Odbiór całej orbity dla początkującego DX-tera.

Jeśli masz problemy, chcesz zadać pytania, podzielić się swoimi doświadczeniami, to pisz tutaj. Telewizja satelitarna FORUM.
Shark13
Bywalec
Bywalec
Posty: 111
Rejestracja: 19 sie 2010, 20:16
Tuner: Showbox Vitamin HD5000
Podziękował: 21 razy
Dostał Podziękowań: 0

Odbiór całej orbity dla początkującego DX-tera.

#1

Post autor: Shark13 » 19 lut 2016, 13:50

Witam
Zawsze zazdrościłem kolegom na forum pięknych parków antenowych i możliwości wyłapywania sygnałów z całej orbity. Teraz i przede mną pojawia się sposobność dołączenia do dumnych posiadaczy dużych anten. Jako, że pod koniec lata szykuje mi się przeprowadzka nareszcie będę miał możliwość wymienić moją już wysłużoną antenę offsetową 105cm która obracana jest obrotnicą Moteck na coś większego. Na tym zestawie odbieram obecnie ze względu na zasłoniętą część horyzontu zakres od 53E do 30W.

Na początek, zanim jednak przejdę do czynów, chciałbym uzyskać kilka podstawowych informacji, porad od doświadczonych DXterów, w co taki żółtodziób jak ja powinien się zaopatrzyć. Mam kilka swoich założeń, nie wiem czy realnych:

1. Chciałbym mieć możliwość odbioru całej dostępnej u mnie orbity - mieszkam w zachodniej Polsce na południku 15,37E (i tu od razu prośba o informację jakie satelity są u mnie nad horyzontem, lub gdzie to mogę sprawdzić).
2. Na tym etapie nastawiam się na jedną antenę wielkości minimum 1,5m, myślę że do jakiś 2,3m. Wiem że im większa tym lepsza, ale muszę zachować rozsądek, a kiedyś kto wie. I ta jedna antena powinna mieć zakres obrotu w całym u mnie dostępnym zakresie.
3. Antena ta powinna mieć możliwość odbioru jednocześnie pasma Ku i C bez ręcznego podmieniania konwerterów. Moim marzeniem jest jednoczesny odbiór na jednej antenie układu: Ku + C (H/V) + C (L/R) + Ka. Ale czy to w ogóle jest możliwe? Nie widziałem u nikogo na forum takiej kombinacji konwerterów na jednej antenie.

Powyższe założenia od razu nasuwają podstawowe pytanie o dobór optymalnej, dostępnej na rynku anteny. Raczej nastawiam się na nówkę ze sklepu, chyba że trafił bym na zestaw używany, odrestaurowany lub w bardzo dobrym stanie. Wiem z forum że było w przeszłości produkowanych kilka świetnych modeli anten. Generalnie stawiam na jakość i niezawodność. No i podstawa: co da mi najlepsze efekty odbioru:
1. Antena offsetowa czy paraboliczna ?
2. Jaki konkretnie model i gdzie go kupić ?
3. Co z dobraniem osprzętu (polarmount, siłownik, konwertery itp.), słabo się na tym znam.

Tyle na początek. Liczę Panowie na fachowe doradztwo, a kolejne pytania pewnie się pojawią (np. dobór tunera/tunerów itp.).
Dziękuję i czekam na informacje.



Awatar użytkownika
rysiuhelix
Ekspert
Ekspert
Posty: 4106
Rejestracja: 12 lut 2009, 12:08
Podziękował: 213 razy
Dostał Podziękowań: 291 razy

Odbiór całej orbity dla początkującego DX-tera.

#2

Post autor: rysiuhelix » 19 lut 2016, 14:50

Ambitna plany . :hmmm: :grin: Czyli Witam i zapraszam do zabawy .
Tu sprawdzisz co masz nad horyzontem w Twojej lokalizacji - http://www.satlex.net/pl/azel_calc.html
W/g mnie / nie sprawdzałem / - orbita możliwa u Ciebie to 58W - 90 E / może ciut dalej - sprawdż /.
Nie radzę przesiadać się od razu z anteny 105 cm na np 3,1 m - popłyniesz szybko , a zniechęcić się łatwo .

Optymalną jak na początek anteną jest rozmiar - 1,8 do 2 m/ no może 2,2 m/ .
Zastosowanie konwerterów - C / R/L / , C/ H/V / , Ku , Ku -circular i Ka na jednej antenie jest całkiem realne i do zrobienia .
Ale raczej nie na antenie parabolicznej / choć jest to także możliwe - specjalne uchwyty do konwerterów C-Band i ku /, ale na offsetowej .
Na offsetowej :
Centralnie - Ku
Zez boczny prawy - C-Band Kołowy - R-L
Zez górny - C-Band Liniowy H-V
Zez lewy - Ka wymiennie z Ku kołowy / chociaż kołowca też by można gdzieś wsadzić . :yes: :grin:

Gdzie kupić ? Szukać , Lamins Sp.z o.o. , Koledzy z Forum etc .

Najbardziej realne zastosowanie tylu konwerterów jest przy antenie - Laminas AS 180 , Laminas AS270 / mocowanie na trzech patykach
konwertera / - rozbudowa oczywiście .

Dobranie konwerterów - siłowników dopiero na etapie jak będzie antena .
Najtrudniejszą sprawą jaką napotkasz to odpowiedni dobrze wykonany polarmount - o takie bardzo trudno .
Gotowego raczej nie kupisz - trzeba zaprojektować i wykonać indywidualnie .

Nie jest to tanie hobby zaznaczam , ale daje sporo satysfakcji . :grin:

Poczytaj mój temat sprzętu , nie tylko mój a także innych Dx terów tematy - sporo się dowiesz .



Shark13
Bywalec
Bywalec
Posty: 111
Rejestracja: 19 sie 2010, 20:16
Tuner: Showbox Vitamin HD5000
Podziękował: 21 razy
Dostał Podziękowań: 0

Odbiór całej orbity dla początkującego DX-tera.

#3

Post autor: Shark13 » 19 lut 2016, 15:03

Dziękuję rysiuhelix za wyczerpującą odpowiedź. Masz rację, osprzęt to dopiero później jak będzie antena, choć już teraz zastanawiam się nad siłownikiem, który zrobi obrót w pełnym zakresie.
Czyli w przypadku planowanego zamocowania dwóch lub większej ilości konwerterów i przy wielkości anteny 1,8 - 2m lepszy będzie offset niż parabola? Tak pytam bo naczytałem się na forum że od 1,8m to parabole są lepsze.



Awatar użytkownika
rysiuhelix
Ekspert
Ekspert
Posty: 4106
Rejestracja: 12 lut 2009, 12:08
Podziękował: 213 razy
Dostał Podziękowań: 291 razy

Odbiór całej orbity dla początkującego DX-tera.

#4

Post autor: rysiuhelix » 19 lut 2016, 15:10

Siłownik - 36 cali .
Czy parabole od 1,8 m są lepsze od offsetu ??? Nie wiem , ale osobiście wolę offset .
Posiadacze parabol niech się wypowiedzą . :yes:
Jeszcze jedna sprawa - jeśli antena montowana na maszcie posadowionym w gruncie - to maszt musi być porządnie zrobiony z zastrzałami lub odciągami !!!
To wszystko musi być mocne i stabilne .



Shark13
Bywalec
Bywalec
Posty: 111
Rejestracja: 19 sie 2010, 20:16
Tuner: Showbox Vitamin HD5000
Podziękował: 21 razy
Dostał Podziękowań: 0

Odbiór całej orbity dla początkującego DX-tera.

#5

Post autor: Shark13 » 19 lut 2016, 15:19

Będę miał do wyboru dach i grunt. Jeszcze nie zdecydowałem, ale na pewno przejrzę tematykę mocowania zarówno pod kątem stabilności konstrukcji jak i bezpieczeństwa. Sporo tu do poczytania.
Sprawdziłem u mnie możliwy odbiór od 91,5E do 61W :smile1: .



Awatar użytkownika
diabelq
Bywalec
Bywalec
Posty: 198
Rejestracja: 20 lut 2011, 23:41
Tuner: SKYSTAR HD2 , TBS6982
Antena: Svensat - Żniniewicz 200cm
Konwerter: Inverto IDLP
Lokalizacja: Sokołów Podlaski
Podziękował: 33 razy
Dostał Podziękowań: 41 razy
Kontakt:

Odbiór całej orbity dla początkującego DX-tera.

#6

Post autor: diabelq » 19 lut 2016, 15:39

Witaj kolega @rysiuhelix ładnie ci wszystko wytłumaczył czy offset czy parabola.
Na pewno kupując używaną parabolę dostajemy w większości porządny polarmount o który ciężko przy używanych antenach offsetowych , nowy np. do anten laminas też swoje kosztuje.
Plusem offsetów jest brak cienia z konwertera rzucanego na lustro i tak można wyliczać.
Są też gusta użytkowników mi osobiście bardziej pobadają się parabole.
Co do konwerterów na początku zacznij od pasma Ku dograj sygnały na max i dopiero zajmij się rozbudową na pasmo C i Ka.
Nie pozostaje nic innego jak życzyć powodzenia i cierpliwości przy ustawianiu pierwszy raz anteny z polarmount :smile1:


-Tomek-

Anteny
Svensat - Żniniewicz 200cm (75E--34,5W)
Multifach 180cm
Laminas AS270 (stand by)
Tunery
TBS6982
SKYSTAR HD2
Clarke-Tech HD 5000
Turbodekoder Nc+

Awatar użytkownika
Harti
Admin
Admin
Posty: 10236
Rejestracja: 11 lut 2009, 21:23
Lokalizacja: Rybnik (18.5E/50.1N)
Podziękował: 208 razy
Dostał Podziękowań: 746 razy
Kontakt:

Odbiór całej orbity dla początkującego DX-tera.

#7

Post autor: Harti » 19 lut 2016, 18:51

Dobrze koledzy gadają :smile1:
Musisz zdecydować bo teoretycznie jeśli chodzi o anteny w rozmiarze 1.8m-2.3m lepsze, pewniejsze i stabilniejsze są parabole, no i tutaj wybór jest większy. Problem z tymi konwerterami które planujesz założyć wokół ogniska bo sam montaż jest dość kłopotliwy, aczkolwiek da się coś wymyślić.
mabo 180cm:
Nowy folderscreen_18_33_36__19_02_2016.jpg
Jeśli chodzi o parabole tutaj można kupić używkę (często koledzy mają coś z odzysku po remoncie) lub coś nowego np. Famavala 1,8m
http://www.sklepsaturn.pl/category/anteny-satelitarne
Raczej nie polecam niczego większego, jeśli przechodzi się z antenki 105cm, skupiłbym się na 180cm, a na pewno za rok dwa na tyle się wkręcisz że postawisz drugą antenę na pasmo C i może to być już coś większego np. famaval 230cm :grin: z możliwością powiększenia do 310cm

--------------------------------
Na korzyśc offsetu przemawia własnie prostszy sposób wrzucenia kilku konwerterów wokół ogniska, bo da się do tego użyć zazwyczaj popularnych mocowań do zezów czy też obejm. Na plus przemawia tez większa ilość konwerterów na rynku. Niestety obecnie z offsetów nie ma co wybrać, w zasadzie pozostaje tylko laminas 180cm :hmmm:
http://www.hollex.pl/anteny-satelitarne ... as-1800-pm
Cena spora, jakość zawieszenia też mnie nie przekonuje, ale nie miałem w rękach więc mogę się mylić.
Mocowania lnb wokół ogniska:
offset mabo 185cm:
DSC09307.JPG
No i obecny laminas 270cm:
20151031_113441.jpg
Za ten post użytkownik Harti otrzymał podziękowanie od:
bociekpl (19 lut 2016, 21:51)


Anteny:
240cm 85.0*E---24.0*W (4 lnb:Ku/KuR/L, Ka,C-band)
120cm 93.5*E---30.0*W
180cm 31E,39E,42E, 45/46E,
multifocus e85 33E,28.0E,23,5E, 19,2E, 13E
125cm 1W, 4W
100cm 5E, 9E
Tunery
C+, GTMedia Combo, Octagon SX88+, Prof Rev7300......

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział dla początkujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 48 gości