Prośba do Instalatorów Sat

Dział poświęcony problemom z działaniem sprzętu TV SAT - usterki,naprawy, przeróbki itp.
Awatar użytkownika
vlad1997
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 594
Rejestracja: 16 wrz 2010, 22:21
Tuner: HDBOX9105+E2
Antena: td64
Konwerter: inverto
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 0
Dostał Podziękowań: 42 razy

Prośba do Instalatorów Sat

#41

Post autor: vlad1997 » 16 sie 2013, 22:39

Dokładnie siła sygnału zależy od konkretnego nadajnika/transpondera a bardziej krytyczna jest jego jakość. Wiadomo że w s2 jest inna kompresja sygnału która jest bardzie podatna na zakłócenia w związku z przenoszeniem większej ilości danych i dlatego tak zwane hd wymagają bardziej precyzyjnego ustawienia anteny i większej średnicy aby uzyskać prawidłowy odstęp miedzy sygnałem a szumem .


sprzęt jaki wpadnie do testów co jakiś czas inny

pawol
nowy
nowy
Posty: 7
Rejestracja: 19 maja 2013, 22:24
Tuner: nbox
Antena: offset 80
Konwerter: Samsung
Podziękował: 0
Dostał Podziękowań: 0

Prośba do Instalatorów Sat

#42

Post autor: pawol » 12 lis 2014, 13:43

Deviser S-30
mierzy 30-110 dBuV :)
Jeszcze nie spotkałem konwertera ponad ten zakres.

http://www.devisertek.com/custom.asp?up ... newsid=658



Awatar użytkownika
Jacek
Ekspert
Ekspert
Posty: 1918
Rejestracja: 11 lut 2009, 21:54
Tuner: DM800
Antena: Mabo120PM
Konwerter: Invacom
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 25 razy
Dostał Podziękowań: 80 razy
Kontakt:

Prośba do Instalatorów Sat

#43

Post autor: Jacek » 19 lis 2014, 14:46

Czytać ze zrozumieniem, a nie wyrwany fragment z kontekstu jak u naszych polityków

Input Frequency Range - 950MHz ~ 2150MHz - Zakres czestotliwości wejściowej
Input Level Range - 30 ~ 110dBμV - Zakres poziomu wejściowego


''Gdy gazela budzi się o poranku wie, że musi biegać szybciej niż najszybszy lew, inaczej zostanie pożarta...
Gdy rano budzi się lew - już wie, że musi biec szybciej niż najwolniejsza gazela, bo zdechnie z głodu...
Nieważne czy jesteś gazelą, czy lwem od rana musisz zapierdalać..."
PODOBNO:
(Muhammad bin Raschid Al Maktum, szejk Dubaju.)

pawol
nowy
nowy
Posty: 7
Rejestracja: 19 maja 2013, 22:24
Tuner: nbox
Antena: offset 80
Konwerter: Samsung
Podziękował: 0
Dostał Podziękowań: 0

Prośba do Instalatorów Sat

#44

Post autor: pawol » 19 lis 2014, 14:56

Aaaa... co tu wyrwane z kontektu?



Awatar użytkownika
Jacek
Ekspert
Ekspert
Posty: 1918
Rejestracja: 11 lut 2009, 21:54
Tuner: DM800
Antena: Mabo120PM
Konwerter: Invacom
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 25 razy
Dostał Podziękowań: 80 razy
Kontakt:

Prośba do Instalatorów Sat

#45

Post autor: Jacek » 19 lis 2014, 16:33

Ciężki dzień :judge: . Źle doczytałem, myślałem że chodzi o zakres pomiaru pasma, a tobie chodziło o poziom sygnału. Nie dowidziałem dBuV :slap: :wall:


''Gdy gazela budzi się o poranku wie, że musi biegać szybciej niż najszybszy lew, inaczej zostanie pożarta...
Gdy rano budzi się lew - już wie, że musi biec szybciej niż najwolniejsza gazela, bo zdechnie z głodu...
Nieważne czy jesteś gazelą, czy lwem od rana musisz zapierdalać..."
PODOBNO:
(Muhammad bin Raschid Al Maktum, szejk Dubaju.)

Awatar użytkownika
digitaltech
Początkujący
Początkujący
Posty: 78
Rejestracja: 24 mar 2013, 23:20
Tuner: Azbox + HD , VU+ Ultimo , DBox2 Ferguson Ariva200,
Antena: 2m parabola IRTE, 1,5m parabola Mabo
Konwerter: ALPS BSNE8-601A, Inverto black Ultra
Lokalizacja: Łódź 51.44.38 N , 19.23.32 E
Podziękował: 1 razy
Dostał Podziękowań: 18 razy

Prośba do Instalatorów Sat

#46

Post autor: digitaltech » 16 maja 2016, 18:15

Witam serdecznie. Może trochę późno ale lepiej niż wcale . Była mowa o mnie i o Tomku . Od przeszło dwóch lat profesjonalnie zajmuję się instalacjami sat i dvb-t . Służbowo w mojej centrali kupili miernik neon ( wersja pierwsza ) poprosiłem kolegę aby podesłał mi ten miernik do przeprowadzenia prób z różnymi LNB pod kontem odbioru brytyjskich kanałów free sat z pozycji 28.2E ( jeszcze w tedy nie miałem innego miernika aby zrobić porównanie ) . Neon przy silniejszych sygnałach zatykał się ( przesterowywał ) i nie można było nim bez wpiętego tłumika czy też odpowiednio długiego kabla antenowego przeprowadzić pomiarów na słabszych transponderach takich jak np. 10.891 GHz ( wtedy 3 lata temu w Łodzi odbiór był oczywiście jeszcze możliwy ). Na wiosnę 2013r kupiłem na własny użytek Promaxa Explorer II+ , poprosiłem kolegę z centrali żeby mi zostawił neona na jeden weekend celem porównania , jak się to ma do Promaxa , niestety muszę to tu napisać porażka . Promax posiadał kalibrację , mierzył poziomy od - 60 do + 20 dBm , Neon miał duże rozbieżności sięgające od 1.5 - 4 dB przy pomiarach MER czy dBm , o zatykaniu się silniejszymi sygnałami ( inter modulacja ) nie wspomnę . Promax Explorer II+ jest fajny ale waży bagatela 3,2 kG , dokupiłem w satsklepie.pl Divisera S20 , lekki ( waży 600gr. ) bateria litowa wystarcza na blisko 2 godziny pomiarów nawet zimą , następnie kupiłem chińczyka S6000 combo DVB T + Sat ze względu na wizualny podgląd kanałów na ekranie , w ubiegłym roku dokupiłem Promaxa HD Ranger Lite i w tym Rovera Fast S2 .
Nie mam zamiaru chwalić się tym co kupiłem chciałbym tylko podsumować , że jest zasadnicza różnica , co jest podane w specyfikacji mierników:
Nenon + - 3dB , Promax + - 1,5 , Rover + - 1,5 dB .
Jeśli ktoś ma zamiar profesjonalnie zajmować się instalacjami antenowymi z własnego doświadczenia mogę powiedzieć , że warto zainwestować w szybki analizator widma taki jaki ma Promaxa HD Ranger Lite ( niestety cena powyżej 10 K zł ) , co do dokładności pomiarów moje uznanie wzbudził Rover Fast S2 - choć jest to stara konstrukcja ma mniej więcej 4 lata ( brak jest supportu na stronie producenta ) mierzy bardzo dokładnie i porównywalnie z drogimi nowoczesnymi miernikami przy niskich i wysokich poziomach sygnałów praktycznie w całym zakresie od 920 - 2150 MHz , wada jest znacznie wolniejszy , trzeba poczekać aż zrobi Lock .
Podstawowa druga ( jak dla mnie ) zaleta promaxów szybka i pewna identyfikacja odbieranego satelity nie na zasadzie porównywania tabeli wpisanych transponderów , ale na zasadzie odczytu id z nadawanego strumienia DVB , bardzo to ułatwia i przyśpiesza pracę instalatora .
Na tym kończę jeśli będą pytania w wolnym czasie ( mam go stosunkowo nie wiele ) postaram się odpowiedzieć .
Za ten post użytkownik digitaltech otrzymał podziękowanie od:
Tomek22 (16 maja 2016, 18:31)


Do odbioru używam :
-----------------------------
200 cm parabola IRTE
150 cm parabola Mabo Szczecin
Alps BSNE 8 , Scharp BSCU86L70 , BKU2353 , Samsung MSDE8232AA , Inverto Black Ultra
Azbox + HD , VU+ Ultimo , Ferguson Ariva 200 ,Nokia Dbox2

Awatar użytkownika
Fotodetektor
Ekspert
Ekspert
Posty: 2069
Rejestracja: 02 gru 2012, 10:13
Tuner: Ultimo 4k
Antena: Televes Q90AL
Konwerter: Unicable II Inverto 32UL40
Podziękował: 184 razy
Dostał Podziękowań: 87 razy

Prośba do Instalatorów Sat

#47

Post autor: Fotodetektor » 16 maja 2016, 19:28

A jakie jest zasadniczo pytanie ?! :hmmm:
Porównanie Promaxa do Neona wg mnie jest jakby nietaktem. Chodzi mi o poziom....a na końcu poziom ceny.
Fajny sprzęt i pewnie każdy by chciał mieć, ale..........sam wiesz jak jest.
Dobre porównanie i chwała Tobie za to bo test przydatny :clap:

Każdy miernik-sprzęt ma jakiś poziom po, którym się zatka. Szybciej lub wolniej i dlatego trzeba stosować tłumik. Akurat w tym nie widzę nic złego.
Interesuje mnie poziom jaki zatkał NEONA ???
Wtrącasz coś o Deviserze, ale nie rozumiem dlaczego ?
Sądzisz, że jest lepszy od Neona ? Czy masz jakiś uraz do tego miernika ?

Ciężko mi się rozwijać nad tym, że rynek jest nasycony, ale miernik nawet za 10K przy instalacjach podstawowych NC+, POLSAT zwróci się za ok 100 szt. instalacji. Jak ktoś robi 1 miesięcznie i wartą 100 zł. za sztukę to za 8,3 lat miernik wyjdzie na zero. Co Ty na to ?

Bardzo mnie interesują pomiary konwerterów z Promaxa dla HB. Może byś coś wykonał ;D


VU+ ULTIMO 4K
VU+ SOLO 2 BH
Mabo 150, Diora 90, Gosat 150
Andrew 100 laminat
Televes Q90AL

Awatar użytkownika
digitaltech
Początkujący
Początkujący
Posty: 78
Rejestracja: 24 mar 2013, 23:20
Tuner: Azbox + HD , VU+ Ultimo , DBox2 Ferguson Ariva200,
Antena: 2m parabola IRTE, 1,5m parabola Mabo
Konwerter: ALPS BSNE8-601A, Inverto black Ultra
Lokalizacja: Łódź 51.44.38 N , 19.23.32 E
Podziękował: 1 razy
Dostał Podziękowań: 18 razy

Prośba do Instalatorów Sat

#48

Post autor: digitaltech » 16 maja 2016, 19:56

Nie mam urazy ale NIGDY BYM GO NIE KUPIŁ a dla czego a no dla tego że jak podłączysz sobie tłumik regulowany np. 20dB to poziom MER zmienia się o 2 dB zależnie od poziomu sygnału na wejściu , na innych miernikach / wskaźnikach np. na deviser S30 zjawisko to niema miejsca . Promaxa nie przesterujesz ( nie chcę tu zachwalać tego co mam ) .
Na deviserze zamontowałem i ustawiłem około 50 anten ( na moje szczęście mieszkam w dużym mieście aktualnie około 600tys. mieszkańców ) miernik ( kosztował 650zł brutto ) zwrócił się po 1.5 tygodniu , chętnie go zabieram z wiertarkami , kluczami , kołkami , uchwytami itd. bo jest lekki , niestety nie można zapisywać pomiarów z wykonanych instalacji .
Druga zaleta jest b. czuły przy MER 5.5 - 6 już zaczyna lokować , mając przygotowane odpowiednie listy transponderów , w łatwy sposób można określić satelitę ( osobiście mam 2 listy jedna z kanałami NC+/ Polsat , druga z włoskimi Sky Italia górne pasmo 12 GHz są najsłabsze .
Naprawdę dokładne ustawienie anteny na HB ( NC+/ Polsat, Orange ) za pomocą Devizera S30 zajmuje mi do od 15 - 20 minut , przy czym przy kontrolnym podłączeniu promaxa nie ustawi się przedmiotowej anteny już lepiej ...

P.S co bym kupił dla instalatora , gdzie robi 1- 2 montaże tygodniowo i ma budżet na poziomie do 1 K Deviser S30 , do 2 K Miernik sygnału Satfinder 5HD Slim lub Satlink 6980 HD .

( 1K = 1000 PLN )


Do odbioru używam :
-----------------------------
200 cm parabola IRTE
150 cm parabola Mabo Szczecin
Alps BSNE 8 , Scharp BSCU86L70 , BKU2353 , Samsung MSDE8232AA , Inverto Black Ultra
Azbox + HD , VU+ Ultimo , Ferguson Ariva 200 ,Nokia Dbox2

Awatar użytkownika
Fotodetektor
Ekspert
Ekspert
Posty: 2069
Rejestracja: 02 gru 2012, 10:13
Tuner: Ultimo 4k
Antena: Televes Q90AL
Konwerter: Unicable II Inverto 32UL40
Podziękował: 184 razy
Dostał Podziękowań: 87 razy

Prośba do Instalatorów Sat

#49

Post autor: Fotodetektor » 16 maja 2016, 20:38

Jakie Ty masz poziomy z anteny, że potrzebujesz zakładać tłumik i tłumić sygnał ?
Zakres pomiarów poziomów NEONA [dBuV] 40-100.
Neon jest szybki i lepszy wg mnie niż wiele wskaźników do tysiąca złotych.
Ponadto podłączenie do komputera, zrzuty itd. jest z tym dobrze.
W Satlinka nie wierzę całkowicie.

Twierdzisz, że neonem nie ustawie tak precyzyjnie anteny jak deviserem czy promaxem ?
Jak Deviser jest taki super to po co komu Promax jak sam piszesz, że Proomaxem nie trzeba poprawiać.
Oczywiście wiem jakie są różnice między nimi.


VU+ ULTIMO 4K
VU+ SOLO 2 BH
Mabo 150, Diora 90, Gosat 150
Andrew 100 laminat
Televes Q90AL

Awatar użytkownika
digitaltech
Początkujący
Początkujący
Posty: 78
Rejestracja: 24 mar 2013, 23:20
Tuner: Azbox + HD , VU+ Ultimo , DBox2 Ferguson Ariva200,
Antena: 2m parabola IRTE, 1,5m parabola Mabo
Konwerter: ALPS BSNE8-601A, Inverto black Ultra
Lokalizacja: Łódź 51.44.38 N , 19.23.32 E
Podziękował: 1 razy
Dostał Podziękowań: 18 razy

Prośba do Instalatorów Sat

#50

Post autor: digitaltech » 16 maja 2016, 20:52

Szkoda mi czasu na zbędne gadanie , ( już kiedyś pogadaliśmy sobie tak przy okazji ... ) chciałem odpisać koledze , który kiedyś zadał ten temat na forum .

P.S przedmiotowy problem dotyczył poziomu sygnału - 30 dBm , radzę sprawdzić wiarygodność wskazań wspaniałego nenona ( pomiar sygnału w dBm i MER )z czymś za 10K , to wskaźnik nie miernik , a poco inne rzeczy ? bo zawodowo jestem poza instalatorem zawodowo związany jestem w grupie radiowej Time jako elektronik .

Dyskusji tego i w tej formie nie mam zamiaru prowadzić dalej ...

Pozdrawiam !


Do odbioru używam :
-----------------------------
200 cm parabola IRTE
150 cm parabola Mabo Szczecin
Alps BSNE 8 , Scharp BSCU86L70 , BKU2353 , Samsung MSDE8232AA , Inverto Black Ultra
Azbox + HD , VU+ Ultimo , Ferguson Ariva 200 ,Nokia Dbox2

ODPOWIEDZ

Wróć do „Warsztat i serwis”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości