Test tunera DVB-T2 Openbox T2-05S

Tematy dotyczące instalacji, sprzętu oraz odbioru telewizji analogowej z nadajników Polskich i zagranicznych, znajdujących się w naszym zasięgu. Telewizja naziemna FORUM.
Awatar użytkownika
jacky-x
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 914
Rejestracja: 11 lut 2009, 22:03
Lokalizacja: Duchowa stolica śl.
Podziękował: 39 razy
Dostał Podziękowań: 60 razy
Kontakt:

Test tunera DVB-T2 Openbox T2-05S

#1

Post autor: jacky-x » 27 lis 2015, 14:49

Test będzie przeprowadzony pod kątem użytkowym, bez specjalistycznych przyrządów, pomiarów miernikami itp ( bo takowych nie posiadam) ale w odniesieniu do porównań względem innych tunerów które mam i różnych instalacji antenowych. Ten test ma dać odpowiedź czego się może spodziewać zwykły Kowalski kupując ten model. Zrobię to w kilku odcinkach - rozdziałach tematycznych, potem podeślę tuner Radkowi i on ewentualnie dopisze swoje uwagi i spostrzeżenia. Informacją, że jest nowy rozdział będzie mój post (nawet jeden za drugim, na koniec admin to wyczyści :grin: ) tylko dla sygnalizacji że jest coś nowego dopisane, a całość będzie dopisywana po edycji w pierwszym poście żeby była ciągłość i miało to jakiś przejrzysty układ. Tuner do testów załatwił Łukasz -@zuchnet za co dziękujemy. Kogo taka forma opisu zainteresuje to zapraszam.

ROZDZIAŁ 1 - WSTĘP (wygląd i budowa.)
Tuner otrzymujemy i pierwsze wrażenie to ... co za maleństwo. W pudełku znajdujemy jeszcze instrukcję, pilot i zasilacz.
openbox1.jpg
Dla porównania z bardzo popularnym fergusonem FT8100
openbox2.jpg
Oglądamy sobie go z zewnątrz, jakie wyjścia nam oferuje ta "maskotka"
openbox3.jpg
Zaglądamy z ciekawości również do środka i widzimy...
openbox4.jpg
Zamykamy, dokręcamy śrubką podłączamy do zasilania i po ok 10s pojawia się obraz.
openbox5.jpg
ROZDZIAŁ 2 - Menu i obsługa.
Do obsługi tego malutkiego urządzonka przypisano dość klasyczny, wygodny, średniej wielkości pilot, dobrze i szybko reagujący, bez konieczności dokładnego celowania w urządzenie. Przyciski wyraźnie opisane, bezpośredni dostęp do podstawowych danych ( epg, listy czy info), bez gadżetów, ale praktyczny i nie sprawiający problemów z obsługą nawet osobom mającym go po raz pierwszy w ręku. Brakować może niektórym osobnego przycisku dla zmiany głośności i kanałów, ale można to usprawiedliwić maksymalną prostotą tego tunerka i minimalizacją, przecież jest na strzałkach .
openbox7.jpg
Wchodząc w menu ukazuje się nam dość tradycyjny i schematyczny podział.
openbox6.jpg
Poruszanie się po menu jest intuicyjne, bez jakiś eksperymentów. Łatwo można znaleźć interesujące nas zagadnienia i uzyskać dane informacje, czy zmienić jakieś głębiej usadzone ustawienia.
openbox8.jpg
Znajdziemy wszystkie podstawowe edycje danych (np:listy) i zmiany możliwości ustawień (np: rozdzielczość).
openbox10.jpg
Możemy skorzystać z automatycznego wyszukiwania kanałów lub ręcznego (szczegółom jak to działa, będą poświęcone osobne działy)
openbox11.jpg
Paski sygnału razem raczej nieprzydatne, latają, pokazują praktycznie co chcą, nie oddając obiektywnie poziomu sygnału. Potrafi być tak, że siła 99 jakość 0 i można odbierać dany kanał. Gdyby tylko patrzeć na siłę to jeszcze jakoś to pokazuje i widać kiedy sygnał słabszy a kiedy mocniejszy.
openbox12.jpg
Mamy też dostęp do podstawowych danych o odbieranym kanale.
openbox13.jpg
Info o oprogramowaniu
openbox14.jpg
Prostota i minimalizm to chyba najczęściej co nam się nasuwa na myśl na tym etapie poznawania tunera. Teraz zobaczymy jak spisze się w praktyce. Przechodzimy do wyszukiwania;

ROZDZIAŁ 3 - Automatyczne wyszukiwanie
Sprawne, dokładne, automatyczne wyszukiwanie kanałów, to coś co interesuje przeciętnego nabywcę tunera. Oczekuje się, aby po przeskanowaniu nie trzeba było skanować ręcznie pominiętych częstotliwości, czy szukać brakujących kanałów. Jak z tym zagadnieniem radzi sobie testowany openbox, przedstawi porównanie wzgl. innych popularnych tunerów i tv. Testy były robione na dwóch różnych instalacjach antenowych, trzykrotnie dla każdego tunera, jeden po drugim podpinany na przemian( wartości okazały się praktycznie powtarzalne). Jak to wygląda w szczegółach przedstawia poniższe zestawienie:

Antena GRID 4+LNA177

Openbox T2-05S
Wyszukanych kanałów TV/R 78/11
czas 2,40 min

Ferguson FT8100
Wyszukanych kanałów TV/R85/11
czas 5,20 min

TV LG 42LF652V (z tunerem dvb-t2)
Wyszukanych kanałów TV/R 78/11
czas 3,15 min

Antena ATX-107 + LNA188

Openbox T2-05S
Wyszukanych kanałów TV/R 70/11
czas 2,40 min

Ferguson FT8100
Wyszukanych kanałów 73/11
czas 4,50 min

Ariva 250
Wyszukanych kanałów TV/R73/11
czas 2,50 min

TV Samsung 55H6400
Wyszukano kanałów TV/R65/11
czas 3,30 min

Porównania pokazują, że nasz testowany openbox nie odbiega jakoś na plus, czy na minus przy automatycznym wyszukiwaniu od innych tunerów, czy to stacjonarnych czy wbudowanych w tv. Można jednak zauważyć i to na plus, że w tej funkcji jest bardzo szybki a przy tym skuteczny.

ROZDZIAŁ 4- Wyszukiwanie ręczne i czułość głowicy.
Podobnie jak w poprzednim rozdziale, dla orientacji jak sprawuje się głowica przy słabych sygnałach posłużą w odniesieniu inne, bardziej popularne tunery. Na początek opisując ręczne wyszukiwanie openboxa warto wspomnieć, że oprócz pasków sygnału w których tylko siła daje jakies rozeznanie w poziomie sygnału, choć i to pozostawia wiele do życzenia (jakość całkowicie nieprzydatna) jest jeszcze "buczek" sygnał dźwiękowy, pomaga na tyle że zmienia częstotliwość dźwięku jeśli pojawi się sygnał.
openbox15.jpg
Porównań dokonamy na dwóch antenach.

Antena Gird4 + LNA177
Kanał 60 - Ustroń Czantoria odl. 78km, moc 0,025kW

Openbox - sygnał 0% - całkowity brak sygnału i odbioru
Ferguson FT8100 - 78% szatkowanie
LG 42LF652V (z tunerem dvb-t2) - 46% szatkowanie

Antena ATX-107 + LNA188
Kanał 59 - Klimkovice odl.88km, moc 0,25kW

Openbox - 0% - całkowity brak sygnału i odbioru
FT8100Ferguson - małe szatkowanie
Samsung 55H6400 - sporadyczne szatkowanie

Poczekałem na gorszą pogodę (gdyż w zdecydowanej większości testowany mux jest dostępny z zapasem) aby sprawdzić jeszcze odbiór na antenie DAT75+MRD w polaryzacji V i na muxie z Kriżawy na kanale 35.
Openbox - 0% całkowity brak odbioru
Samsung 55H6400 i FergusonFT 8100 odbiór z sporadycznym szatkowaniem, można spokojnie w chwili testowania oglądac.

Podsumowując; openbox przy extremalnie słabych sygnałąch nie radzi sobie już tak dobrze jak przy wyszukiwaniu automatycznym i tu jest na szarym końcu w zestawieniu. Do dx-owania się nie nadaje, ponieważ nie trudno będzie znaleźć tuner który ma znacznie czulszą głowice.

ROZDZIAŁ 5 - Nagrywanie i multimedia
Nagrywanie i odtwarzanie to dodatkowe możliwości tunera poprawiające komfort użytkowania, które dziś stały się już niemal obowiązkowym wyposażeniem tego typu urządzeń. Wyposażenie w port USB to jednak dopiero połowa sukcesu, liczy się poprawność działania funkcji podstawowych (nagrywanie -timeshift) i możliwości odtwarzania plików zewnętrznych, a z tym bywa już bardzo różnie. Dostęp do plików i wybór konkretnej pozycji poprzez menu w tym tunerku jest prosty i nie nastrajający jakiś problemów.
openbox16.jpg
Testowanego openboxa nie maglowałem jakoś szczególnie, próbując go "zamęczyć", ale normalnie wykorzystać to co oferuje. Próby wykonywałem z pomocą pendrive 16GB (NTFS).
openbox17.jpg
Nagrywanie i timeshift działają, można przewijać, cofać z różnymi prędkościami. Pliki zapisywane są w formacie TS, wszystko działa w miarę płynnie i nie stwarza denerwujących oczekiwań czy przestojów.
openbox18.jpg
Odtwarzanie też działa w miarę ok, może nie idealnie, ale w zdecydowanej większości radzi sobie z zapodanymi plikami. Nie widzi np: plików muzycznych wav, z mp3 nie ma problemów. Daje radę plikom mkv i m2ts a także innym popularnym formatom. Daje się zauważyć kłopoty z plikami dobrej jakości np: z mojej kamerki plik m2ts, H.264/AVC 1080p, 50kl/s z bitrate ponad 25Mbps, dżwięk AC3 widać przycinki czy stopklatki i przeskoki dzwięku. Nie wyrabia już chyba tutaj elektronika, bo ten sam plik w laptopie czy na TV samsung idzie bez najmniejszych zacięć.
openbox19.jpg
Warto jeszcze wspomnieć o plikach jpg. z którymi radzi sobie dość dobrze, szybko wczytując fotkę o dosyć dużej wadze (ponad 7MB w rozdziałce 5184x2920) Nie ma też problemu z plikami ts nagranymi w innym tunerze (ariva250) o bitrate ok 20Mbps ( sygnał dosyłowy). Mimo kilku potknięć tuner jako "kombajnik" multimedialny spełnia swoje zadanie i można zaliczyć ten egzamin przynajmniej na poprawny.

ROZDZIAŁ 6 - Podsumowanie
Po testach mam troszkę dylemat jak ocenić ten tuner. Inna byłaby ocena jeszcze z 5 -7 lat temu ( raczkująca dvb-t, brak wbudowanych tunerów mpeg4 w odbiornikach tv, ceny tv z dvb-t, ograniczona ilość modeli, niedoskonałości "wieku dziecięcego" itp) achy i ochy by przeważały. Dziś kiedy dvb-t jest standardem a nowego tv bez tunera dvb-t praktycznie już nie spotkamy, takie zawnętrzne tunery straciły na znaczeniu, mimo że ceny są niskie a wybór szeroki. Sporo tv zostało wymienionych w ostatnich latach a co za tym idzie i wiele dodatkowych skrzynek Dvb-t trafiło do rynku wtórnego lub na półki w piwnicach. Pomijajac jednak te zewnętrzne czynniki a skupiając się na praktycznym zastosowaniu tego modelu, mimo pewnych minusów można go ocenić pozytywnie. Wszystkie deklarowane przez producenta funkcje działają i nie ma problemu z odbiorem, nagrywaniem czy odtwarzaniem. Sam wygląd nie należy na pewno do wzorców godnych naśladowania, ale ze względu na małe rozmiary nie rzuca się też jakoś w oczy. Nie znajdziemy tu też możliwości skorzystania z popularnych funkcji internetowych. Pochwalić możemy ten tunerek za szybkość przeszukiwania automatycznego do tego robi to dokładnie, dobrze spisuje się też przy obsłudze multimediów. Musimy też wspomniec na duży plus o mozliwości odbioru w DVB-T2, co dziś nie jest jeszcze powszechne. Jeśli ktoś szuka tunera taniego, nie przeszkadza mu archaiczny prosty wygląd, chce bez kłoptów z prostą obsługą dokupić tuner Dvb-t do jakiegoś starszego tv to warto się nim zainteresować. Jesli ktoś szuka tunera z czułą głowicą do zabawy dx-erskiej to może go ominąć, gdyż większosć tunerów ma czulszą głowice i nie spełni oczekiwań. Openbox T2-05S to tuner maksymalnie prosty, maksymalnie mały i dla użytkowników o maksymalnie małych oczekiwaniach, reszta będzie czuła niedosyt. Koszt zakupu to ok 70-80zł.

Plusy:
- szybkość wyszukiwania automatycznego
- multimedia
- małe gabaryty (łatwość dopasowania do otoczenia)

Minusy
- niska czułość głowicy
- brak obsługi funkcji internetowych
- ograniczone możliwości konfiguracyjne

PS
Miałem w planach jeszcze testy w DVB-T2, ale mimo zapowiadanych na koniec listopada, początek grudnia testów w tym standardzie z Krakowa do dzisiaj czyli połowa grudnia nic w temacie nie słychać. Tuner wyslę do Radka może jemu uda się to sprawdzić lub któremuś z innych kolegów. Pozdr

Treść i zdjęcia są własnością satclubu. Kopiowanie i rozpowszechnianie tylko za zgodą administratora.
Ostatnio zmieniony 14 gru 2015, 14:34 przez jacky-x, łącznie zmieniany 7 razy.
Za ten post użytkownik jacky-x for the post (total 7):
Tomek22 (27 lis 2015, 15:19) • zuchnet (27 lis 2015, 17:04) • Roger (27 lis 2015, 20:13) • mg98 (28 lis 2015, 19:10) • pkpk (02 gru 2015, 16:29) • wellikan (02 gru 2015, 21:53) • QQQ (03 gru 2015, 0:00)


http://jackysat.atspace.com/
SAT - Ariva 250HD combo / Emme Esse ASC 125 - DG 380 (90E-58W)/ Inverto Black Ultra /
NAZIEMNA - Logarytmiczna
FM - Televes FM circular 1201

Awatar użytkownika
zuchnet
DX-er
DX-er
Posty: 12517
Rejestracja: 13 lut 2009, 19:24
Tuner: Dr.HD, Openbox, TBS 6983
Antena: 2m, OFC 1200, AS-130
Konwerter: Inverto White Flansh
Lokalizacja: Lubartów 51.44°N 22.68°E
Podziękował: 551 razy
Dostał Podziękowań: 797 razy
Kontakt:

Test tunera DVB-T2 Openbox T2-05S

#2

Post autor: zuchnet » 14 gru 2015, 20:17

Dziękuję Jacek za bardzo rzetelny test tego tunera !
Naprawdę kawał dobrej roboty :beer: bardzo fajnie się czyta no i wiemy już co to za sprzęt :thumbsup:
Liczyłem po cichu że może będzie nadawał się do slabiutkich sygnałów - openbox ostatnimi czasy przyzwyczaił nas do tego :yes:
Będę też w posiadaniu innych modeli tego producenta ale na chwilę obecną mam trochę napięty plan zajęć :slap: i zaczyna brakować czasu.
Mam nadzieje że Radkowi uda się przetestować DVB T2 :thumbsup:


Dish: Parabola 200 (98e-53w), AS-120 , AS-130, 3xT90 (95e-60e),(42e-4w),(5w-45w)
STB:DM 920UHD, DM 900UHD, VU+ DUO 4K SE , SF-8008 Single, Openbox X-810, S3 Mini II, S3 CI II, AS-4K2X, GT Media: GTX, GT Combo, V9 Prime, TBS 6903

Awatar użytkownika
Carmen
DX-er
DX-er
Posty: 24311
Rejestracja: 12 lut 2009, 12:01
Tuner: F15, DM900, SF4008, AS1,
Antena: 90, 125,190, 180, 310
Konwerter: różne
Lokalizacja: 52 50N 15 50E
Podziękował: 103 razy
Dostał Podziękowań: 452 razy

Test tunera DVB-T2 Openbox T2-05S

#3

Post autor: Carmen » 08 lut 2016, 17:08

Wreszcie podłączyłem tuner do krótkiego testu. Po testach kolegi jacky-x w zasadzie nie da się wiele dodać. Co najbardziej irytuje od samego początku? Oczywiście paski sygnału. Jak wspomniał przedmówca kanały śmigają nawet przy pasku sygnału z Q=0. Tu jednak coś dodam, pakiet z Frankfurtu dał się również zeskanować przy Q=0.
Pozytywnie wygląda prostota obsługi oraz stabilność pracy.
No i najważniejsze, popatrzyłem na czułość tunera i tu trochę się zdziwiłem. Okazało się, że radzi sobie lepiej niż tuner dvbt wbudowany do DR.HD Grand:
IMGP7644.JPG
IMGP7645.JPG
Już wiem, że aż taki zupełnie ostatni to on nie jest!


Parabola 190cm C-band
Offset Channel Master 180cm Ku Band (archiwum), na dachu Laminas 180cm
Famaval 310cm Ku
Echostar 125cm (28E)
Openbox X-820 oraz X-810; Dr HD F15; TBS69xx

https://www.wunderground.com/personal-w ... N3#history <object width="290"

Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Tv naziemna/FAQ/DX”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości