Zdalne sterowanie tunerem radiowym

Odbiór analogowego radia na falach UKF
Awatar użytkownika
Jalocha
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1824
Rejestracja: 17 lut 2009, 17:29
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 31 razy
Dostał Podziękowań: 55 razy
Kontakt:

Zdalne sterowanie tunerem radiowym

#1

Post autor: Jalocha » 02 kwie 2015, 14:58

Sezon ESów coraz bliżej i wzorem ubiegłego roku postanowiłem stworzyć zdalne narzędzie do śledzenia pasma UKF.
O ile ostatnio do kanałów R1 i R2 wystarczył mi teamviewer i karta analogowa USB to do radia lepiej było zastosować stacjonarny tuner analogowy.
Niestety w cenie 100-200zł ciężko znaleźć przyzwoity sprzęt obsługiwany pilotem i to bez wzmacniacza. Nie potrafię też powiedzieć czy ten który w końcu znalazłem ma dobrą czułość aczkolwiek opinie o nim słyszałem dobre.
Tunerem tym jest Denon TU-580RD obsługiwany pilotem Rc158. Kupiłem go za 120zł. Będę musiał poprosić jakiegoś fachowca o dostrojenie bo mam przesunięcie o 50khz.

Kolejnym sprzętem w zestawie jest stary niezawodny slingbox pro (koszt około 200-300zł) do którego płynie dźwięk z ww. Denona. Do slingboxa podłączyłem również kamerę, która ustawiona jest na wyświetlacz tunera radiowego. Zastosowałem wariant oszczędnościowy czyli kamerkę za 50zł, czarno-białą, analogową o rozdzielczości 320x240. Myślałem o kamerze cofania ale one mają zazwyczaj narysowane linie pomocnicze oraz obraz lustrzany i trzeba by je było przerobić odcinając zasilanie odpowiedzialnym za te funkcje układom.

Trzeba też nauczyć slingboxa kodów z pilota i tego nie akurat samodzielnie zrobić nie potrafię. Na szczęście w takich sprawach niezastąpiony jest użytkownik @woodland.

Gdy już mamy całość cieszymy się muzyką grającą z radia w każdym miejscu na Ziemi, w której mamy internet z prędkością 0,5 mbps. Slingplayera można używać zarówno jako osobną aplikację jak również plugin w przeglądarce internetowej.

Zamierzam połączyć ww. urządzenia z serwerem do ESów R1/R2. Komputer, który i tak nagrywa R1/R2 będzie mi robił automatyczne printscreeny RDSów (co 20 sekund powinno wystarczyć) odebranych slingplayerem. Na koniec dnia, pozostanie tylko przeglądnąć screeny co się udało złapać. Muszę jeszcze tylko zainstalować program typu autoclick, który będzie co jakiś czas automatycznie klikał na przycisk "scan" w wirtualnym pilocie radia.

Oczywiście cały czas myślę, aby przy okazji zamontować do tego wszystkiego antenę obrotową, którą mógłbym zdalnie sterować zarówno pod kątem kierunkowości jak i polaryzacji (pionowo poziomo). Wszystko jest do zrobienia:)

Opisany przeze mnie sposób polecam osobom, które nie mają warunków na dobrą instalację antenową (niestety ja tak mam) i dzięki życzliwości osób trzecich, mieszkających np. gdzieś wysoko mogą przenieść swoje zabawki w bardziej urodzajne miejsce.
IMG_1696.jpg
Link do krótkiego filmiku jak to wszystko wygląda, niestety program do zgrywania pulpitu zgrał mi tylko obraz (normalnie dźwięk radia oczywiście działa) - http://youtu.be/j4FtItYVlu4


Todo es mentira en este mundo... todo es mentira la verdad...

Famaval 110cm (old) (5E+7E+10E)
Famaval 110cm (new) (9E+13E+16E+19.2E+23,5E)
Corab 90cm (39E+42E)
Corab 90cm (33E+28.5E)
Openbox S2 Mini HD, Lunix 4K

E-sporadic: dipol 1-elem. R1/R2/E2/E3/E4
UKF: Wittenberg 5-elem. + Sony ST-370S

Awatar użytkownika
Carmen
DX-er
DX-er
Posty: 24311
Rejestracja: 12 lut 2009, 12:01
Tuner: F15, DM900, SF4008, AS1,
Antena: 90, 125,190, 180, 310
Konwerter: różne
Lokalizacja: 52 50N 15 50E
Podziękował: 103 razy
Dostał Podziękowań: 452 razy

Zdalne sterowanie tunerem radiowym

#2

Post autor: Carmen » 03 kwie 2015, 8:23

:clap:


Parabola 190cm C-band
Offset Channel Master 180cm Ku Band (archiwum), na dachu Laminas 180cm
Famaval 310cm Ku
Echostar 125cm (28E)
Openbox X-820 oraz X-810; Dr HD F15; TBS69xx

https://www.wunderground.com/personal-w ... N3#history <object width="290"

Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „UKF dx / odbiór”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości