Montaż anteny z polarmountem i siłownikiem

Telewizja satelitarna FORUM. Kompendium wiedzy o TV SAT
Awatar użytkownika
Harti
Admin
Admin
Posty: 10235
Rejestracja: 11 lut 2009, 21:23
Lokalizacja: Rybnik (18.5E/50.1N)
Podziękował: 208 razy
Dostał Podziękowań: 745 razy
Kontakt:

Montaż anteny z polarmountem i siłownikiem

#1

Post autor: Harti » 15 lut 2009, 10:22

Poniżej opis montażu anteny offsetowej Mabo z polarmountem i siłownikiem. Praktycznie poniższy tekst można wykorzystać przy ustawianiu wszystkich anten z zawieszeniem biegunowym zarówno offsetowych jak i parabolicznych.

Polarmount - jest to zawieszenie, które pozwala antenie na ruch złożony w pionie i w poziomie. Dzięki temu antena porusza się po tak zwanej trajektorii czyli łuku, na którym znajdują się satelity GEO. Na takim zawieszeniu jesteśmy w stanie złapać standardowo zakres ok. 110 stopni, dlatego na początku musimy zdecydować, która część orbity nas interesuje. Do wyboru mamy obrót:
siłownik mocowany od zachodu - zasięg do satelity Intelsat 20 - 68.0* East max.
siłownik mocowany od wschodu- zasięg do Hispasata 30* West max.
Całej orbity teoretycznie nie da się odebrać na jednym siłowniku, ale mocni w temacie DX-erzy i pasjonaci tv-sat po przeróbkach niektórych polarmountów dają radę z zakresem nawet 90E-50W. Oczywiście, do pełnego działania potrzebny jest nie tylko siłownik, ale też pozycjoner, czyli urządzenie, które steruje tym siłownikiem i w którym zapisujemy wszystkie pozycje satelitów.

Polarmounty różnych firm trochę różnią się wyglądem, ale zasada działania jest ta sama.
Parę fotek:
Anteny z polarmountem Laminas:
zaadoptowany PM od anten offsetowych mabo:
laminas pm.jpg
laminas pm.jpg (5.59 KiB) Przejrzano 6751 razy
Starszy model polarmountu Laminasa:
laminas pm stary.jpg
Najbardziej popularne zawieszenia w antenach parabolicznych mabo/famaval
pm.jpg
Na początek zakupy:
Antena satelitarna - na orbitę czym większa, tym lepsza. Z obecnych producentów anten z PM pozostał nam głównie Laminas, oraz Famaval, ewentualnie można zakupić coś używanego na aukcjach, np. popularne anteny Mabo
Siłownik
Dobieramy rozmiar czyli długość wysuwu (w calach) do naszego zestawu.
Do anten poniżej 100cm -zalecane są najmniejsze siłowniki Super Power Jack Mini od 6-10cali
Do anten 100cm - 180cm - najpopularniejsze siłowniki Super Power Jack do 300kg o długościach od 12-36cali
Do anten powyżej 2m można zastosować największe i najgrubsze siłowniki heavy lub qarl o udźwigu 450kg
siłownik 18cali heavy
2436 HEAVY DUTY.JPG
Do siłownika musimy jeszcze dokupić pozycjoner 12V, który steruje siłownikiem i zapamiętuje pozycje satelitarne. Dziś do wyboru mamy pozycjonery np. Moteck V-Box II lub coś używanego ze starszych czasów AS2000 lub niezawodny Datcom AP-500/700
pozycj.jpg
Do tego pozostaje nam dokupić dobry tuner, konwerter i okablowanie czyli koncentryk do połączenia konwertera z tunerem i czterożyłowy kabel (linka) do podłączenia siłownika z pozycjonerem.


Montaż
Ponieważ do zrozumienia tematu potrzebne są zdjęcia, muszę się tutaj posłużyć moją anteną Mabo 105cm.

Na początek trzeba znaleźć odpowiednie miejsce na montaż porządnego masztu. Musimy mieć tutaj czysty dostęp do nieba od wschodu do zachodu. Jeśli mamy czysty horyzont, idealnym rozwiązaniem jest zabetonowany maszt w ogrodzie i na nim na wysokości ok. 1metra zamontowana antena. Niestety, przeważnie do dyspozycji pozostaje nam południowa ściana domu lub dach. Jeśli montujemy antenę na ścianie, maszt musi byc odpowiednio długi czyli oddalony od muru, aby antena miała możliwość złożenia się na wschód i zachód. Reasumując, antena np. 110cm musi byc zamontowana w odległości 60cm od ściany. Większe anteny trzeba już montować raczej na dachu na specjalnych stojakach.
Najważniejsze - Maszt musi byc ustawiony do pionu.
pion.JPG
Jeśli mamy już przygotowany maszt, czas na montaż anteny. Składamy sobie antenę, polarmount i uchwyty do siłownika w jedną całość. Siłownik, jak i cała reszta sprzętu, na razie nas nie interesuje. Wkładamy antenę na maszt, ustawiamy z grubsza polarmountem na południe i przykręcamy polarmount również idealnie do pionu Nie przykręcajmy na maksa, bo trzeba go jeszcze wyregulować. Większe anteny mają regulację południka na PM co znacznie ułatwia montaż
Kopia DSC00927.JPG
Teraz zaczynają się schody czyli powrót do czasów szkoły, a konkretnie do geografii, matematyki i astronomii :D
Przyda sie kompas, mapa, kątomierz, linijka, poziomica.
Ustawiamy polarmount na nasz południk:
Polarmount trzeba ustawić idealnie na południk, na którym mieszkamy lub do którego mamy najbliżej.
d.JPG
Szczecin, Zielona Góra - 15*East
Słupsk, Poznań, Wrocław - 17*East
Gdańsk,Częstochowa, Katowice - 19*East
Olsztyn, Warszawa, Kielce, Tarnów - 21*East
Suwałki ,Białystok, Lublin - 23*East

Można to zrobić za pomocą kompasu lub słońca. Jeśli ten sposób nam nie odpowiada, możemy również posłużyć się sygnałem z satelity, który jest na danym południku, ale wtedy najpierw przechodzimy do ustawień odpowiednich katów w zawieszeniu.
Ustawiamy kąt elewacji:
el.JPG
Oczywiście, podobnie jak ustawianie południka, również kąt elewacji w każdym miejscu Polski jest inny. Na tej stronie można sobie obliczyć kąt elewacji dla naszego miejsca zamieszkania.
Kalkulator azymutu i elewacji
Kąt na polarmouncie ustawiamy za pomocą linijki i kątomierza - oś polarmountu musi być pochylona względem pionowego masztu pod danym kątem (patrz zdjęcie).
Ustawiamy kat deklinacji:
dekl.JPG
Ustawiając deklinację, nadajemy antenie odpowiedni łuk, po którym musi się poruszać.
Na górze polarmountu jest nakrętka, którą poluźniamy. Następnie ustawiamy odpowiedni kąt deklinacji za pomocą tej długiej śruby z dwiema nakrętkami. Na każdym polarmouncie na górze jest podziałka i tam ustawiamy odpowiedni kąt dla naszego miejsca zamieszkania:
Szerokość geograficzna - Kąt deklinacji - Większa miejscowość
50 6.6 Katowice, Kraków, Rzeszów
51 6.7 Częstochowa, Jelenia Góra, Kielce, Lublin, Wrocław
52 6.8 Warszawa, Łódź, Poznań
53 6.9 Białystok, Bydgoszcz, Toruń
54 7.0 Malbork. Olsztyn, Świnoujście, Giżycko
55 7.1 Gdynia, Jastrzębia Góra


Ustawienie południka 2 wersja
Teraz możemy przystąpić do ustawienia południka. Montujemy konwerter, podłączamy tuner i tv. Następnie, patrząc na siłę sygnału, staramy sie ustawić odpowiedni południk za pomocą satelity, który się na nim znajduje lub który jest najbliżej naszego południka. Jeśli mamy sygnał, dokręcamy mocno całe zawieszenie i sprawdzamy jeszcze raz, czy jest idealnie do pionu. Do ustawienia odpowiedniego łuku na całej orbicie pewnie jeszcze długa droga, jednak satelity ze środkowej części orbity powinny już się pokazać. Następnie mamy do wyboru montaż siłownika lub najpierw idealne ustawienie całej orbity. Przy małych antenach można ustawiać orbitę z reki (jest szybciej) przy wiekszych i ciężkich trzeba to robić już na siłowniku.
Ustawienia dokonujemy za pomocą telewizora, tunera i paska sygnału. Patrząc na zmieniający się pasek sygnału z różnych satelitów, dokonujemy delikatnych korekt na elewacji i deklinacji do momentu uzyskania max sygnału na całej trajektorii.

Zakładamy siłownik od strony wschodniej polarmountu:
Ponieważ na dzień dzisiejszy zdecydowanie lepsza i większa oferta programowa jest na wschodniej części orbity, siłownik mam montowany właśnie od tej strony. Można oczywiście siłownik zamontować również od zachodu, jednak wtedy max. wysięg na wschód to 68*East.

Uwaga: najważniejszą rzeczą po zamontowaniu siłownika jest ustawienie wyłączników krańcowych w siłowniku i pozycjonerze (o tym dokładnie poniżej).

Bierzemy siłownik z całkowicie schowanym ruchomym ramieniem, wykręcamy ramię o jeden obrót i przykręcamy go z góry do uchwytu na polarmouncie a ruchome ramię do uchwytu przy antenie. Jeśli zależy nam na maksymalnym złożeniu anteny na wschód, przesuwamy siłownik w mocowaniu do tyłu. Powinno to wyglądac mniej więcej tak:
DSC00944.JPG
Teraz trzeba podłączyć czterożyłowy kabel do siłownika i pozycjonera.
Uwaga: nie pomylmy przewodów silnika i kontaktronu, bo doprowadzi to do uszkodzenia sprzętu!!!
Widok siłownika w środku:
siłownik.JPG
Do silnika podłączamy raczej grubsze przewody a do kontaktronu cieńsze. Przeważnie w środku jest opis podłączenia, silnik to - Motor, a kontaktron to Sensor.
Teraz, tak jak w siłowniku, podpinamy przewody w pozycjonerze:
dat.jpg
Czas zapoznać się z instrukcją obsługi naszego pozycjonera, szczególnie opcją "Programowanie górnego i dolnego marginesu!!!"
Ruszamy!!! ( klawisz strzałki na poz.) wysuwamy troszkę siłownik i ustawiamy w pozycjonerze pierwszy margines (w siłowniku jest on już ustawiony fabrycznie). Teraz antena pojedzie już tylko na zachód. Patrzmy cały czas, jak zachowuje się antena, czy polarmount nie jest poskręcany za ciasno i czy nie szarpie anteną. Trzeba też zobaczyć, jak przesuwają się kółeczka z wypustkami w siłowniku (zdjęcie niżej). Teraz najważniejsze - drugi wyłącznik krańcowy max. wychylenia siłownika. Dojeżdżamy maksymalnie do miejsca, gdzie koniec ramienia siłownika zrówna się z osią polarmountu. Patrz zdjęcie, tutaj punkt jest trochę przekroczony!!!
Siłownik od wschodu:
linia.JPG
Siłownik od zachodu (laminas 120cm):
poludnik.jpg
Nie przekraczając tej żółtej linii, ustawiamy wyłącznik krańcowy w siłowniku. Odkręcamy trochę wkręt i przesuwamy tylko górne kółeczko!!! wyrąbkiem aż do niebieskiego wyłącznika. Jeśli siłownik prędzej się wyłączy, trzeba ten wyrąbek przesunąć najpierw do tyłu.
------------------------------
Dokręcamy wkręt i sprawdzamy, czy krańcówka wyłączy nam siłownik w danym miejscu. Teraz trochę wracamy siłownikiem i ustawiamy w pozycjonerze drugi margines. Uwaga, marginesy siłownika i pozycjonera nie mogą się pokrywać. Te z siłownika muszą być po zewnętrznej stronie a z pozycjonera w środku. Teraz mamy już pewność, że antena nigdzie nie zahaczy ani nie zajedzie za daleko.

Wrócę jeszcze do ważnej rzeczy, czyli tej żółtej linii, której siłownik nie powinien przekroczyć (zdjęcie powyżej). Jeśli ktoś jest początkującym zapaleńcem, absolutnie nie powinien przekraczać osi polarmountu. Za tą linią antena powoli zaczyna tracić stabilność, i siłownik nie jest w stanie jej utrzymać. Antena pod własnym ciężarem przeważy się i przełamie. Wtedy jeśli będziemy chcieli powrócić siłownikiem, talerz nie podniesie się, a siłownik ciągnąc go, zniszczy lustro lub zerwie całe zawieszenie. W najlepszym razie takie przełamanie może się skończyc spaleniem silnika w siłowniku. Siłowniki mają sporą siłę i bez problemu zgniotą nawet grube płaskowniki podtrzymujące lustro.

5 Podsumowanie:
Być może niektórych ten dość skomplikowany proces przeraził. Mnie zrozumienie tego wszystkiego zajęło dużo czasu, bo w latach 90-tych nie było internetu, for, gg itp.
Początkującym radzę zacząć od montażu skromniejszego zakresu i z biegiem czasu i nauki poszerzać zakres o kolejne satelity. Czym dalsze satelity, tym ciężej ustawić odpowiedni łuk. Chcąc złapać te wiszące nisko na linii horyzontu, trzeba wielkiej precyzji, poświecenia i czasu. O ich dobrym odbiorze decydują milimetry na deklinacji czy elewacji.
Jeśli ktoś nie jest prawdziwym fanem tv-sat , to zdecydowanie bardziej polecam zakup obrotnicy, z którą jest mniej problemów i mniej kombinowania, ale to już zupełnie inny temat.
Starałem się opisać bardzo dokładnie i obszernie całe to zagadnienie, nie używając fachowych pojęć i mam nadzieję, że choć trochę rozjaśniłem niektórym ten temat.
"Tekst opracował Harti"
Kopiowanie bez zgody autora zabronione
Za ten post użytkownik Harti for the post (total 6):
petre (18 lut 2013, 16:03) • Kami3n147 (01 cze 2013, 2:11) • Roger (25 paź 2015, 18:12) • Maik (27 paź 2015, 23:55) • meggi44 (23 sie 2017, 17:40) • Kurzwellenreiter (28 mar 2018, 1:37)


Anteny:
240cm 85.0*E---24.0*W (4 lnb:Ku/KuR/L, Ka,C-band)
120cm 93.5*E---30.0*W
180cm 31E,39E,42E, 45/46E,
multifocus e85 33E,28.0E,23,5E, 19,2E, 13E
125cm 1W, 4W
100cm 5E, 9E
Tunery
C+, GTMedia Combo, Octagon SX88+, Prof Rev7300......

Zablokowany

Wróć do „Satelitarne ABC”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości