Strona 1 z 3

Pasmo C na offset jako drugi LNB

: 01 lip 2012, 10:17
autor: tom2
Witam

Jak bumerang wraca do mnie temat instalacji LNB na pasmo C jako drugiego na takiej antenie
IMG_0450.JPG
widocznej na zdjęciu, tej większej rzecz jasna :smile1: . Mam kilka pytań w związku z tym.
1. Po której stronie mam umieścić ten LNB na pasmo C - czy to ma jakieś znaczenie? - wygodniej by mi było patrząc zza anteny po stronie prawej.
2. czy takie same zasady obowązują jeśli chodzi o skręt (skew) konwertera na pasmo C - pewnie tak ale wole się upewnić :smile1:
3. sprawa z wkładką z tego co czytam to nie można mieć wszystkiego L/R/V/H co warto na pasmo C bardziej, zostawić polaryzacje V/H czy włożyć wkładkę na polaryzacje kołową ?
4. na razie będę próbował bez promiennika potem najwyżej wytnę tę część blisko LNB na pasmo Ku , czy warto dokładać i czy w ten sposób nie zmniejszą mi się sygnały z głównego LNB na pasmo Ku? lub czytałen ana forum na temat LNB " butelkowych" niestety linki nie działają już do tych sklepów, czy ktoś z Was ma namiary na te LNB ?

Będę wdzięczny za odpowiedzi
Pozdrawiam

pasmo C na offset jako drugi LNB

: 01 lip 2012, 10:30
autor: Jalocha
1. Wydaje mi się, że nie ma to znaczenia, chyba większość osób umieszcza po prawej.
2. Według mnie skew w paśmie C nie jest aż tak wrażliwy jak w Ku ale również jest ważny. Jeżeli antena jest na obrotnicy to problem skew masz z głowy.
3. Na małe anteny nie ma sensu konwerter bez wkładki ponieważ sygnały na Paksacie czy Thaicomie są i tak bardzo słabe. Lepiej jeden LNB z wkładką.
4. Jak się znajdą chętni na butelki to zamówię, sam jestem zainteresowany ponieważ kolega @zola22 miał bardzo dobre wyniki (i to na zezie).

pasmo C na offset jako drugi LNB

: 01 lip 2012, 10:31
autor: zuchnet
Witaj
To zależy tylko od tego jaką stronę masz ciekawszą tzn. wschód czy zachód. Jeśli nastawiasz się na satelity wschodnie to proponuje dać LNB z prawej strony stojąc za anteną. W moim położeniu satki wschodnie są oczywiście mocniejsze i dlatego zawsze jako zeza dawałem go z prawej strony. Pamiętaj też o prawidłowym skręcie konwertera w paśmie C ma to spore znaczenie :yes: odnośnie wkładki to proponuje na początek satelity z polaryzacją kołową (R/L) są mocniejsze i łatwiejsze do uchwycenia i tu nie ma dużego znaczenia skręt LNB w przypadku linowych to już ważna sprawa :shifty:
Jeśli potrzebował byś promiennika do offsetu to u mnie taki leży sobie jako że nie mam anteny offsetowej bez promiennika sygnały będą bardzo kiepskie :thumbsdown:

pasmo C na offset jako drugi LNB

: 01 lip 2012, 11:17
autor: tom2
dzieki za szybka odpowiedź :smile1:
Jalocha pisze:1. Wydaje mi się, że nie ma to znaczenia, chyba większość osób umieszcza po prawej.
no to umieszczę po prawej bo mi wygodniej będzie
Jalocha pisze:. Według mnie skew w paśmie C nie jest aż tak wrażliwy jak w Ku ale również jest ważny. Jeżeli antena jest na obrotnicy to problem skew masz z głowy.
tak zestaw jest obrotowy
Jalocha pisze:.. Jak się znajdą chętni na butelki to zamówię, sam jestem zainteresowany ponieważ kolega @zola22 miał bardzo dobre wyniki (i to na zezie).
ja jestem chętny :smile1:

pasmo C na offset jako drugi LNB

: 01 lip 2012, 11:21
autor: tom2
zuchnet pisze:Witaj
Jeśli potrzebował byś promiennika do offsetu to u mnie taki leży sobie jako że nie mam anteny offsetowej bez promiennika sygnały będą bardzo kiepskie :thumbsdown:
Dzięki napisze do Ciebie na PW odnośnie szczegółów, niby mam ale on jest chyba do paraboli no i za duży

pasmo C na offset jako drugi LNB

: 03 lip 2012, 16:41
autor: lflorczak
Ja też jestem chętny na butelkę do offseta :)

pasmo C na offset jako drugi LNB

: 17 lip 2012, 11:27
autor: tom2
witam

Chciałbym powrócić do tematu - aktualna jest propozycja sprowadzenia butelkowych LNB ? Bardzo mi na tym zależy

Pasmo C na offset jako drugi LNB

: 01 wrz 2012, 11:53
autor: Jalocha
Żeby nie zakładać nowego tematu - przyszły nam konwertery butelki i chyba oboje mamy podobne plany z tym, że ja chciałbym C w środku ogniska a Ku z boku. Jak połączyć obrotnice i przełącznik diseq na ww. konwertery aby to wszystko działało i można było ładnie sterować? Potrzebuję konkretny, działający schemat czyli co, gdzie i przed/za czym umieścić aby nic się nie gryzło. Dziękuję też za porady @zuchnet i @jacky-x. Na pewno uświadomiłem sobie, że chcąc łapać na zezie głównie satelity z półkuli zachodniej to powinienem umieścić go z lewej strony (patrząc zza anteny). Przypomina mi się też jakiś temat z przełącznikiem Spauna ale on chyba sporo kosztuje...

Pasmo C na offset jako drugi LNB

: 13 lis 2012, 14:21
autor: zdzima
Mam przeczucie, że Mikołaj pod choinkę przyniesie mi Laminasa 1500. Żeby nie marnować czasu postanowiłem w dekoder wpisać z palca satelity i częstotliwości, na których mógłbym coś odebrać. I tu jest prośba do kolegów, którzy mają doświadczenie z C-bandem, aby skorygowali (dodali lub odrzucili) listę satelitów możliwych do odebrania na tej antenie we wschodniej Polsce. Oto moja lista:
83*E Insat 4A
80*E Express MD1/AM2
78,5*E Thaicom 5
76,5*E Apstar 2R
75*E ABS 1/1A/1B
68,5*E Intelsat 7/10
64,2*E Intelsat 906
60*E Intelsat 904
57*E NSS 12
49*E Yamal 202
40*E Express AM 1
30,5*E Arabsat 5A
20,5*E Arabsat 5C
17*E Amos 5
2,8*E Rascom QAF1R
1*W Intelsat 10-02
5*W Atlantic Bird 3C
11*W Express AM 44
18*W Intelsat 901
22*W SES 4
24,5*W Intelsat 905
27,5*W Intelsat 907
Proszę o rzeczowe uwagi. Pozdrawiam i kłaniam się nisko :bow:

Pasmo C na offset jako drugi LNB

: 13 lis 2012, 14:55
autor: zuchnet
Wymienione przez Ciebie pozycje jak najbardziej do odebrania :yes: choć na pewno nie w całości mam tutaj na myśli 78.5e 64e na niektórych będziesz miał tylko 2-3 tp i tylko i wyłącznie LNB w ognisku. Na zeza nie zakładaj bo tylko szkoda czasu i pracy :thumbsdown: jeśli antena będzie już na maszcie to wspomożemy w odnajdywaniu najsilniejszych transponderów z danej pozycji :yes: Do offsetu załóż promiennik stożkowy a podniesie ten podniesie "morale" na paskach sygnału :cool2: