Wybór dekodera DVB-T2 lub combo na Linuksie

Description: Antena TV kierunkowa, segmentowa. Antena SAT+konwerter cyfrowy (bez obrotnicy). Odległość od nadajnika TV 10,5 km

Jeśli masz problemy, chcesz zadać pytania, podzielić się swoimi doświadczeniami, to pisz tutaj. Telewizja satelitarna FORUM.
zetron
nowy
nowy
Posty: 10
Rejestracja: 19 cze 2022, 23:24
Tuner: brak
Antena: satelitarna i TV
Konwerter: cyfrowy
Podziękował: 0
Dostał Podziękowań: 1 razy

Wybór dekodera DVB-T2 lub combo na Linuksie

#1

Post autor: zetron » 19 cze 2022, 23:50

Planuję zakup dekodera 4K DVB-T2 HEVC na linuksie (enigma 2), który ma służyć jako odbiornik TV, ale przede wszystkim jako centrum multimedialne z możliwością nagrywania. Mój TV 4K niestety nie posiada możliwości nagrywania. Mamy antenę SAT, ale ja akurat sporadycznie korzystam, bo kanałów FTA w j.pl za wiele nie ma a płacić za cyfrowe pakiety nie zamierzam. Dlatego w odbiorniku combo w małym % TVSAT byłaby wykorzystywana. Zawsze mogę przełączyć się na TV gdzie mam wpięty kabel SAT (tyle, że nie nagram materiału)
Wymagania (kolejność przypadkowa):
1. Bezproblemowe odtwarzanie i nagrywanie wideo 4K/h.264 MPEG-4 AVC/ h.265 HEVC. Również h.265, h.264 AVC o wysokiej przepływności bitowej.
Zakładam, że dekoder musi mieć dekodowanie sprzętowe tych kodeków by w.w. warunki były spełnione. Mój stacjonarny PC takowych warunków np. nie posiada i z odtwarzaniem 4k h.265 jest problem.
2. Odtwarzanie plików audio: mp3, wav (mile widziane flac, ogg)
3. Przełączanie kanałów nie powinno skutkować chwilowymi spowolnieniami lub zamrożeniem obrazu.
4. Obsługa HDMI-CEC.
5. Bezproblemowe nagrywanie timeshift (w tym 4K/HEVC).
6. Oczywiście mała awaryjność.
7. Możliwość zmiany image (najlepiej możliwość instalacji kilku na raz i szybka, prosta wymiana)
8. Proste robienie backupu konfiguracji (image backup)
9. Nie zawieszanie się dekodera
10. Nagrania z TV w popularnych formatach tj. ts, mp4, mkv bez jakiegokolwiek szyfrowania.
11. Małe nagrzewanie się dekodera.
12. Wyjście optyczne audio
13. Najlepiej obudowa metalowa, ew. z dobrego plastiku z efektywną wentylacją.
14. Dostęp do netu i obsługa IPTV
Pominąłem część cech/właściwości, które są zwykle w standardzie oraz to co nie wiem czy mi się przyda.

Mam na oku dwa modele w podobnej cenie ale nie wiem który w większym stopniu spełnia w.w. warunki.
Vu+ Zero 4K z głowicą DVB-T2/C oraz AX 4K BOX HD61 Combo.

Nigdzie nie mogę znaleźć info (przynajmniej w j.pl) który procesor ma więcej zalet niż wad: Broadcom czy HiSilicon?. Ponoć dekodery z tym drugim proc. mają efekt spowolnienia po przełączeniu kanału. Nie wiem czy do tego bym przywykł.
Z kolei czytałem, że VU+ Zero 4K ma problem z plikami 4K/h.264 (brak obrazu) ale to tylko jeden głos. No i nie czyta Divx- ów, co ew. mógłbym przeboleć.

Zakładając, że będę w przyszłości nagrywał w 4k to dużo miejsca będę potrzebował.
Ale poza miejscem jest jeszcze kwestia szybkości i stabilności nagrywania.
W związku z tym, czy jest duża różnica w nagrywaniu przez USB 2.0 (Vu+ Zero 4K) na HDD lub SSD a na HDD lub SSD w specjalnej szufladzie dekodera (AX 4K BOX HD61 Combo)?
A może wystarczy dobry pendrive i USB 2.0 dla bezproblemowego nagrywania i odtwarzania 4k/h.265?
Znane mi teoretyczne wady, zalety, różnice w obu modelach:
Dekoder Vu+ Zero 4k jest w połowie z plastiku, mało złącz, nie odtwarza Divixów, nie ma kieszeni na dysk (ew. możliwość dokupienia przystawki "Vu+ PVR KIT"), tylko 2 rdzeniowy procek (Broadcom), tylko 4GB pamięci flash
Dekoder AX 4K BOX HD61 Combo jest w 95% z metalu, ma więcej złącz, ma szufladę na dysk, procek 4 rdzeniowy(ale HiSilicon), 8GB pamięci flash zegar na panelu i jest combo (zawsze to dodatkowe 3 kanały FTA)

Cena jest podobna. Z czego to wynika? Gdyby ten AX miał procek Broadcom 2 rdzeniowy byłby znacznie droższy?
Czy na tym forum znajdę pomoc w temacie konfiguracji takiego sprzętu?
Miałbym też trochę pytań odnośnie możliwości takiego sprzętu na linuksie.



dodom@n
Ekspert
Ekspert
Posty: 1166
Rejestracja: 18 paź 2016, 19:33
Tuner: VU+
Antena: Famaval90
Konwerter: Inverto
Podziękował: 32 razy
Dostał Podziękowań: 137 razy

Wybór dekodera DVB-T2 lub combo na Linuksie

#2

Post autor: dodom@n » 20 cze 2022, 8:01

spore wymagania :book:
więc trudno określić tak od strzała co polecić :hmmm:
tuner Combo Sat/DVB-T tak do końca nie jest i raczej na razie nie będzie w pełni pełnym Centrum Multimedialnym :smile1:
jeżeli nie do końca korzystanie z Sat oraz DVB-T to zapewne preferencje idą w kieunku IPTV ?
a tutaj moim zdaniem oba tunery na starcie mają marne szanse bo podstawą jest Net !
a tutaj w obu
VU+Zero4K
* Gniazdo LAN: 100 Mbit/s
AX 4KBOX HD61
* Gniazdo LAN: 10/100 Mbit/s
marne parametry
2. Odtwarzanie plików audio: mp3, wav (mile widziane flac, ogg)
tutaj też ciężko określić czy takie pliki pójdą ?
dotyczy także plików wideo
Nigdzie nie mogę znaleźć info (przynajmniej w j.pl) który procesor ma więcej zalet niż wad: Broadcom czy HiSilicon?
jeden i drugi procesor ma swoje zalety jak i wady :grin:
co dla jednych będzie zaletą dla innych już będzie wadą !
Miałbym też trochę pytań odnośnie możliwości takiego sprzętu na linuksie.
jeżeli to początki to warto na razie zakupić jakiś sprzęt tani aby się z obyć z Linuxem :yes:
Za ten post użytkownik dodom@n otrzymał podziękowanie od:
mirga1 (20 cze 2022, 11:11)



mirga1
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 487
Rejestracja: 06 maja 2018, 9:29
Tuner: zgemma h9 combo: pulse 4k combo
Antena: corab
Konwerter: zez na 7 konwerterów
Podziękował: 33 razy
Dostał Podziękowań: 37 razy

Wybór dekodera DVB-T2 lub combo na Linuksie

#3

Post autor: mirga1 » 20 cze 2022, 11:11

Zetron - Faktycznie masz spore wymagania. Na chwile obecną to chyba żaden tuner im nie sprosta. Tak jak pisze dodom@n ,,coś za coś" ale bez zbytnich fantazji. Odbiór 4K jest wg mnie jak na razie w powijakach. Jest w tv parę kanałów ale to przeważnie jako demówki - leci na okrągło to samo. Jest Muzeum, Fashion, RAI 4K... Dużo pozycji jest na YT ale to raczej nie w celu nagrywania i trzymania na dysku.

Nie za bardzo też rozumiem co znaczy: ,,combo - zawsze to dodatkowe 3 kanały FTA" Combo odnosi się do wyposażenia tunera w głowice tv naziemnej a w tv naziemnej tych kanałów jest troszkę więcej lecz także nie w 4K.



zetron
nowy
nowy
Posty: 10
Rejestracja: 19 cze 2022, 23:24
Tuner: brak
Antena: satelitarna i TV
Konwerter: cyfrowy
Podziękował: 0
Dostał Podziękowań: 1 razy

Wybór dekodera DVB-T2 lub combo na Linuksie

#4

Post autor: zetron » 20 cze 2022, 14:28

mirga1 pisze:
20 cze 2022, 11:11
Zetron - Faktycznie masz spore wymagania. Na chwile obecną to chyba żaden tuner im nie sprosta. Tak jak pisze dodom@n ,,coś za coś" ale bez zbytnich fantazji. Odbiór 4K jest wg mnie jak na razie w powijakach. Jest w tv parę kanałów ale to przeważnie jako demówki - leci na okrągło to samo. Jest Muzeum, Fashion, RAI 4K... Dużo pozycji jest na YT ale to raczej nie w celu nagrywania i trzymania na dysku.

Nie za bardzo też rozumiem co znaczy: ,,combo - zawsze to dodatkowe 3 kanały FTA" Combo odnosi się do wyposażenia tunera w głowice tv naziemnej a w tv naziemnej tych kanałów jest troszkę więcej lecz także nie w 4K.
Bardziej chodziło mi o to który z tunerów spełni więcej z tych wymagań i których nie spełni oraz dlaczego. Po prostu prawie nic nie wiem o możliwościach obu tunerów. Tuner ma służyć przez wiele lat. Nie kupuję też go np. na 5 lat by się na nim uczyć linuksa a potem zmieniać na coś lepszego.
Mogę się przecież nauczyć już na docelowym sprzęcie. Gdybym tak chciał zrobić to faktycznie nie skupiałbym się na 4K. TV też kupiłem 4K nie bez powodu. Mam też kamerkę 4K która nagrywa min. w kodeku h.265/HEVC ale takie pliki na kompie mi nie chodzą, bo za słaby sprzęt. Zatem tutaj też tuner miałby swój udział. Po prostu wszystko w jednym miejscu. No prawie wszystko, bo filmy avi nie pójdą np. na tym VU+. "combo - zawsze to dodatkowe 3 kanały" to chodziło o to, że dojdą 3 kanały FTA TVSAT jeśli kupię tuner combo, czyli z dwoma głowicami w tym z głowicą TVSAT. Na TVSAT naliczyłem 3 interesujące mnie kanały FTA w j.pl na hotbird (tak jest ustawiona antena). Nie oglądam kanałów obcojęzycznych.

dodom@n: Nie do końca w kierunku IPTV ale chodzi o to by było wszystkiego jak najwięcej w jednym miejscu. Bym nie musiał przełączać co chwila na PC na TV i na tuner. Na PC brakować mi będzie TV. Obecnie to stacjonarny komp robi za centrum multimedialne ale karta TV jest w starym standardzie a kart TV 4k nie ma a jeśli są to nie w sklepach pl i w cenach kosmicznych. Ponadto czasem tylko oglądam jakieś wideo (TV lub youtube) lub słucham muzyki i komp nie musi chodzić i pobierać prądu.
A w czym problem jeśli chodzi o gniazdo LAN 100Mbit/s?
W obecnym kompie też mam takie gniazdo i nie narzekam na oglądanie treści wideo z netu w 4K
Jeśli nie wiesz co pójdzie a co nie na tych tunerach, to może poczekajmy aż ktoś kto ma taką wiedzę się wypowie.
Po to tu napisałem by poznać możliwości jednego i drugiego tunera ew. może coś innego do zaproponowania.
To samo z prockami. To oczywiste co piszesz. Chcę właśnie poznać mankamenty obu procków i wybrać świadomie co kupuję (co mi pasuje a co nie)
Nie wiem czy 14 dni mi wystarczy na testy, więc część info muszę uzyskać wcześniej.



mirga1
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 487
Rejestracja: 06 maja 2018, 9:29
Tuner: zgemma h9 combo: pulse 4k combo
Antena: corab
Konwerter: zez na 7 konwerterów
Podziękował: 33 razy
Dostał Podziękowań: 37 razy

Wybór dekodera DVB-T2 lub combo na Linuksie

#5

Post autor: mirga1 » 20 cze 2022, 15:10

No to czekamy na kogoś kto dokładniej wypowie się w temacie. Interesuje mnie zwłaszcza ten temat: ,,że dojdą 3 kanały FTA TVSAT jeśli kupię tuner combo, czyli z dwoma głowicami w tym z głowicą TVSAT. Na TVSAT naliczyłem 3 interesujące mnie kanały FTA " :clap2:



dodom@n
Ekspert
Ekspert
Posty: 1166
Rejestracja: 18 paź 2016, 19:33
Tuner: VU+
Antena: Famaval90
Konwerter: Inverto
Podziękował: 32 razy
Dostał Podziękowań: 137 razy

Wybór dekodera DVB-T2 lub combo na Linuksie

#6

Post autor: dodom@n » 20 cze 2022, 16:39

Obecnie to stacjonarny komp robi za centrum multimedialne
i radzę przy tym zostać :yes:
czytając wymagania :book:

w kompie mocniejszy procesor /dobra karta graficzna /pamięć + ssd
jak super potrzebna można dołożyć kartę Sat + Dvb-T ale zapewne zbyteczne bo jest w TV :smile1:
z tego co piszesz ,że dla dwóch/trzech kanałów to szkoda podwajać koszty
i masz dalej co potrzeba :grin:
znając trochę życie będziesz pan zadowolony :yes:

ewentualnie można rozglądać się za jakimś tunerem na Androidzie

ps.
Jeśli nie wiesz co pójdzie a co nie na tych tunerach, to może poczekajmy aż ktoś kto ma taką wiedzę się wypowie.
jak wiesz co to są kodeki to nie trzeba czekać na jakieś info :thumbsup:



zetron
nowy
nowy
Posty: 10
Rejestracja: 19 cze 2022, 23:24
Tuner: brak
Antena: satelitarna i TV
Konwerter: cyfrowy
Podziękował: 0
Dostał Podziękowań: 1 razy

Wybór dekodera DVB-T2 lub combo na Linuksie

#7

Post autor: zetron » 20 cze 2022, 20:39

mirga1 pisze:
20 cze 2022, 15:10
No to czekamy na kogoś kto dokładniej wypowie się w temacie. Interesuje mnie zwłaszcza ten temat: ,,że dojdą 3 kanały FTA TVSAT jeśli kupię tuner combo, czyli z dwoma głowicami w tym z głowicą TVSAT. Na TVSAT naliczyłem 3 interesujące mnie kanały FTA " :clap2:
A to dlaczego? Mnie akurat mniej on interesuje, ta informacja miała na celu pokazać iż nie specjalnie zależy mi na odbiorze TVSAT.
I nie widzę w tym nic śmiesznego.
dodom@n pisze:
20 cze 2022, 16:39
Obecnie to stacjonarny komp robi za centrum multimedialne
i radzę przy tym zostać :yes:
czytając wymagania :book:

w kompie mocniejszy procesor /dobra karta graficzna /pamięć + ssd
jak super potrzebna można dołożyć kartę Sat + Dvb-T ale zapewne zbyteczne bo jest w TV :smile1:
z tego co piszesz ,że dla dwóch/trzech kanałów to szkoda podwajać koszty
i masz dalej co potrzeba :grin:
znając trochę życie będziesz pan zadowolony :yes:
Nie uważnie czytasz kolego. Jest TV ale bez możliwości nagrywania a to jest dla mnie priorytet nr. 1.
No to podsumujmy: Karta grafiki z wsparciem wideo 4K to cena ok. 2000zł obecnie
Karta TV DVB-T2/HEVC 4K dostępna tylko na aliexpress za ok. 800zł do tego cło, to całość zamknie się w ok. 3000zł
Komputer z prockiem Intel Core i5 4460 3.20GHz, grafika tylko zintegrowana Intel HD Graphics 4600, to nie jest
demon prędkości. A kupowanie nowego kompa z powodu chęci nagrywania 4K z TV, to już byłby kompletnie poroniony pomysł.
Tak więc dzięki ale jednak pozostanę przy koncepcji kupna dekodera za ok. 800zł, który sprzętowo mi zdekoduje wideo w 4k/h.265 i nagra
co potrzeba.
Tuner combo, to wcale nie jest podwojenie kosztów, bo AX (combo) kosztuje prawie tyle samo co VU+ (1 głowica TV)
Kwestia tylko, który tuner jest lepszy (spełnia więcej moich wymagań).
dodom@n pisze:
20 cze 2022, 16:39
ewentualnie można rozglądać się za jakimś tunerem na Androidzie
A w czym ta wersja linuksa jest lepsza od enigmy 2 ?
dodom@n pisze:
20 cze 2022, 16:39
Jeśli nie wiesz co pójdzie a co nie na tych tunerach, to może poczekajmy aż ktoś kto ma taką wiedzę się wypowie.
jak wiesz co to są kodeki to nie trzeba czekać na jakieś info :thumbsup:
Skoro nie trzeba, to dlaczego wcześniej pisałeś "tutaj też ciężko określić czy takie pliki pójdą ? dotyczy także plików wideo"
Nagle Cię oświeciło i już wiesz?
A co pomogą kodeki, jeśli procesor nie obsługuje np. divixów?
Po prostu dobrze jest wiedzieć jakie ograniczenia mają procesory a co za tym idzie dekodery.
Dekoder Vu+ Zero 4K nie obsługuje divxów i producent wyraźnie o tym pisze i żadne kodeki tego nie zmienią.
Jak jest z plikami muzycznymi nie mam pojęcia i tylko mogę zgadywać co pójdzie a co nie.
Ale wiem, że na tym forum są użytkownicy mający dekoder Vu+ Zero 4K i zapewne znają odpowiedzi na moje pytania.



mirga1
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 487
Rejestracja: 06 maja 2018, 9:29
Tuner: zgemma h9 combo: pulse 4k combo
Antena: corab
Konwerter: zez na 7 konwerterów
Podziękował: 33 razy
Dostał Podziękowań: 37 razy

Wybór dekodera DVB-T2 lub combo na Linuksie

#8

Post autor: mirga1 » 21 cze 2022, 11:07

Dalej nie rozumiem toku myślenia kolegi... Po co ten tuner jeżeli nie zależy Ci na odbiorze tv satelitarnej?
Wg mnie to najlepiej byłoby wymienić telewizor na taki z możliwością nagrywania....



zetron
nowy
nowy
Posty: 10
Rejestracja: 19 cze 2022, 23:24
Tuner: brak
Antena: satelitarna i TV
Konwerter: cyfrowy
Podziękował: 0
Dostał Podziękowań: 1 razy

Wybór dekodera DVB-T2 lub combo na Linuksie

#9

Post autor: zetron » 21 cze 2022, 15:53

Telewizor kupowałem jakieś 4 miesiące temu, trudno bym teraz go wyrzucił i kupował nowy z powodu braku możliwości nagrywania. Po to mi tuner by odbierać i nagrywać TV naziemną w nowym standardzie. Tunery dzielą się na naziemne, satelitarne lub/i na combo.



mirga1
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 487
Rejestracja: 06 maja 2018, 9:29
Tuner: zgemma h9 combo: pulse 4k combo
Antena: corab
Konwerter: zez na 7 konwerterów
Podziękował: 33 razy
Dostał Podziękowań: 37 razy

Wybór dekodera DVB-T2 lub combo na Linuksie

#10

Post autor: mirga1 » 21 cze 2022, 17:13

Tunery dzielą się na naziemne, satelitarne lub/i na combo.
Sorry, nie wiedziałem :wall:
A któryż to kanał z telewizji naziemnej pracuje jako 4K? Prosilbym o wskazanie takiego! Wcześniej była praktycznie mowa o odbiorze w 4K!
Telewizora nie każę wyrzucać - są przecież punkty utylizacyjne, które go odbiorą! A tak na serio: kupując parę miesięcy temu telewizor nie patrzyłeś na jego parametry, nie pytałeś o możliwości korzystania z nagrywania?
Z Twojego tematu nadal jestem zaciekawiony odbiorem (jakich?) tych 3 kanałów FTA TVSAT..... :hmmm:



ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział dla początkujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości