Zawieszenie biegunowe anteny parabolicznej.

Magazyn na wszystkie stare posty i tematy
RYS
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 225
Rejestracja: 14 paź 2009, 22:50
Podziękował: 0
Dostał Podziękowań: 1 razy

Zawieszenie biegunowe anteny parabolicznej.

#31

Post autor: RYS » 05 cze 2010, 0:00

Peyu:
" Z przymruzeniem oka..." hm... jak to w zyciu nic nie jest doskonałe...ale w tym przypadku racja jest po stronie teorii i słusznie uwypukla to nasz kolega Maik...
Maik:
bardzo dobre podejście do zagadnienia od podstaw i precyzyjne działanie w wiadomym celu..Tak dla informacji:
Od połowy kwietnia testuję własny polarmount. z zawieszonym 1,5m laminasem - taki nieduzy w sumie talerzyk. Pięć miesięcy w piwnicy i u znajomych slusarzy zajęło mi wykonanie tego "cuda". Wyniki praktyczne testów chyba nie najgorsze jak na okolice w-wy bo są wszystkie aktywne transpordery z 7/7.2W, z astry 2d m.in bbc hd i jeszszce dwa transpordery do odbioru do momentu pojawienia się "szarych chmur". Cała pozostała orbita do granic mozliwości odbioru tej wielkości czaszy.
Wykonanie polarmountu i pomiary jego dokładności geometrycznej, testy "na sucho" to cała historia... opiszę dokładnie bo historia warta wzmianki.
Całość mocowania na 7 metrowym maszcie ( to tez niezła historia...) była ustawiana za pomocą poziomicy cyfrowej o bardzo duzej dokładności i cała trajektoria została dokładnie ustawiona ponizej 1 (słownie: jednej) godziny. Jak juz wypozycjonowałem wszystkie satelty, zeskanowałem to i owo, to coś mnie podkusiło bo bbc hd na moim 10 letnim quatro golden interstar trochę szatkowało, kupiłem więc nowiutki quatro black inverto i wymieniłem... ale to już inna historia i niech jasny szlag trafi tego inverto...zdjąłem szybciej niż założyłem...a dostanie się do konwertera na wysokości 7 metrów to niezły horror..
Przy okazji odrestaurowałem 10 letnią aluminiową mabo 125, której miejsce na szczycie zajął laminas, powiesiłem od nowa ponizej laminasa, ustawiłem za pomoca tej samej poziomicy i przetestowałem na niej drugi wymieniony egz. inverto i niech go jasny szlag... Zamocowałem na mabo zapasowy, nieużywany 8 letni quatro golden interstar i poczciwa stara mabo niewiele ustepuje laminasowi.. (astrę 2d "widzi" ale na poziomie nie akceptowalnym do odbioru dla prof 7301/7500)
A wszystko ustawione zgodnie z teorią...
Dysponuję pełną, opracowaną własnoręcznie dokumentacją z ogólną teorię i praktyką obrotu polarmountu, włącznie z opisem zjawiskiem "upadku" talerza w skrajnej pozycji, obliczeniami przeciwwag i to wszystko "przekute" na zrozumiały język dla kazdego średnio "kochającego" matematykę i fizykę obywatela..
Muszę tylko znależć czas by to wszystko uporządkować i przekazać na forum. Myśle, ze warto bo przeszukałem sieć w dobrze mi znajomym "swiatowym" języku i informacji jak na lekarstwo...

Pozdrawiam wszystkich pasjonatów sat



Maik
DX-er
DX-er
Posty: 591
Rejestracja: 05 gru 2009, 22:09
Tuner: DenysH.265,O-boxS2Mini,OpticumX403p,FergusenAF5018
Antena: Svensat-Żniniewicz,2m, parabola, alum.+ Mabo 1,2m
Konwerter: WS International ESX241 Cpasmo, Inverto x4=Ku
Lokalizacja: Gdańsk [54.39,18.61]
Podziękował: 72 razy
Dostał Podziękowań: 80 razy

Zawieszenie biegunowe anteny parabolicznej.

#32

Post autor: Maik » 07 cze 2010, 12:00

2010-06-07

Kolego RYS.

Gratuluję samozaparcia w konstrukcji i wykonawstwie własnoręcznego zawieszenia.
Jak będzie zapotrzebowanie, to może produkcja seryjna?
Z literaturą dotyczącą budowy i działania zawieszenia miałem podobne problemy.
Po długich poszukiwaniach w Internecie znalazłem tylko skrypt dr inż. Michała Rezulskiego,
wyrywek którego opublikowałem w poście rozpoczynającym ten temat.
Książki profesora D. J. Bema pojawiają się czasami na Allegro.
Montażyści anten, których pytałem, też nie znali istoty rzeczy, bo oni zajmują się przede wszystkim antenami stacjonarnymi.
Takich narwańców co przy pomocy jednej anteny chcą oglądać niemal połowę orbity jest niewielu.

Maik.


Antena: 1)S-Żniniewicz2m, 2)Mabo1,2m
Konwertery: 1)zez-Ku, Inverto RED, V/H, 2)zez-Ku, Inverto BLACK Premium, V/H
3)ognisko-C, WS International ESX241, R/L
4)zez-Ku, Inverto IDLP 405L, V/H, 5)zez-Ku, Inverto IDLP 405L, R/L
Siłownik: 24” Super Jack heavy
Zasięg odbioru: 13E do 80E
Tunery: 1)U2C Denys H.265, 2)OpenBox S2 mini HD, 3)Opticum HD X403p, 4)Ferguson AF 5018 CI

RYS
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 225
Rejestracja: 14 paź 2009, 22:50
Podziękował: 0
Dostał Podziękowań: 1 razy

Zawieszenie biegunowe anteny parabolicznej.

#33

Post autor: RYS » 07 cze 2010, 19:11

Maik
Dzięki za miłe słowa. To samo zaproponował mi szef Laminasa p. Kaczor. szczególnie, że produkują wersję 1500 tylko w konfiguracji az-el i jak na razie nie zamierzają konstruować biegunówki. Ale ostatnio sprzedali w ciagu krótkiego czasu cały zapas do większych anten, bo nieosiagalne są obrotnice jaeger'a. Jak sam wspomniałeś zapotrzebowanie jest niewielkie, bo to garstka ludzi Ja oceniam, że w Polsce takich "prawdziwych" pasjonatów jest nie więcej niż 50-80 osób. Ale kto wie, warsztat z wieloma maszynami po dawnej działalności jeszcze stoi..
Literatury praktycznej jak zauwazyłeś jak na lekarstwo. Ale ja mimo, że od konca politechniki minęło juz blisko trzy dekady jestem wciąż pasjonatem całek i współrzędnych biegunowych to i z teorią nie było problemów. A przełożyłem ją na płaszczyzne dwuwymiarową i trzeci wymiar jest już tylko punktem na orbicie geostacjonarnej co diametralnie upraszcza zrozumienie mechaniki sił i chociażby właśnie "przewazania" czaszy w punkcie krańcowym i utrata stateczności.
Postaram sie jeszcze przed wakacjami podzielić z forumowiczami kompleksową wersją opracowania, szczegolnie, ze jest tam sporo wskazówek praktycznych.
Co do samych obliczeń katów niezastąpiony jest program p. Jens'a T. Satre, bardzo dokladny i szczegółowy "kombajn" obliczeniowy wszystkich niezbednych parametrów.
Zyczę maksymalnej ilości transporderów do odbioru, nawet tych które wydają sie nieosiągalne...
Pozdr.



Maik
DX-er
DX-er
Posty: 591
Rejestracja: 05 gru 2009, 22:09
Tuner: DenysH.265,O-boxS2Mini,OpticumX403p,FergusenAF5018
Antena: Svensat-Żniniewicz,2m, parabola, alum.+ Mabo 1,2m
Konwerter: WS International ESX241 Cpasmo, Inverto x4=Ku
Lokalizacja: Gdańsk [54.39,18.61]
Podziękował: 72 razy
Dostał Podziękowań: 80 razy

Zawieszenie biegunowe anteny parabolicznej.

#34

Post autor: Maik » 09 cze 2010, 22:51

2010-06-09

RYS.

Maleńka prośba.
Zanim szczegółowo opiszesz swoje przemyślenia,
daj skrótową informację co Ty rozumiesz pod określeniem:

„talerza w skrajnej pozycji” + „czaszy w punkcie krańcowym”.

To z pewnością te same położenie czaszy ale w którym miejscu?

Maik.


Antena: 1)S-Żniniewicz2m, 2)Mabo1,2m
Konwertery: 1)zez-Ku, Inverto RED, V/H, 2)zez-Ku, Inverto BLACK Premium, V/H
3)ognisko-C, WS International ESX241, R/L
4)zez-Ku, Inverto IDLP 405L, V/H, 5)zez-Ku, Inverto IDLP 405L, R/L
Siłownik: 24” Super Jack heavy
Zasięg odbioru: 13E do 80E
Tunery: 1)U2C Denys H.265, 2)OpenBox S2 mini HD, 3)Opticum HD X403p, 4)Ferguson AF 5018 CI

RYS
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 225
Rejestracja: 14 paź 2009, 22:50
Podziękował: 0
Dostał Podziękowań: 1 razy

Zawieszenie biegunowe anteny parabolicznej.

#35

Post autor: RYS » 10 cze 2010, 0:38

Maik
Tak z mechaniki to:
umiejscowienie talerza przez siłownik w którejś z kolei pozycji satelitarnej, przeciwnej do strony zamocowania siłownika, w której to pozycji następuje utrata stateczności (sztywności) układu.
A po ludzku:
przy zamocowaniu siłownika np. po stronie zachodniej (patrząc na układ od tyłu talerza, po prawej stronie) przy przesuwie talerza w kierunku wschodnim istnieje zawsze teoretyczny punkt trajektorii ukladu, w którym składowe sił generowanych przez siłownik a przeciwdziałające opadnięciu talerza sa niewystarczające i składowe sił pochodzące od masy talerza przeważą powodując niekontrolowane "opadnięcie" talerza dalej w kierunku wschodnim o jakąś wartość kątową bez przesuwu liniowego teleskopu siłownika. Próba powrotu na poprzednią pozycje tylko za pomoca siłownika może się skończyć zdeformowaniem elementów konstrukcyjnych układu (pogięciem elementów łączących, zdeformowaniem powierzchni talerza itd.) gdyż wówczas jedyną siła "odczuwalną" przez konstrukcję układu jest siła osiowa teleskopu a ta działając w swoim kierunku z danym zwrotem siły pognie co tylko "spotka" na swojej drodze, bo jej wartość to w układzie SI czasami tysiące N(niutonów), czyli kilkaset kG (kilogramów-sily w układzie technicznym i nie mylic z kg bo to jednostka masy w układzie SI). Jedynym "pewnym" wyjściem z takiej sytuacji jest wtedy pomoc osoby trzeciej, która "pomoze" ręcznie siłownikowi wrócic talerz do stabilnej pozycji. Mimo pomocy i tak na 99.9% bedzie potrzebna korekta wszystkich położeń w pozycjonerze o kilka impulsów. Praktyka:
taką skrajną pozycją w "fabrycznym" mabo 125 jest 68.5E przy zamocowaniu siłownika po stronie zachodniej. Jest to juz pozycja krancowa, która to pozycja przy istniejących luzach mechanicznych napędu siłownika często może przekroczyć tą ściśle okresloną teoretycznie wartość katową o np 1 stopień i utratę stateczności. Oczywiście i teoria i praktyka odnosi sie do sytuacji przeciwnej, czyli zamocowaniu silownika od strony wschodniej i przesuwie talerza w kierunku zachodnim. Prostym sposobem "poszerzenia" zakresu obrotu jest zmiana punktu zamocowania obejmy silownika (zwiększenie odległości punktu zamocowania obejmy siłownika od osi obrotu zawieszenia celem "poprawy" tzw trojkąta sił). Mechanika sił jeśt dość złożona, ale w moim opracowniu jednopłaszczyznowym da się strawić dla każdego. Niestety musimy sie liczyć tutaj z kompromisem konstrukcyjnym:
- im większy zakres obrotu kątowego chcemy mieć w zakresie stabilnym, tym większy wymiarowo musimy posiadać siłownik. oczywiście z zachowaniem jego stałej założonej przez nas dokładności pozycjonowania np. na poziomie min. 0.2 stopnia na impuls.
Generalnie układ obrotowy polarmountu mozna przedstawić w prosty sposób jako np. kulę o jakiejś masie polożoną na równi pochyłej "przebitą" przez jeden koniec preta, którego to drugi koniec pręta jest przymocowany do podstawy równi tak by pret mógł względme tego końca wykonywać ruch obrotowy z zamocowana kulą po powierzchni równi.
Ta hipotetyczna kula (bedąca w gruncie rzeczy redukcją masy talerza do masy skupionej) będzię tylko w jednej pozycji stabilna - gdy będzie odwzorowywała pozycję zenitalną talerza( talerz wykierowany dokładnie na południk, w którym sie znajduje i oczywiście zakładając jego idealnie równomierny rozkład masy w objetości). W tej pozycji w stanie równowagi bedzie ją trzymała tylko reakcja poprzeczna umocowania osi obrotu bo nie będą wystepowały siły boczne. Ale gdy tylko troszeczkę przesuniemy (obrócimy) kulę wzgledem zenitu i puścimy to stoczy sie z hukiem po łuku (promieniu jej zamocowania do płaszczyzny równi) do samej podstawy równi... Bo tak jej nakaże grawitacja ! By się nie staczala potrzebny jest siłownik, który utrzyma ją w stabilnej ściśle przez nas określonej pozycji wzgledem powierzchni równi. To wszystko jest proste mechanicznie i nie ma potrzeby udawać profesora zwyczajnego doktora habilitowanego magistra tylko po to by w jakimś opracowaniu zagmatwać coś co de facto jest tak proste jak prosta jest konstrukcja polarmountu i tym sposobem poprawic własne ego robiąć z czytelników matołków. Trzeci wymiar to potrzebny jest tylko do precyzyjnego ustawienia kątów widzenia satelit i nic więcej.. Nie ma on zadnego praktycznego wpływu na istotę mechaniki obrotu układu...
Mam nadzieję, że w miare prosto napisałem i nie stałem sie tym profesorem zwyczajnym...
Pozdr.



Maik
DX-er
DX-er
Posty: 591
Rejestracja: 05 gru 2009, 22:09
Tuner: DenysH.265,O-boxS2Mini,OpticumX403p,FergusenAF5018
Antena: Svensat-Żniniewicz,2m, parabola, alum.+ Mabo 1,2m
Konwerter: WS International ESX241 Cpasmo, Inverto x4=Ku
Lokalizacja: Gdańsk [54.39,18.61]
Podziękował: 72 razy
Dostał Podziękowań: 80 razy

Zawieszenie biegunowe anteny parabolicznej.

#36

Post autor: Maik » 11 cze 2010, 7:32

2010-06-11

RYS, dziękuję.

Czyli w skrócie rzecz ujmując jest to punkt krytyczny położony na granicy obrotu czaszy
w kierunku geograficznym przeciwnym niż zamocowanie siłownika.

Maik.


Antena: 1)S-Żniniewicz2m, 2)Mabo1,2m
Konwertery: 1)zez-Ku, Inverto RED, V/H, 2)zez-Ku, Inverto BLACK Premium, V/H
3)ognisko-C, WS International ESX241, R/L
4)zez-Ku, Inverto IDLP 405L, V/H, 5)zez-Ku, Inverto IDLP 405L, R/L
Siłownik: 24” Super Jack heavy
Zasięg odbioru: 13E do 80E
Tunery: 1)U2C Denys H.265, 2)OpenBox S2 mini HD, 3)Opticum HD X403p, 4)Ferguson AF 5018 CI

Maik
DX-er
DX-er
Posty: 591
Rejestracja: 05 gru 2009, 22:09
Tuner: DenysH.265,O-boxS2Mini,OpticumX403p,FergusenAF5018
Antena: Svensat-Żniniewicz,2m, parabola, alum.+ Mabo 1,2m
Konwerter: WS International ESX241 Cpasmo, Inverto x4=Ku
Lokalizacja: Gdańsk [54.39,18.61]
Podziękował: 72 razy
Dostał Podziękowań: 80 razy

Zawieszenie biegunowe anteny parabolicznej.

#37

Post autor: Maik » 20 cze 2010, 21:22

2010-06-20

Dla sprawdzenia jakości nastrojenia anteny [ patrz post z dnia 2010-06-03]
w dniach od 10 do 20-06-2010 przeprowadziłem testy odbioru ze sputników nadających w polaryzacji kołowej
[ jednocześnie testowałem polaryzator „wynalazek” Kolegi Jalocha ].

Przetestowałem 30.5 E, 40E, 49E, 57E, 62E, 64,2E i 80E.
Wynik testów oceniam pozytywnie.
Opis przedstawiłem w dziale Satelitarne niebo.

Maik.


Antena: 1)S-Żniniewicz2m, 2)Mabo1,2m
Konwertery: 1)zez-Ku, Inverto RED, V/H, 2)zez-Ku, Inverto BLACK Premium, V/H
3)ognisko-C, WS International ESX241, R/L
4)zez-Ku, Inverto IDLP 405L, V/H, 5)zez-Ku, Inverto IDLP 405L, R/L
Siłownik: 24” Super Jack heavy
Zasięg odbioru: 13E do 80E
Tunery: 1)U2C Denys H.265, 2)OpenBox S2 mini HD, 3)Opticum HD X403p, 4)Ferguson AF 5018 CI

Maik
DX-er
DX-er
Posty: 591
Rejestracja: 05 gru 2009, 22:09
Tuner: DenysH.265,O-boxS2Mini,OpticumX403p,FergusenAF5018
Antena: Svensat-Żniniewicz,2m, parabola, alum.+ Mabo 1,2m
Konwerter: WS International ESX241 Cpasmo, Inverto x4=Ku
Lokalizacja: Gdańsk [54.39,18.61]
Podziękował: 72 razy
Dostał Podziękowań: 80 razy

Zawieszenie biegunowe anteny parabolicznej.

#38

Post autor: Maik » 07 gru 2015, 21:42

2015-12-07
Szanowni Towarzysze, Czytelnicy SATclub.pl

Informuję, że na bazie uzupełnionej wiedzy uaktualniłem temat i w „Dziale Satelitarne ABC” opublikowałem go pod tytułem: „Ustawianie zawieszenia biegunowego anteny parabolicznej”.
Patrz:
ustawianie-zawieszenia-biegunowego-ante ... 13200.html

Maik.


Antena: 1)S-Żniniewicz2m, 2)Mabo1,2m
Konwertery: 1)zez-Ku, Inverto RED, V/H, 2)zez-Ku, Inverto BLACK Premium, V/H
3)ognisko-C, WS International ESX241, R/L
4)zez-Ku, Inverto IDLP 405L, V/H, 5)zez-Ku, Inverto IDLP 405L, R/L
Siłownik: 24” Super Jack heavy
Zasięg odbioru: 13E do 80E
Tunery: 1)U2C Denys H.265, 2)OpenBox S2 mini HD, 3)Opticum HD X403p, 4)Ferguson AF 5018 CI

Maik
DX-er
DX-er
Posty: 591
Rejestracja: 05 gru 2009, 22:09
Tuner: DenysH.265,O-boxS2Mini,OpticumX403p,FergusenAF5018
Antena: Svensat-Żniniewicz,2m, parabola, alum.+ Mabo 1,2m
Konwerter: WS International ESX241 Cpasmo, Inverto x4=Ku
Lokalizacja: Gdańsk [54.39,18.61]
Podziękował: 72 razy
Dostał Podziękowań: 80 razy

Zawieszenie biegunowe anteny parabolicznej.

#39

Post autor: Maik » 04 lip 2022, 16:30

2022-07-04
Zauważyłem, że we wyniku zmian oprogramowania naszego forum podany w 2015 roku odsyłacz do tematu „Ustawianie zawieszenia biegunowego anteny parabolicznej” przestał działać.
Prostuję na aktualny:
https://satclub.pl/satelitarne-abc-f7/u ... 13200.html

Maik


Antena: 1)S-Żniniewicz2m, 2)Mabo1,2m
Konwertery: 1)zez-Ku, Inverto RED, V/H, 2)zez-Ku, Inverto BLACK Premium, V/H
3)ognisko-C, WS International ESX241, R/L
4)zez-Ku, Inverto IDLP 405L, V/H, 5)zez-Ku, Inverto IDLP 405L, R/L
Siłownik: 24” Super Jack heavy
Zasięg odbioru: 13E do 80E
Tunery: 1)U2C Denys H.265, 2)OpenBox S2 mini HD, 3)Opticum HD X403p, 4)Ferguson AF 5018 CI

ODPOWIEDZ

Wróć do „Archiwum”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości