[Dużo różnych kwestii] Masowe nagrywanie kanałów

Jeśli masz problemy, chcesz zadać pytania, podzielić się swoimi doświadczeniami, to pisz tutaj. Telewizja satelitarna FORUM.
nagrywacz
nowy
nowy
Posty: 9
Rejestracja: 25 kwie 2019, 0:11
Tuner: brak
Antena: brak
Konwerter: brak
Podziękował: 1 razy
Dostał Podziękowań: 0

[Dużo różnych kwestii] Masowe nagrywanie kanałów

#1

Post autor: nagrywacz » 01 maja 2019, 20:26

Wydaje mi się, że ten dział jest odpowiedni, bo jest tu wiele prostych/prostackich pytań, ale jeżeli większego wsparcia mógłbym się spodziewać w innym dziale, to proszę moderatorów o przeniesienie tego tematu.

Dzień dobry wszystkim,

będę tutaj pytał o sporo różnych rzeczy, ale i sprawa jest dość skomplikowana. Jestem zainteresowany (tak raczej teoretyczno-technicznie) masowym nagrywaniem stacji telewizyjnych. „Masowe” oznacza tutaj nagrywanie wszystkich stacji telewizyjnych (i radiowych) naraz. Nie jest to, jak wiadomo, proste, ale zacząłem to analizować na tyle, na ile potrafiłem.

1. Ile tego jest?
Interesuje mnie nagrywanie wszystkiego z Cyfrowego Polsatu oraz nc+. Jest jeszcze Orange Polska, ale chyba nie ma swoich unikalnych kanałów (poprawcie mnie, jeżeli się mylę).
Na podstawie KingOfSat, drobnego programu do wyciągania stamtąd danych i dzięki małej zabawie z wyrażeniami regularnymi udało się ustalić, że łącznie transponderów jest 28. Jeżeli ktoś chciałby to zweryfikować, to oto ich częstotliwości:

Kod: Zaznacz cały

10719.25 V
10758.00 V
10796.00 V
10834.00 V
10892.00 H
10911.00 V
10930.00 H
10949.00 V
11117.00 V
11158.00 V
11179.00 H
11278.36 V
11393.44 V
11411.00 H
11449.00 H
11487.77 H
11508.00 V
11565.00 H
11623.00 V
11662.00 V
11681.00 H
12015.00 H
12188.00 V
12264.00 V
12284.00 H
12475.00 H
12596.00 V
12692.00 H
Wydaje się, że większość (?) transponderów i kanałów się powtarza między CP i nc+. Nie jestem pewien, czy dobrze udało się to wszystko policzyć, więc poprawki są mile widziane.

2. Czym to obsłużyć?

2.1. Konwerter.
Wydaje się, że jest tylko jeden LNB na rynku, który może temu sprostać, i jest to jeden z konwerterów Unicable II od Inverto ([IDLU-32UL40]). Mamy tutaj 32 UB. Wiem, że z powodu różnic między szerokością niekoniecznie jest tak, że ten sprzęt starczy na 28 transponderów. Nie wiem jednak, jak wygląda sprawa dokładnie z transponderami CP i nc+.
W sprzedaży widziałem ten sprzęt zaprogramowany pod CP i nc+, ale chyba niekoniecznie razem. Może jest to wina właśnie szerokości – nie jestem pewien i nie do końca wiem, jak to sprawdzić, więc proszę tutaj o wyjaśnienie.

2.2. Tuner.
Szczerze mówiąc, patrzyłem tylko na te od Vu+, bo mam dość słabe rozeznanie w temacie, ale wydaje się, że to dobry sprzęt z dużą społecznością. Niestety, okazuje się, że jest tylko jeden model, który wspiera zarówno 4K, jak i 3D (myślmy przyszłościowo), ma 2 wejścia na moduły CAM CI+ i gigabitowy ethernet – jest to Vu+ Duo 4K. Nie jest to oczywiście tania opcja, ale jak trzeba, to trzeba.
Można mieć w nim dwie głowice FBC, co daje razem możliwość odbierania i deszyfrowania łącznie 16 transponderów naraz. Nie mam co prawda żadnych informacji o tym, czy cała reszta – procesor i RAM – to uciągną, ale skoro takie są możliwości techniczne na głowicach, to raczej powinny. Nadal jednak jest to tylko 16, a potrzebujemy w tym wypadku aż (co najmniej?) 32.
Wydaje mi się, że nie ma możliwości dostawienia już tutaj w żaden sposób dodatkowych głowic, więc to sprawia, że możliwości są dwie: albo kupić dwa takie tunery, albo spróbować zrobić jakiś samemu.
Jeżeli 2 x Vu+ Duo 4K, to wtedy dochodzi do tego też multiswitch, jako że ten model nie wspiera LNB pass-through. Oczywistą opcją wydaje się też jeden z tych od od Inverto (IDLU-UST110-CUO1O-32P).
Kolejną kwestią w przypadku 2 tunerów od Vu+ jest prędkość. Nie robiłem dokładnych kalkulacji, ale na podstawie pobieżnego obejrzenia danych z KingOfSat stwierdzam, że średnio mamy jakieś 60 Mbit/s na transponder. Oczywiście nie zawsze odbieramy wszystkie kanały z transpondera (niektóre są zagraniczne, mamy jeszcze jakieś kanały danych), ale przyjmijmy to za jakiś punkt odniesienia. Wtedy w jednym tunerze mielibyśmy 16 * 60 Mbit/s, czyli 960 Mbit/s. Skoro mamy kartę sieciową obsługującą 1000 Mbit/s, to margines błędu jest niewielki, zwłaszcza że trzeba przyjąć, że nie zawsze osiągniemy 100% wydajności. Jeżeli ktoś z Was ma jakieś lepsze informacje co do bitrate'ów, to mogą się oczywiście przydać, bo może się wtedy okazać, że taka prędkość wystarczy.
Jest jeszcze jeden problem z dwoma tunerami – moduły CAM CI+. W tym przypadku przydałyby się aż 4 – dwa od CP i dwa od nc+. Być może istniałaby opcja jakiegoś lokalnego cardsharingu, ale wydaje mi się, że może to nie być najprostsze (czy emulowanie CI+ jest w ogóle możliwe?) i najbardziej stabilne. Nie jestem pewien, czy da się dostać po dwa moduły CI+ od jednego dostawcy, płacąc mu za abonament tylko raz, ale tego dowiem się od nich pewnie dopiero po świętach.
Co do składania własnego tunera, to nie wiem absolutnie nic na ten temat, ale nie wydaje się to łatwe. Co prawda byłaby wtedy możliwość zmieszczenia wszystkich głowic w jednym urządzeniu i dołożenie tam ethernetu o prędkości 10Gbit/s. Tutaj już oczekuję na porady, czy jest to możliwe, rozsądne i opłacalne.

To by chyba było na tyle. Oczywiście problemów technicznych związanych z takim masowym nagrywaniem jest o wiele więcej, ale reszta z nich już nie wpisuje się w tematykę tego forum.

Z góry dziękuję za wszelkie porady i uwagi, nawet te najdrobniejsze. Tylko jedna, mała prośba – wolałbym nie słyszeć, że „to się nie uda”, bo jestem przekonany, że się uda. :sly:



Awatar użytkownika
moons
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1696
Rejestracja: 05 sty 2011, 22:12
Tuner: GigaBlue Quad Plus
Antena: Triax 115
Konwerter: Fte
Lokalizacja: Hajnówka
Podziękował: 5 razy
Dostał Podziękowań: 114 razy

[Dużo różnych kwestii] Masowe nagrywanie kanałów

#2

Post autor: moons » 01 maja 2019, 21:57

Pytań zadałeś 100 a wywalasz się na podstawowej sprawie, moduł CI+ czy to polsatu czy nc+ jest jednostrumieniowy. Czyli można nagrywać tylko jeden kanał odkodowany lub go oglądać z takiego modułu. Czyli mając nawet dwa takie moduły można nagrywać tylko dwa programy jednocześnie. Wiec te paręnaście transponderów można sobie w buty wsadzić. Do tego dochodzi kwestia że jak na razie jest tylko jeden tuner który potrafi jednocześnie dekodować z dwóch modułów czyli VU+ duo 4K reszta nawet jak ma dwa wejścia na moduły to umie dekodować tylko jednocześnie z jednego.
Pozdrawiam
Za ten post użytkownik moons otrzymał podziękowanie od:
nagrywacz (01 maja 2019, 22:42)



nagrywacz
nowy
nowy
Posty: 9
Rejestracja: 25 kwie 2019, 0:11
Tuner: brak
Antena: brak
Konwerter: brak
Podziękował: 1 razy
Dostał Podziękowań: 0

[Dużo różnych kwestii] Masowe nagrywanie kanałów

#3

Post autor: nagrywacz » 01 maja 2019, 22:41

Ups, nie jest dobrze. Ale jak w takim razie działają ich dekodery, skoro można tam nagrywać kilka rzeczy na raz? Mają inne rodzaje modułów?
Co do dekodowania z dwóch modułów, to akurat zapomniałem o tym wspomnieć, ale tak, to była też kluczowa rzecz przy wyborze tunera.

Czy sugerujesz jakieś rozwiązanie? Dałoby się może ustawić jakiś lokalny cardsharing, żeby tylko emulować moduł, który już się posiada? Chyba że jednak naprawdę nie jest jeszcze możliwe emulowanie CI+.



Awatar użytkownika
moons
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1696
Rejestracja: 05 sty 2011, 22:12
Tuner: GigaBlue Quad Plus
Antena: Triax 115
Konwerter: Fte
Lokalizacja: Hajnówka
Podziękował: 5 razy
Dostał Podziękowań: 114 razy

[Dużo różnych kwestii] Masowe nagrywanie kanałów

#4

Post autor: moons » 01 maja 2019, 22:58

nie ma możliwości jak to nazywasz emulowania modułu. Poczytaj sobie o oscamie, choć lekko licząc unikalnych kanałów w nc+ i polsacie jest około 200, nie wyobrażam sobie czegoś takiego wykonać fizycznie, pomijając jakikolwiek sens takiej inwestycji.
polecam:
https://satkurier.pl/news/150480/test-o ... _page_id=1

Pozdrawiam



nagrywacz
nowy
nowy
Posty: 9
Rejestracja: 25 kwie 2019, 0:11
Tuner: brak
Antena: brak
Konwerter: brak
Podziękował: 1 razy
Dostał Podziękowań: 0

[Dużo różnych kwestii] Masowe nagrywanie kanałów

#5

Post autor: nagrywacz » 01 maja 2019, 23:16

A jak wyglądałaby kwestia z nieparowanymi kartami? Ile jeszcze zostało kanałów dostępnych z takich kart?



nagrywacz
nowy
nowy
Posty: 9
Rejestracja: 25 kwie 2019, 0:11
Tuner: brak
Antena: brak
Konwerter: brak
Podziękował: 1 razy
Dostał Podziękowań: 0

[Dużo różnych kwestii] Masowe nagrywanie kanałów

#6

Post autor: nagrywacz » 02 maja 2019, 12:34

Albo może zapytam inaczej: załóżmy, że dekodowanie tylu kanałów naraz nie sprawi problemów. Co wtedy z całą resztą problemów?



Awatar użytkownika
moons
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1696
Rejestracja: 05 sty 2011, 22:12
Tuner: GigaBlue Quad Plus
Antena: Triax 115
Konwerter: Fte
Lokalizacja: Hajnówka
Podziękował: 5 razy
Dostał Podziękowań: 114 razy

[Dużo różnych kwestii] Masowe nagrywanie kanałów

#7

Post autor: moons » 02 maja 2019, 13:59

podałem Ci linka gdzie w teście jest opisana głowica FBC, teraz musisz sobie usiąść i przeliczyć ile potrzebujesz głowic i konwerterów. Co do założenia że uda Ci się zdekodować tyle kanałów to raczej nie zakładaj że Ci się uda, musisz postawić prawie fabrykę sh, na tyle kanałów to pewnie z 5 kart i oczywiście odpowiednia konfiguracja żeby jakoś to zagrało. choć nadal jakiegoś logicznego sensu Twojego pomysłu nie widzę. Chyba że to ma być dla sportu i żeby pokazać że można.
Pozdrawiam



nagrywacz
nowy
nowy
Posty: 9
Rejestracja: 25 kwie 2019, 0:11
Tuner: brak
Antena: brak
Konwerter: brak
Podziękował: 1 razy
Dostał Podziękowań: 0

[Dużo różnych kwestii] Masowe nagrywanie kanałów

#8

Post autor: nagrywacz » 02 maja 2019, 16:35

Cóż, według artykułu, który mi podesłałeś, jedna głowica może obsłużyć jedną „ćwiartkę”, czyli pasmo górne/dolne i polaryzacja V/H. Nadal jednak mamy 8 demodulatorów na głowicę, czyli że jedna głowica obsłuży całą jedną „ćwiartkę”, ale tylko do 8 transponderów.

Według listy, którą już zamieszczałem wyżej – załóżmy, że jest prawidłowa – mamy:
  • pasmo dolne, pol. V: 13 transponderów;
  • pasmo dolne, pol. H: 8 transponderów;
  • pasmo górne, pol. V: 3 transpondery;
  • pasmo dolne, pol. H: 4 transpondery.
Czyli na pierwszą „ćwiartkę” potrzebuję 2 głowice, a na wszystkie pozostałe po 1. Łącznie mamy w takim razie 5 potrzebnych głowic, czyli 3 tunery. Zgadza się? Oczywiście, jeżeli nie liczyć wydajności „technicznej” tunerów do nagrywania takiej liczby kanałów.



jackob42
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 584
Rejestracja: 08 lut 2017, 17:18
Podziękował: 6 razy
Dostał Podziękowań: 7 razy

[Dużo różnych kwestii] Masowe nagrywanie kanałów

#9

Post autor: jackob42 » 02 maja 2019, 19:51

moons pisze:
01 maja 2019, 21:57
Pytań zadałeś 100 a wywalasz się na podstawowej sprawie, moduł CI+ czy to polsatu czy nc+ jest jednostrumieniowy. Czyli można nagrywać tylko jeden kanał odkodowany lub go oglądać z takiego modułu. Czyli mając nawet dwa takie moduły można nagrywać tylko dwa programy jednocześnie. Wiec te paręnaście transponderów można sobie w buty wsadzić. Do tego dochodzi kwestia że jak na razie jest tylko jeden tuner który potrafi jednocześnie dekodować z dwóch modułów czyli VU+ duo 4K reszta nawet jak ma dwa wejścia na moduły to umie dekodować tylko jednocześnie z jednego.
Pozdrawiam
Czyli że nie nagram dwóch kanałów z dwóch modułów?A jak wyglada sytuacja że ogladam z jednego to z drugiego też nie nagram?To samo jest w przypadku image VTI też nie nagram zakodowanego materiału i go nie odkoduje gdy dekoder jest w pozycji czuwania?Wychodzi na to że wypasiony Ultimo 4K ma sporą wadę ciekawe czy do ogarnięcia przez nowe Image sterowniki itp.



nagrywacz
nowy
nowy
Posty: 9
Rejestracja: 25 kwie 2019, 0:11
Tuner: brak
Antena: brak
Konwerter: brak
Podziękował: 1 razy
Dostał Podziękowań: 0

[Dużo różnych kwestii] Masowe nagrywanie kanałów

#10

Post autor: nagrywacz » 02 maja 2019, 19:54

jackob42 pisze:
02 maja 2019, 19:51
moons pisze:
01 maja 2019, 21:57
Pytań zadałeś 100 a wywalasz się na podstawowej sprawie, moduł CI+ czy to polsatu czy nc+ jest jednostrumieniowy. Czyli można nagrywać tylko jeden kanał odkodowany lub go oglądać z takiego modułu. Czyli mając nawet dwa takie moduły można nagrywać tylko dwa programy jednocześnie. Wiec te paręnaście transponderów można sobie w buty wsadzić. Do tego dochodzi kwestia że jak na razie jest tylko jeden tuner który potrafi jednocześnie dekodować z dwóch modułów czyli VU+ duo 4K reszta nawet jak ma dwa wejścia na moduły to umie dekodować tylko jednocześnie z jednego.
Pozdrawiam
Czyli że nie nagram dwóch kanałów z dwóch modułów?A jak wyglada sytuacja że ogladam z jednego to z drugiego też nie nagram?To samo jest w przypadku image VTI też nie nagram zakodowanego materiału i go nie odkoduje gdy dekoder jest w pozycji czuwania?Wychodzi na to że wypasiony Ultimo 4K ma sporą wadę ciekawe czy do ogarnięcia przez nowe Image sterowniki itp.
Nie, to nie tak – moons mówił o modułach CI+. To nie jest żadna wada tunera, tylko cecha samych modułów od CP i nc+.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział dla początkujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 54 gości