Promienniki -zasada działania

Telewizja satelitarna FORUM. Kompendium wiedzy o TV SAT
Awatar użytkownika
jansat
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1129
Rejestracja: 11 lut 2009, 23:00
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
Podziękował: 1 razy
Dostał Podziękowań: 87 razy

Promienniki -zasada działania

#1

Post autor: jansat » 12 mar 2013, 22:50

Czas napisać kilka słów o promiennikach do anten parabolicznych.
Wydaję mnie się ,że już kiedyś pisałem o roli promiennika w antenie ale to tak dla przypomnienia , aby nakreślić i zobrazować co można zyskać , a co stracić przy doborze promiennika do konkretnej anteny.

Promiennik czyli inaczej oświetlacz ,skalar, lub dławiki ćwierćfalowe , bo takie są określenia tego ważnego elementu w antenie odbiorczej jak i nadawczej pełni dość ważną rolę w układzie anteny odbiorczej ,bo o takiej będę pisał poniżej.

Jak dobrze wiemy promiennik ma za zadanie przy antenie odbiorczej w pierwszej kolejności eleminację sygnałów nie pożądanych które odbijane są od czaszy w kierunku,maksymalnego skupienia anteny czyli w wierzchołku paraboli w którym montuje się promiennik. W praktyce zadaniem jest wyrzucaniem sygnałów pochodzenia termicznego (szumu) z powrotem do kierunku anteny zarazem przechwytując mikrofale sygnału pasma np:Ku spolaryzowane liniowo bądź kołowo. Na czym polega przechwytywanie mikrofal użytecznych sygnału satelitarnego?
Każda antena ma swoją geometrię i stosunek F/D i maksymalny punkt skupiania mikrofal w ogniskowej, w której montuję się oświetlacz (promiennik) Oświetlacz konstrukcyjnie jest tak zaprojektowany aby pole oświetlania było optymalnie dobrane do geometrii anteny czyli mamy tu do czynienia z obwodowymi pierścieniami usytuowanymi wokół rurki falowodowej. W postach powyżej było pytanie co daje nam jak zamontujemy promiennik z pięcioma ,czy sześcioma pierścieniami i jaka jest różnica w konkretnej antenie parabolicznej.
Dobierając promiennik należy pamiętać jaki stosunek F/D ma antena i wtedy dobieramy konkretny promiennik .
Promienniki które mają większą ilość pierścieni skalarnych rozstawionych średnio co 3mm są dopasowane do anten o stosunku stałym F/D równym 0/4 i charakteryzują tym ,że mają 5 lub nawet 8 pierścieni (dławików ćwierćfalowych) Dlaczego producenci produkowali promienniki o różnych średnicach ?
Chodziło o to ,że promiennik o rozstawie 3m i ilością 5 pierścieni doświetlał anteny nieco poniżej średniej w stosunku do geometrii lustra parabolicznego co skutkowało nieco mniejszym stosunkiem eleminacji sygnałów niepożądanych do sygnału użytecznego poprzez niedostateczne oświetlanie obrzeża anteny parabolicznej z której także są odbijane sygnały z tym ,że z nieco mniejszą mocą co jest uwarunkowane technologią projektową lutra anteny. Jeżeli zmontujemy promiennik np do anteny parabolicznej 90cm z większą średnicą 8 pierścieni to nastąpi efekt nadmiernego oświetlania anteny przez co zamiast eleminować sygnały niepożądane z obrzeża lustra doprowadzi do tego ,że szum zakłóci się wraz z sygnałem ,przez co spada nam stosunek sygnał /szum .Nadmierne oświetlenie jest jeszcze gorszym zjawiskiem a niżeli niedostateczne . Można zatem zapytać dlaczego firma Mabo w swoich antenach parabolicznych w rozmiarach od 90 do 180cm o równym stosunku F/D 0,4 ma stałe promienniki o średnicy zewnętrznej 58mm i pięcioma pierścieniami skalarnymi , a anteny firmy Gosat 1,5m także o stosunku F/D 0,4 ma w oryginale średnice promiennika 80mm i ośmioma pierścieniami skalarnymi.?
Odpowiedź jet prosta . Te promienniki w Mabo Oświetlają idealnie czasze nie powodując efektów niedostatecznego jak i nadmiernego oświetlania obrzeży anteny , a w antenach Gosat inżynierowie jak by trochę przeholowali i promiennik za bardzo oświetla całą antenę wraz z nieco nadmiernym oświetlaniem obrzeży. Tak więc teoria mówiąca o tym ,że im większy promiennik średnicowo tym lepiej nie do końca jest prawdziwa biorąc pod uwagę anteny o tym samym stosunku.
Kolejnym pytaniem jest a co z promiennikami o większym rozstawie pierścieni i ich mniejszej liczbie?
Jeżeli mamy do czynienia z promiennikiem o większym rozstawie pierścieni skalarnych np powyżej 5mm odległości od siebie i ich liczbie trzy lub cztery to możemy łatwo wywnioskować o uniwersalizmie takiego promiennika do anten o stosunku F/D 0d 0,3 do 0/5. co już bardziej komplikuje optymalny dobór takiego promiennika do anteny. Tu już liczy się duże doświadczenie instalatora i jego wiedzy na temat zasady działania anteny. Z pewnością trzeba się trzymać zasady ,że ilość pierścieni i i rozstaw dobieramy do ściśle określonego stosunku F/D anteny pamiętając równocześnie o niedostatecznym i nadmiernym oświetlaniu anteny. Obrazując całość tego skomplikowanego tematu z doświadczenia optymalnym przykładem jest co ma już praktycznie sprawdzone to dla anteny parabolicznej 90cm o F/D równym 0,5 (produkował takie anteny niemiecka firma EXE sat Germany) dobrał bym promiennik z dwoma pierścieniami skalarnymi o rozstawie nawet do 10mm ,a do anteny o F/D równym 0,3 i średnicy 90cm dobrał bym z max czterema pierścieniami skalarnymi o rozstawie około 5mm.
To tak na tyle .Mam nadzieje ,że w miarę zrozumiale napisałem o co w tym wszystkim chodzi.
Najważniejsze należy pamiętać jaką rolę ma promiennik w swoim zadaniu czyli eleminację wszelkich sygnałów niepożądanych odbijanych równocześnie od lustra wraz z sygnałami użytecznymi przechwytując je w wierzchołku z optymalnej powierzchni lustra anteny (kłania się pojęcie o aperturze anteny satelitarnej) i rozproszeniu ich w kierunku lustra anteny tak aby jak najmniejsza część tych zakłóceń wpadała do falowodu.
Załączniki
33.jpg
33.jpg (32.21 KiB) Przejrzano 6315 razy
1.jpg
1.jpg (37.91 KiB) Przejrzano 6315 razy
2.jpg
2.jpg (44.72 KiB) Przejrzano 6315 razy
Za ten post użytkownik jansat for the post (total 2):
Tomek22 (13 mar 2013, 20:27) • wymiata05 (27 sty 2015, 17:35)


KTI 230cm C-band MTI 15Ksiłownik36",Svensat1,5m LNB twin Invacom siłownik18",Mabo 1,5m LNB SC-1 siłownik18" Parabola 125cm zez Astra-Hotbird LNB twin Digistar i SC1
Dekodery codziennie inny
Na 2 lata N-box HDTV.

Awatar użytkownika
Harti
Admin
Admin
Posty: 10235
Rejestracja: 11 lut 2009, 21:23
Lokalizacja: Rybnik (18.5E/50.1N)
Podziękował: 208 razy
Dostał Podziękowań: 745 razy
Kontakt:

Promienniki -zasada działania

#2

Post autor: Harti » 13 mar 2013, 17:07

Pozwolę sobie wyciąć ten post z innego wątku i wrzucić go do ABC.
@jansat prowadzisz jakieś wykłady? :cool2: fenomenalny artykuł. Wstyd przyznać ale dotychczas myślałem że czym większy promiennik, tym lepiej zbiera on sygnał z dużej anteny :slap: Wygląda na to że do anten Mabo optymalny jest mifer i nie ma sensu za bardzo kombinować. Gosat faktycznie miał mniej pierścieni w większej odległości, niestety promiennik ze starości się pokruszył :shifty:


Anteny:
240cm 85.0*E---24.0*W (4 lnb:Ku/KuR/L, Ka,C-band)
120cm 93.5*E---30.0*W
180cm 31E,39E,42E, 45/46E,
multifocus e85 33E,28.0E,23,5E, 19,2E, 13E
125cm 1W, 4W
100cm 5E, 9E
Tunery
C+, GTMedia Combo, Octagon SX88+, Prof Rev7300......

Awatar użytkownika
Tomek22
DX-er
DX-er
Posty: 3534
Rejestracja: 05 cze 2010, 12:25
Tuner: Prof 7301 S2, TBS 6983, SF8008
Antena: Mabo 180cm
Konwerter: Inverto Black Ultra z Mifferem 58mm.
Lokalizacja: Łódź N51°49 E19°26
Podziękował: 1264 razy
Dostał Podziękowań: 451 razy

Promienniki -zasada działania

#3

Post autor: Tomek22 » 13 mar 2013, 20:30

Użytkownik @Jezyzie pisał mi że ma mniejsze przesłuchy właśnie na promienniku invacom adf-120. Głupieje powoli.

Jansat dzięki za tego posta!


Prof 7301 S2, TBS 6983
Zestaw Odbiorczy:
Mabo 180cm 93.5*E-40.5*W(bez 76.5*E i 78*E) Ku: Inverto Black Ultra (przerobiony) C: Kaonsat KS-N201G
Ku: Inverto Black ultra (przerobiony), Siłownik 24', Deklinacja 12'

Awatar użytkownika
jansat
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1129
Rejestracja: 11 lut 2009, 23:00
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
Podziękował: 1 razy
Dostał Podziękowań: 87 razy

Promienniki -zasada działania

#4

Post autor: jansat » 13 mar 2013, 22:03

A jak kolega to sprawdził .Badał stosunek sygnał/szum anteny?
Tak jak pisałem w poście poprzednim ,że promienniki Invacoma i SMW są promiennikami uniwersalnymi które optymalnie działają z antenami o stosunku F/D od 0,32 do 0,45 przykładowo. I nie mówione jest, że jak zastosujemy invacoma czy smw do mabo 1,5m to nie będzie działał. Mieszczą sie w zakresie F/D anteny równym 0,4 z tym że uniwersalizm w jakimś stopniu ma swoje niedociągnięcia we współpracy antena promiennik.
Kiedyś zamontowałem do żynka1,5m promiennik invacoma i na pomiarach nie zauważyłem nic lepszych wyników a niżeli na dedykowanym do tych anten miferku. Natomiast jak zamontowałem promiennik smw to od razu było widać niezbyt idealne dopasowanie co potwierdziły pomiary stosunku sygnał/szum o około 0.5dB mniej.
Jak zamontowałem do mniejszej anteny parabolicznej z Zumetu o średnicy 1,3m promiennik smw to otrzymałem wyniki lepsze o 0,5dB od miferka. Paradoks jest taki ,że zumet ma też F/D 0,4 . I tu się właśnie liczy doświdczenie i wiedza instalatora co i jak dobrać . Oczywiście różnica 0,5 dB to jest wszystko w granicy tolerancji.


KTI 230cm C-band MTI 15Ksiłownik36",Svensat1,5m LNB twin Invacom siłownik18",Mabo 1,5m LNB SC-1 siłownik18" Parabola 125cm zez Astra-Hotbird LNB twin Digistar i SC1
Dekodery codziennie inny
Na 2 lata N-box HDTV.

toroidal68
Podziękował: 0
Dostał Podziękowań: 0

Promienniki -zasada działania

#5

Post autor: toroidal68 » 21 lis 2013, 19:00

Byl juz ten temat walkowany w sprawie feeda.Ale zapytam ponownie bo nie moge znalesc.Ile powinien wystawac falowod w strone miski parabola Zynek 150cm.@Jansat mozesz mnie oswiecic z tymi odleglosciami.Probuje zlapac Astra 1N zapodalem tr.10729.00 teraz mam ok.36%-38% sygnalu.obraz klatkuje,nieraz mozna nawet obejrzec cos nie cos.
I teraz mam pytanie czy jesli zwieksze tzn.wsune falowod dalej w strone czaszy polepszy sie sygnal?
Załączniki
zdjęcie(16).JPG
zdjęcie(14).JPG



Awatar użytkownika
Peyu
Moderator
Moderator
Posty: 3882
Rejestracja: 11 lut 2009, 21:09
Tuner: Wiele
Antena: Orbitron 3m MESH
Konwerter: Inverto KU C-band
Lokalizacja: Wielkopolska Leszno
Podziękował: 69 razy
Dostał Podziękowań: 256 razy
Kontakt:

Promienniki -zasada działania

#6

Post autor: Peyu » 21 lis 2013, 19:51

1,5cm powinna wychodzic rurka falowodowa.



toroidal68
Podziękował: 0
Dostał Podziękowań: 0

Promienniki -zasada działania

#7

Post autor: toroidal68 » 21 lis 2013, 20:30

Peyu pisze:1,5cm powinna wychodzic rurka falowodowa.
-------------
Dzieki Peyu
A powiedz mi jaki skret konwerterka na Astre 1N?Bo u mnie szatkuje mysle ze moglbym ten transp.odebrac. :hmmm:



Awatar użytkownika
jansat
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1129
Rejestracja: 11 lut 2009, 23:00
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
Podziękował: 1 razy
Dostał Podziękowań: 87 razy

Promienniki -zasada działania

#8

Post autor: jansat » 21 lis 2013, 21:53

Zawsze możesz poprzez kontrolowanie sygnału rurkę falowodową trochę oddalić lub przybliżyć i obserwować co się dzieje. Ja w swoim Żynku 1,5m i miferku mam rurkę 5mm wysuniętą ponad płaszczyznę skalara i taka konfiguracja zapewniła optymalny sygnał .LNB to Invacom twin.
W oryginalny ustawieniu falowodu przez producenta to rurka wystaje 13mm. Jak dobrze pamiętam.


KTI 230cm C-band MTI 15Ksiłownik36",Svensat1,5m LNB twin Invacom siłownik18",Mabo 1,5m LNB SC-1 siłownik18" Parabola 125cm zez Astra-Hotbird LNB twin Digistar i SC1
Dekodery codziennie inny
Na 2 lata N-box HDTV.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Satelitarne ABC”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości