Rozleciało się łożysko w siłowniku HARL .

Wszystko o sprzęcie potrzebnym do obrotu anten
Awatar użytkownika
rysiuhelix
Ekspert
Ekspert
Posty: 4106
Rejestracja: 12 lut 2009, 12:08
Podziękował: 213 razy
Dostał Podziękowań: 291 razy

Rozleciało się łożysko w siłowniku HARL .

#1

Post autor: rysiuhelix » 21 sty 2016, 13:32

No i stało się . Najpierw siłownik głośniej zaczął pracować - skutecznie budził sąsiadów w nocy :thumbsup: i po jakimś czasie klapa.
Padło łożysko poprzeczne w siłowniku HARL 18 cali :sly: .
Odłączamy napęd - rozkręcamy teleskop - o ile się da i patrzymy co się stało - ano łożysko , ale tu pojawia się malutki problem - łożysko
bardzo solidnie zapuktowane na prasie w teleskopie . I jak tu go wyjąć aby wstawić nowe ??? :hmmm:

Mamy zasadniczo trzy wyjścia :
1. Samenu coś tam majsterkować , aby wyjąć uszkodzone łożysko .
2. Iść do warsztatu ślusarskiego - ale tu trzeba zapłacić nie tak mało , jeśli w ogóle Pan fachowiec podejmie się naprawy .
3. Kupić nowy siłownik HARL produkcji made in nieznane :grin: i dalej budzić sąsiadów hałasem siłownika :yes: :grin:

No cóż produceni ciągle myślą - jak tu utrudnić naprawę badziewnych siłowników typu HARL , aby w razie uszkodzenia zmusić użytkownika do zakupu
następnego egzemplarza - którego będzie trudno naprawić lub naprawa będzie wręcz niemożliwa .

Jak przechytrzyć producentów , jak tanio zrobić z siłownika nierozbieralnego - siłownik rozbieralny o tym już wkrótce w powyższym temacie :grin:
Taka przeróbka - dziwne - obniża hałaśliwość siłownika :w00t: :yes: . Będą fotki i opisy . :yes:

Ale najpierw poczekam na Wasze sposoby naprawy w takich sytuacjach . :grin:



Awatar użytkownika
Marek-B
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 415
Rejestracja: 12 lut 2009, 8:36
Lokalizacja: Łochów -mazowieckie 52,540543 21,667213
Podziękował: 2 razy
Dostał Podziękowań: 4 razy

Rozleciało się łożysko w siłowniku HARL .

#2

Post autor: Marek-B » 21 sty 2016, 22:19

Podobno WD-40 albo taśma szara jest na wszystkie awarie :)
Tak swoją drogą ........ile ja już nierozbieralnych rzeczy naprawiłem . :vivalabamba:
Chyba zostało mi z czasów zamierzchłych , gdy nic nie można było kupić w sklepie.
Za ten post użytkownik Marek-B otrzymał podziękowanie od:
rysiuhelix (22 sty 2016, 11:36)


Technomate 5300D+. Mabo 180 cm.

Awatar użytkownika
rysiuhelix
Ekspert
Ekspert
Posty: 4106
Rejestracja: 12 lut 2009, 12:08
Podziękował: 213 razy
Dostał Podziękowań: 291 razy

Rozleciało się łożysko w siłowniku HARL .

#3

Post autor: rysiuhelix » 22 sty 2016, 11:39

Chyba obydwaj naprawialiśmy rzeczy nierozbieralne . :grin:
To punktowanie na prasie łożyska tocznego uważam za zwykłe skurw.... , które na dzień dobry już wstępnie je uszkadza . :yes:



Awatar użytkownika
mg98
DX-er
DX-er
Posty: 1504
Rejestracja: 18 lut 2013, 12:51
Tuner: GTMedia V9 Prime, Octagon SX88+SE, Openbox S3 mini
Antena: Hollex R-120 , Mabo 150 i Laminas AS-270
Konwerter: Inverto Black Ultra, Aljano Black Panther
Lokalizacja: Proszowice
Podziękował: 198 razy
Dostał Podziękowań: 236 razy
Kontakt:

Rozleciało się łożysko w siłowniku HARL .

#4

Post autor: mg98 » 22 sty 2016, 13:20

Podziwiam. Ja za to psuję rzeczy, których zepsuć się nie da :grin:
Za ten post użytkownik mg98 otrzymał podziękowanie od:
rysiuhelix (22 sty 2016, 13:52)


[SAT] Laminas AS-270, Mabo 150cm, R-120 siłownik 18, Fracarro Penta 85, Selfsat H30D
[DAB+, FM & Es] VHF 4-el, Dipol 3/RZ B

[Ku Band] Inverto Black Ultra, Alyano Black Panther, Inverto White Flange, Televes 7475
[C Band] Dreamtech GTP-1100C

[Tunery] GTMedia V9 Prime, Octagon SX88+ SE HEVC, Openbox S3 mini, Open SX1, GTMedia V8 Finder2

Awatar użytkownika
mrozuś
DX-er
DX-er
Posty: 2136
Rejestracja: 30 kwie 2009, 16:51
Tuner: Pulse 4K/Octagon SX88+
Antena: LaminasAS2000
Konwerter: Inverto Black Ultra
Lokalizacja: SŁUBICE
Podziękował: 201 razy
Dostał Podziękowań: 111 razy

Rozleciało się łożysko w siłowniku HARL .

#5

Post autor: mrozuś » 25 sty 2016, 3:01

Witaj @Rysiuhelix.
Kilka lat temu miałem podobny problem. Poprzez wysuwną część dostawała się woda do środka siłownika i zbierała na łożysku. Mróz rozsadził zardzewiałe już łożysko i zaczął się problem. Mam jednak koleżkę, który jest niemal chodzącym warsztatem i udało się :smile1:

Po rozebraniu siłownika na części pierwsze, po prostu delikatnie nacieliśmy flexem miejsca w których łożysko jest punktowane (Bodajże 4). Po usunięciu pierścienia, który został z łożyska, wsadziliśmy nowe i kumpel zaspawał dziury. Prasy nie mieliśmy ale tutaj też pomogła spawarka, którą zrobił w środku rury wypustki które trzymają łożysko. Miejsca spawane na zewnątrz zeszlifowałem i zamalowałem zwykłym sprayem.

Od tej pory założyłem na siłownik rozciętą wzdłuż rurkę PCV (50). Przy antenie rurka trzyma się na dużej śrubie pociągowej, natomiast na dole na luźno założonej opasce trytrytce :smile1:
Nie jestem pewien czy mam gdzieś zdjęcia z tej operacji. Poszukam. Jeśli coś znajdę to umieszczę w wątku.
Pozdrawam.
Za ten post użytkownik mrozuś otrzymał podziękowanie od:
rysiuhelix (25 sty 2016, 10:03)


Offset Laminas AS2000 PM + Super Jack 24" + Deklinacja 12" Orbita: 85E-36W
Inverto Black Ultra (KU-Band) + 2x Eurostar 1200C 13K (V/H/L/R - C-Band)

Pulse 4K Combo + 4TB HDD
Octagon SX88+ Optima Combo

Robinson
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 352
Rejestracja: 11 mar 2012, 22:08
Tuner: HD51
Antena: Mabo 115
Konwerter: Inverto Black Ultra
Podziękował: 32 razy
Dostał Podziękowań: 16 razy

Rozleciało się łożysko w siłowniku HARL .

#6

Post autor: Robinson » 25 sty 2016, 14:35

mrozuś pisze:Od tej pory założyłem na siłownik rozciętą wzdłuż rurkę PCV (50). Przy antenie rurka trzyma się na dużej śrubie pociągowej, natomiast na dole na luźno założonej opasce trytrytce :smile1:
Nie jestem pewien czy mam gdzieś zdjęcia z tej operacji. Poszukam. Jeśli coś znajdę to umieszczę w wątku.
Poprosiłbym o te zdjęcia.



Awatar użytkownika
rysiuhelix
Ekspert
Ekspert
Posty: 4106
Rejestracja: 12 lut 2009, 12:08
Podziękował: 213 razy
Dostał Podziękowań: 291 razy

Rozleciało się łożysko w siłowniku HARL .

#7

Post autor: rysiuhelix » 25 sty 2016, 18:18

Jak pisałem w pierwszym poście - rozpadło się łożysko w siłowniku . No więc zaczynamy .... :yes:
Pierwsze co robimy to odpinamy napęd od teleskopu - odkręcając śrubę mocującą napęd kluczem płaskim , oczkowym lub nasadowym - rozmiar 14 .
1.JPG
Po odkręceniu widzimy - łożysko zapunktowane na prasie po obu stronach :sly:
2.JPG
No to dzieła . :yes: Najpierw , aby dobrać się do śruby napędowej odkręcamy końcówkę siłownika
3.JPG
Do tej operacji przydatna będzie żabka hydrauliczna oraz kawałek szpilki 12
4.JPG
...i mamy końcówkę odkręconą :vivalabamba:
5.JPG
Następnie rozkręcamy tłoczysko , aby wyjąć śrubę napędową - z obu stron skręcona nakrętkami rozmiar 14 / gwint jakiś tam angolski - nieważne /
6.JPG
7.JPG
Ufff udało się ... :thumbsup:
7a.JPG
8.JPG
Czasem złośliwie odkręca nam się najpierw nakrętka na końcu śruby przy prowadzeniu śruby , więc na przyszłość przewiercamy tą nakrętkę na śrubie otworem fi 4 mm
i wstawiamy zawleczkę z drutu fi 4 mm .
25.JPG
Wracając do naszego teleskopa - tak wygląda to zapunktowanie na prasie łożyska :sly:
9.JPG
10.JPG
Nieciekawie to wygląda . W tym przypadku polecam i tak zrobiłem wizytę w znajomym warsztacie ślusarskim , gdzie dwie minuty trwało wytoczenie tego zaprasowania
i kosztowało równowartość dwóch browarów - bez browara nie poradi się nic . :yes:
To w przypadku siłownika Golden Interstar 18 cali .
W siłownikach SuperJack jest łatwiej - zapunktowania to okrągłe punkty - które możemy usunąć na wiertarce stołowej wiercąc w tych miejscach otwory fi 4 lub 5 mm.
Wydłubujemy od wwnątrz zadziory i wybijamy rurką łożysko .
11.JPG
Dość sfatygowane , ale całe w tym przypadku . Teraz idziemy do sklepu po nowe - dobrej jakości łożysko - oczywiście produkcji Polskiej. :yes:
Na wybitym łożysku brak nawet symbolu - czysta chińszczyzna .
Taki łożysko kupujemy w tym przypadku.
12.JPG
No tak łożysko stare wybite , nowe założone , ale trzeba to jeszcze jakoś zabezpieczyć dociskiem .
W tym celu kupujemy za parę groszy kawałek rurki aluminiowej fi 30 x4 mm.
13.jpg
Ucinamy równo rurkę i robimy tulejkę z tej rurki - o wymiarach fi 30 x4 - długość 21mm.
14.JPG
14a.JPG
15.JPG
16.JPG
17.JPG
17a.JPG
Nawiercamy w tak wykonanej tulejce dociskowej otwór fi 7 mm / w tym przypadku / do mocowania z napędem naszego siłownika ..
18.JPG
19.JPG
Potem nawiercamy po bokach teo otworu dwa otworki fi4mm służące do ustalenia tuleki w teleskopie .
Do ustalenia użyjemy nitów aluminiowych fi 4 mm zrywanych
20.JPG
I tak to wygląda po zanitowaniu .
21.JPG
22.JPG
23.JPG
W przypadku ponownej wymiany łożyska nity te łatwo usunąć nawiercająć w tych nitach otwór fi 4mm. :grin:
Możemy alternatywnie ustalić tulejkę dociskową przez zastosowanie dwóch śrubek M4 tzw robaczków .
22a.JPG
Wtedy wiercimy otwory fi 3,5 mm i gwintujemy gwintownikiem M4 .
23b.JPG
23c.JPG
w następnym poście dalej ... nie chce przyjmować już fotek :w00t: :sly: :thumbsdown:
Za ten post użytkownik rysiuhelix for the post (total 2):
Harti (25 sty 2016, 20:59) • diabelq (31 sty 2016, 8:34)



Awatar użytkownika
rysiuhelix
Ekspert
Ekspert
Posty: 4106
Rejestracja: 12 lut 2009, 12:08
Podziękował: 213 razy
Dostał Podziękowań: 291 razy

Rozleciało się łożysko w siłowniku HARL .

#8

Post autor: rysiuhelix » 25 sty 2016, 18:36

ciąg dalszy z powodu jw. :wall:
23d.JPG
Innym rozwiązaniem docisku łożyska jest użycie - jeśli posiadamy - specjalnej nakrętki stosowanej w dobrej starej produkcji siłowników HARL i QARL
24.JPG
24a.JPG
ale to wiąże się z bardziej kosztowną wizytą u tokarza , który natnie nam wewnątrz teleskopu gwint M32 x 1
jednak w przypadku Golden Interstar jest to ryzykowne ponieważ średnica zewnętrzna teleskopu ma 34 mm , a do zastosowania tej nakrętki wskazana jest
średnica fi 35 mm - czyli tzw odchudzanie siłowników przez producenta :slap:
24b.JPG
Takę nakrętkę pięknie się jednak odkręca i zakręca przy pomocy zrobionego z kawałka płaskownika kluczem pazurkowym. :slap:
24c.JPG
I tak tym sposobem zrobiliśmy na złość producentowi i sprzedawcy na złość i nie kupiliśmy następnego siłownika , a koszt takiej adaptacji naprawdę niewielki .

Przy okazji polecam mój sposób smarowania powierzchni tłoczyska , który to wynalazek :slap: zabezpiecza również przed napływem wody do wnętrza teleskopa
i tym samym chroni przed korozją także łożysko .
26.JPG
26a.JPG
Podany sposób jest tylko i wyłącznie do wykorzystania indywidualnego - nie do celów komercyjnych !!!
"Tekst opracował rysiuhelixi"
Kopiowanie bez zgody autora zabronione



Awatar użytkownika
Harti
Admin
Admin
Posty: 10236
Rejestracja: 11 lut 2009, 21:23
Lokalizacja: Rybnik (18.5E/50.1N)
Podziękował: 208 razy
Dostał Podziękowań: 746 razy
Kontakt:

Rozleciało się łożysko w siłowniku HARL .

#9

Post autor: Harti » 25 sty 2016, 20:25

Może to będzie zachęta dla mnie aby kiedyś rozkręcić jakiś teleskop, oby nie dopiero na emeryturze :slap: Na pewno fotki się przydadzą tak jak mi się przydały przy rozbieraniu napędu :yes:


Anteny:
240cm 85.0*E---24.0*W (4 lnb:Ku/KuR/L, Ka,C-band)
120cm 93.5*E---30.0*W
180cm 31E,39E,42E, 45/46E,
multifocus e85 33E,28.0E,23,5E, 19,2E, 13E
125cm 1W, 4W
100cm 5E, 9E
Tunery
C+, GTMedia Combo, Octagon SX88+, Prof Rev7300......

Awatar użytkownika
mrozuś
DX-er
DX-er
Posty: 2136
Rejestracja: 30 kwie 2009, 16:51
Tuner: Pulse 4K/Octagon SX88+
Antena: LaminasAS2000
Konwerter: Inverto Black Ultra
Lokalizacja: SŁUBICE
Podziękował: 201 razy
Dostał Podziękowań: 111 razy

Rozleciało się łożysko w siłowniku HARL .

#10

Post autor: mrozuś » 01 lut 2016, 16:57

Robinson pisze:
mrozuś pisze:Od tej pory założyłem na siłownik rozciętą wzdłuż rurkę PCV (50). Przy antenie rurka trzyma się na dużej śrubie pociągowej, natomiast na dole na luźno założonej opasce trytrytce :smile1:
Nie jestem pewien czy mam gdzieś zdjęcia z tej operacji. Poszukam. Jeśli coś znajdę to umieszczę w wątku.
Poprosiłbym o te zdjęcia.
Siłownik wraz z rurką osłaniającą wysuwne ranie
SAM_1875.JPG
SAM_1882.JPG
-- 2016-02-02, 15:26 --

Sorry za post pod postem, ale niestety dzisiaj mój siłownik wyciągnął kopyta :evilmad:
Najpierw myślałem ze to silnik, lub szczotki jednak pozycjoner nie pokazał błędu w obwodzie. Generalnie antenka stanęła na pozycji 70,5E, a potem już silnik pracował tylko w stronę wschodnią. Dzisiaj po interwencji okazało się, że z elektryką ok. Rozebrałem siłownik a tu się okazało, że skończył się gwint w plastikowym elemencie na śrubie pociągowej który wysuwa ramie :chair: ramię ruchome można samemu wsuwać i wysuwać, nie ma żadnego oporu :excl:
SAM_1890.JPG
SAM_1889.JPG
Siłownik mam już 10 lat i od tej pory oprócz awarii łożyska nic się nie działo. 7 lat był eksploatowany intensywnie, jedynie 3 lata miał trochę odpoczynku.


Offset Laminas AS2000 PM + Super Jack 24" + Deklinacja 12" Orbita: 85E-36W
Inverto Black Ultra (KU-Band) + 2x Eurostar 1200C 13K (V/H/L/R - C-Band)

Pulse 4K Combo + 4TB HDD
Octagon SX88+ Optima Combo

ODPOWIEDZ

Wróć do „Siłowniki/obrotnice/pozycjonery”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości