Francuskie radio - jakość Hi-Fi z Eutelsata 5W

C/Ku-band
dxer-gk
Początkujący
Początkujący
Posty: 49
Rejestracja: 14 gru 2009, 18:46
Tuner: Opticum HD S60 (FTA)
Antena: 70cm: 36E+28E+19E+13E+5E
Konwerter: 50cm: 42/46/51+52+53/56E
Podziękował: 2 razy
Dostał Podziękowań: 5 razy
Kontakt:

Francuskie radio - jakość Hi-Fi z Eutelsata 5W

#1

Post autor: dxer-gk » 02 mar 2014, 20:36

Z satelitarnego niekodowanego dosyłu do swoich nadajników naziemnych korzysta tez francuski operator TDF - Telediffusion Francaise. Można powiedzieć - taki odpowiednik polskiego Emitela, bo operuje dużymi RTCNami i obsługuje nadawców publicznych i dużych komercyjnych.

Swój feed TDF nadaje na satelicie Eutelsat 5 West, pozycja - oczywiście 5W (bliziutko Amosa, wręcz ta sama pozycja). Częstotliwość: 11480 MHZ polaryzacja H, modulacja DVB-S2, SR: 3215.
Na transponderze jest nadawanych 16 stacji radiowych, w tym 6 publicznych od France Radio.
Poza komercyjnym MFM, wszystkie pozostałe są łatwiej nam dostępne z Astry z transpondera DVB-S, ale mają tam słabszą jakość niż z 5W, choć i tak niezłą.

Większość stacji z TDF jest nadawanych z bitratem 256 kbps MPEG2. Pozwala to na utrwalenie aż do 18kHz pasma akustyczne z baaaaaardzo dobrym, dynamicznym brzmieniem.
Tylko trzy mają słaby debit - mniejszy o połowę - zaledwie 128 kbps. dlaczego? Jest to parametr zamierzony - RMC, BFM i France Info jako stacje typowo "gadane" nadają monofonicznie na UKF i dla słowa przeniesionego z dobrym brzmieniem nie jest wymagane więcej. Zresztą po wzięciu pod lupę tych przekazów okazało się, że 128kbps wystarczyło, by z tego TP było te stacje słychać co prawda w mono, ale aż 18kHz!

Szczerze powiedziawszy, szokujące było usłyszeć taką dynamikę i tyle pięknego sopranu na stacjach francuskich, które w eterze znane są z rekordowo ubogiej dynamiki i dużego "łomotu".
Tak gra przykładowo RTL2 ("le pop hock hadio") - po prostu bomba!
http://speedy.sh/g7gmd/rtl2.mp3

- Nagrałem w mp3 320kbps, ale nie pojawiły się straty, które spowodowałyby zubożenie tego, co usłyszałem. A kawałek to Revolver - Wind Song, jakby ktoś szukał.
Ogólnie RTL2 to nie tylko nazwa niemieckiego kanału tv komercyjnej, ale też bardzo fajnej francuskiej stacji radiowej i - tak, jak pisałem - da radę ją dorwać też na Astrze, ale już w przetworzonej, typowo fhancusko-FMowej jakości.

W paczce TDF spotkałem też jedyne radio dostępne z całej orbity z najwyższym możliwym debitem: 384kbps! - Radio Classique.
Jednakże przed encodingiem do MP2, nadawca obcina pasmo do FM-owych 15 KHz. Niby ok - po co marnować debit na część akustyczną, która i tak będzie obcięta po zejściu "na ziemię" (zwłaszcza że rzadko zdarza się w muzyce klasycznej porządny, wysoki sopran) - lepiej wysokim debitem opisać każdy detal użytecznego dla UKF pasma 15 000 Hz.
Chyba że... akurat kiedy odsłuchiwałem Radio Classique leciało nagranie zmasterowane tylko do 15k?

Zawartość transpondera wygląda jak poniżej - sądząc po nazwie niektórych przekazów w strumieniu, można się domyślać, że są w nim też przesyłane dane aktualizacyjne do koderów RDS:

Obrazek

To nie wszystkie przekazy żródłowe dla stacji radiowych - jest jeszcze jeden, pojedynczy dla jednej rozgłośni CHR -

Skyrock

11455 H z SR 2400 - bitrate 256kbps, wypada podobnie jak CHRy z tp., TDF.

5W to ogólnie ciekawa satelitarna przystań dla miłośników radiofonii znad sekwany, Loary i Rodanu - 16 stacji w jakości żródłowej można też odbierać w nieco słabszej, komercyjnej jakosci z transponderów DVB-S platformy Fransat. Te same stacje są co prawda na Astrze 19E. Ale...

Największą gratką jest dostępność wszystkich, 45 wersji regionalnych France Bleu! Na Astrze jest tylko paryska 107.1. Za dnia regiony nadają samodzielne programy. Około południa jest wspólna godzinna audycja, większość regionów nadaje też wspólny program wieczorem i w nocy.
Ale za dnia jest czego słuchać! Tylko jakość słabsza - 128kbps stereo.
Za ten post użytkownik dxer-gk otrzymał podziękowanie od:
Marek-B (03 mar 2014, 16:17)


::: XPLORADIO - blog :::
FM DXing, obiekty nadawcze, warcycling (mobile-wifi-scans):
https://xploradio.blogspot.com

Awatar użytkownika
Marek-B
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 415
Rejestracja: 12 lut 2009, 8:36
Lokalizacja: Łochów -mazowieckie 52,540543 21,667213
Podziękował: 2 razy
Dostał Podziękowań: 4 razy

Francuskie radio - jakość Hi-Fi z Eutelsata 5W

#2

Post autor: Marek-B » 03 mar 2014, 16:18

:thumbsup: Nie wiedziałem ,że mój sprzęt potrafi tak grać .


Technomate 5300D+. Mabo 180 cm.

Awatar użytkownika
Tomek22
DX-er
DX-er
Posty: 3534
Rejestracja: 05 cze 2010, 12:25
Tuner: Prof 7301 S2, TBS 6983, SF8008
Antena: Mabo 180cm
Konwerter: Inverto Black Ultra z Mifferem 58mm.
Lokalizacja: Łódź N51°49 E19°26
Podziękował: 1264 razy
Dostał Podziękowań: 451 razy

Francuskie radio - jakość Hi-Fi z Eutelsata 5W

#3

Post autor: Tomek22 » 03 mar 2014, 16:28

Jakość bardzo dobra, sprawdziłem to u siebie na logitechach x-540 5.1 z kartą creative sb 5.1. dźwięk naprawdę porządny.

podobnie dobrze grają pliki .flac 24bit 96000Hz z bitratem 2700Kbps, albo prawdziwie podzielone .dts-y 1510Kbps


Prof 7301 S2, TBS 6983
Zestaw Odbiorczy:
Mabo 180cm 93.5*E-40.5*W(bez 76.5*E i 78*E) Ku: Inverto Black Ultra (przerobiony) C: Kaonsat KS-N201G
Ku: Inverto Black ultra (przerobiony), Siłownik 24', Deklinacja 12'

ODPOWIEDZ

Wróć do „5.0°W - Eutelsat 5 WB/WA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości