - DG 380 (90E-58W)/ Inverto Black Ultra /
NAZIEMNA - Logarytmiczna
FM - Televes FM circular 1201

Awatar użytkownika
Jacek
Ekspert
Ekspert
Posty: 1918
Rejestracja: 11 lut 2009, 21:54
Tuner: DM800
Antena: Mabo120PM
Konwerter: Invacom
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 25 razy
Dostał Podziękowań: 80 razy
Kontakt:

Re: [jacky-x] Pomiędzy ziemią, a niebem

#6

Post autor: Jacek » 07 cze 2009, 13:01

Dzięki @jacky-x za obszerny opis.
Mam chyba SM3D12 i ona ma problem z anteną TRIAX TD115 - poprawnie działa w zakresie 28e - 1w, dalej juz sama nie wraca do pozycji "0".
Obecnie założyłem na nią TD100 Basic. Ale zakres też jest jakiś mały 68e - 7w :angry:


''Gdy gazela budzi się o poranku wie, że musi biegać szybciej niż najszybszy lew, inaczej zostanie pożarta...
Gdy rano budzi się lew - już wie, że musi biec szybciej niż najwolniejsza gazela, bo zdechnie z głodu...
Nieważne czy jesteś gazelą, czy lwem od rana musisz zapierdalać..."
PODOBNO:
(Muhammad bin Raschid Al Maktum, szejk Dubaju.)

Awatar użytkownika
jacky-x
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 914
Rejestracja: 11 lut 2009, 22:03
Lokalizacja: Duchowa stolica śl.
Podziękował: 39 razy
Dostał Podziękowań: 60 razy
Kontakt:

Re: [jacky-x] Pomiędzy ziemią, a niebem

#7

Post autor: jacky-x » 07 cze 2009, 13:16

@Jacek
Nie wiem jak jest w tej SM3D12, ale w Sg2100 jest regulacja docisku ślimaka do tej tarczy zębatej (regulacja jest na klinie, który dociąkając - dociska te dwa elementy do siebie, jesli dociągniesz za mocno to tez cos podobnego się dzieje, da się to wysłyszec pracą silnika, nawet sprawdzajac " na sucho" bez talerza, jaki ma duzy opór silnik i jak cięzko ciągnie, jesli dojdzie jeszcze antena to przy drodze w dół jeszcze idzie cięzar pomaga, ale z powrotem gorzej i moze nie dać rady, ta SM3d ma tylko zakres 95stopni więc sprawdź jeszcze ograniczniki. Pozdr


http://jackysat.atspace.com/
SAT - Ariva 250HD combo / Emme Esse ASC 125 - DG 380 (90E-58W)/ Inverto Black Ultra /
NAZIEMNA - Logarytmiczna
FM - Televes FM circular 1201

Awatar użytkownika
Jacek
Ekspert
Ekspert
Posty: 1918
Rejestracja: 11 lut 2009, 21:54
Tuner: DM800
Antena: Mabo120PM
Konwerter: Invacom
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 25 razy
Dostał Podziękowań: 80 razy
Kontakt:

Re: [jacky-x] Pomiędzy ziemią, a niebem

#8

Post autor: Jacek » 07 cze 2009, 13:45

hmm - ograniczniki :hmmm:
SG2100 - ma mechaniczne ograniczniki
SM3D12 - ma chyba tylko elektronicznie ustawiane. Czy one są ustawiane w odbiorniku czy zapisywane w pamięci obrotnicy ??. Jeździłem obrotnica bez dekodera, tylko sterując manualnie na dachu i dalej się nie dało jechać :angry:


''Gdy gazela budzi się o poranku wie, że musi biegać szybciej niż najszybszy lew, inaczej zostanie pożarta...
Gdy rano budzi się lew - już wie, że musi biec szybciej niż najwolniejsza gazela, bo zdechnie z głodu...
Nieważne czy jesteś gazelą, czy lwem od rana musisz zapierdalać..."
PODOBNO:
(Muhammad bin Raschid Al Maktum, szejk Dubaju.)

Awatar użytkownika
jacky-x
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 914
Rejestracja: 11 lut 2009, 22:03
Lokalizacja: Duchowa stolica śl.
Podziękował: 39 razy
Dostał Podziękowań: 60 razy
Kontakt:

Re: [jacky-x] Pomiędzy ziemią, a niebem

#9

Post autor: jacky-x » 07 cze 2009, 17:12

@Jacek
SG ma mechaniczne ograniczniki, a elektroniczne sa ustawiane w menu tunera (osobno limit wsch i limit zach), ale czy te limity zapisuje pamięc tunera czy obrotnicy? niewiem, jakoś nie sprawdzałem z innymi tunerami pod tym katem :cry: . Pozdr


http://jackysat.atspace.com/
SAT - Ariva 250HD combo / Emme Esse ASC 125 - DG 380 (90E-58W)/ Inverto Black Ultra /
NAZIEMNA - Logarytmiczna
FM - Televes FM circular 1201

Awatar użytkownika
jacky-x
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 914
Rejestracja: 11 lut 2009, 22:03
Lokalizacja: Duchowa stolica śl.
Podziękował: 39 razy
Dostał Podziękowań: 60 razy
Kontakt:

Re: [jacky-x] Pomiędzy ziemią, a niebem

#10

Post autor: jacky-x » 26 lip 2009, 20:17

Post za postem, ale w tym wypadku chyba usprawiedliwione. Dla porządku nowe fotki i opisy dodaje do pierwszego postu, a w tym tylko dla zasygnalizowania informacji dla zainteresowanych. Dziś dodałem temat anteny sat, w następnym uzupełnieniu będzie o sprzecie do naziemnej. Pozdr


http://jackysat.atspace.com/
SAT - Ariva 250HD combo / Emme Esse ASC 125 - DG 380 (90E-58W)/ Inverto Black Ultra /
NAZIEMNA - Logarytmiczna
FM - Televes FM circular 1201

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nasz sprzęt TV-SAT”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości