Okna po jednej stronie budynku

Jeśli masz problemy, chcesz zadać pytania, podzielić się swoimi doświadczeniami, to pisz tutaj. Telewizja satelitarna FORUM.
shunn2
nowy
nowy
Posty: 6
Rejestracja: 09 maja 2020, 12:36
Tuner: -
Antena: -
Konwerter: -
Podziękował: 9 razy
Dostał Podziękowań: 1 razy

Okna po jednej stronie budynku

#1

Post autor: shunn2 » 09 maja 2020, 16:15

Dzień dobry. Mam pytanie dotyczące montażu anteny satelitarnej na budynku. Wszystkie okna i balkon są po jednej stronie, inna opcja to tylko dach, ale to b. mocno skomplikuje sprawę, więc wolałbym tego uniknąć. Nigdy nie miałem telewizji satelitarnej, więc może źle to sprawdzam, ale wyszło mi, że nie uda mi się złapać sygnału z Hot Bird ani z Astry. Pobrałem aplikację, która pokazuje kierunek satelity i wyszło mi mniej więcej jak na obrazku w załączniku (dwie kreski przechodzące przez budynek to Astra i Hot Bird). Czy faktycznie jest możliwe, że z tego miejsca (środek budynku, balkon po prawej stronie budynku na tym obrazku) nie będzie można odbierać TV satelitarnej, czy antena satelitarna ma jakąś tolerancję i jest szansa na sygnał? Czy są ew. inne satelity warte uwagi, które by można odbierać z innego kierunku, bez anteny 150 cm itp. kombinacji?
Załączniki
satelity.png
Za ten post użytkownik shunn2 otrzymał podziękowanie od:
stalker (09 maja 2020, 19:38)



Awatar użytkownika
stalker
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 387
Rejestracja: 27 lip 2016, 11:02
Podziękował: 8 razy
Dostał Podziękowań: 43 razy

Okna po jednej stronie budynku

#2

Post autor: stalker » 09 maja 2020, 19:37

Skoro dach odpada, a z balkonu się nie da to może TV światłowodowa IPTV sprzedawana przez lokalnego dostawcę?
Ewentualnie IPTV lub OTT od Cyfrowego Polsatu. Co i jak masz opisane tu: https://www.tabletowo.pl/iptv-i-ott-co-jest-czym/
Za ten post użytkownik stalker otrzymał podziękowanie od:
shunn2 (09 maja 2020, 20:00)



shunn2
nowy
nowy
Posty: 6
Rejestracja: 09 maja 2020, 12:36
Tuner: -
Antena: -
Konwerter: -
Podziękował: 9 razy
Dostał Podziękowań: 1 razy

Okna po jednej stronie budynku

#3

Post autor: shunn2 » 09 maja 2020, 19:59

Tak całkiem nie odpada, w ostateczności tam być może spróbuję, bo część sprzętu już zakupiłem i głupio by było, żeby stało nieużywane lub sprzedać za grosze. Tylko właśnie nie znam się na tym i byłbym wdzięczny za opinię, czy nie ma tu sensu nawet próby montażu na balkonie (jeszcze jeden nieużywany element, tj. uchwyt balkonowy, mi zbędny:), czy może mimo tych wykresów z aplikacji warto spróbować, bo jest jakaś szansa na odbiór.



Awatar użytkownika
Harti
Admin
Admin
Posty: 10235
Rejestracja: 11 lut 2009, 21:23
Lokalizacja: Rybnik (18.5E/50.1N)
Podziękował: 208 razy
Dostał Podziękowań: 745 razy
Kontakt:

Okna po jednej stronie budynku

#4

Post autor: Harti » 09 maja 2020, 21:09

Antena sat nie ma tolerancji musi być ustawiona idealnie na daną pozycję. Jeśli na tej ścianie nikt nie ma anteny sat, to znaczy że nie ma tam możliwości obioru.
Możesz jeszcze spróbować ze stronką https://www.dishpointer.com/
Za ten post użytkownik Harti otrzymał podziękowanie od:
shunn2 (10 maja 2020, 16:35)


Anteny:
240cm 85.0*E---24.0*W (4 lnb:Ku/KuR/L, Ka,C-band)
120cm 93.5*E---30.0*W
180cm 31E,39E,42E, 45/46E,
multifocus e85 33E,28.0E,23,5E, 19,2E, 13E
125cm 1W, 4W
100cm 5E, 9E
Tunery
C+, GTMedia Combo, Octagon SX88+, Prof Rev7300......

Awatar użytkownika
stalker
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 387
Rejestracja: 27 lip 2016, 11:02
Podziękował: 8 razy
Dostał Podziękowań: 43 razy

Okna po jednej stronie budynku

#5

Post autor: stalker » 09 maja 2020, 21:38

Pogadaj z sąsiadami. Może ktoś ma singla czy twina to wymienicie na quada i dociągniesz do siebie niezależny przewód. Nawet z dachu. Czy z mieszkania obok.
Za ten post użytkownik stalker otrzymał podziękowanie od:
shunn2 (10 maja 2020, 16:35)



tweed77
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 795
Rejestracja: 05 lip 2019, 22:19
Tuner: Vu Ultimo 4K
Antena: wiele
Konwerter: wiele
Podziękował: 12 razy
Dostał Podziękowań: 121 razy

Okna po jednej stronie budynku

#6

Post autor: tweed77 » 09 maja 2020, 21:49

Czy po twojej stronie gdzie masz okna ktoś ma antenę satelitarną
Okna od południowo - wschodniej strony najlepiej mieć.
Oczywiście przed anteną nie może być blisko budynków - drzew. Bo wtedy będzie brak możliwości odbioru.

Wg twojego rysunku to dłuższy uchwyt antenowy powinien załatwić sprawę.
Czym dłuższy uchwyt tym bardziej antena będzie podatna na wiatr.
Wtedy uchwyt ze wzmocnieniem się przydaje.

Obrazek
Za ten post użytkownik tweed77 otrzymał podziękowanie od:
shunn2 (10 maja 2020, 16:35)



shunn2
nowy
nowy
Posty: 6
Rejestracja: 09 maja 2020, 12:36
Tuner: -
Antena: -
Konwerter: -
Podziękował: 9 razy
Dostał Podziękowań: 1 razy

Okna po jednej stronie budynku

#7

Post autor: shunn2 » 10 maja 2020, 16:35

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Strona dishpointer.com pokazuje to samo co aplikacja, więc jeśli te "wiązki" nie mają żadnej tolerancji, to nie ma szans na odbiór - dolna strona budynku na obrazku blokuje obie satelity, dłuższy uchwyt tu nie pomoże (obrazek - wiadomo - jest niedokładny, na mapie w aplikacji widać, że uchwyt by musiał mieć kilka/kilkanaście metrów by ominąć niefortunną część budynku:). Trzeba było posprawdzać dokładniej przed zakupem sprzętu, kolejny mądry po szkodzie. Faktycznie na tym budynku nie ma anten satelitarnych, choć kiedyś z tego co pamiętam była co najmniej jedna (może ktoś zamontował na próbę i nie chciało mu się zdejmować?).

Ratując sytuację, myślę że można by zakupić jakiś dłuższy uchwyt i mimo wszystko spróbować, a jeśli nie wyjdzie, użyć go do montażu na dachu (tylko nie wiem czy będzie zgoda ze spółdzielni... może być dym).

Ale i tu niestety nie sprawdziłem jak trzeba i na drodze do obu satelit stoi budynek - jakieś 100 metrów od miejsca montażu jest budynek o 7 pięter wyższy od poziomu dachu, na którym bym zamontował antenę. Czy może ktoś powiedzieć, czy budynek w takiej odległości powinien przesłonić sygnał? Według aplikacji kąt elewacji anteny powinien wynosić 27,8/27,6 stopni.

A jeśli i tu będzie lipa, to ostatecznie jest z tego co czytałem dostępna w Polsce Astra 2, na której drodze stoi wg aplikacji budynek tej samej wysokości co mój - ale tu rozumiem, że budynki takie same/niższe nie mają znaczenia, bo antena "celuje" w niebo?

Sorry za grad pytań:). Ale montaż na dachu to będzie dla mnie jakieś wyzwanie, więc miło by było, gdybym miał jakiś ogląd co ew. mogę złapać tą anteną.



mirga1
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 487
Rejestracja: 06 maja 2018, 9:29
Tuner: zgemma h9 combo: pulse 4k combo
Antena: corab
Konwerter: zez na 7 konwerterów
Podziękował: 33 razy
Dostał Podziękowań: 37 razy

Okna po jednej stronie budynku

#8

Post autor: mirga1 » 10 maja 2020, 19:59

Antena MUSI byc skierowana na południe z tolerancją wschód-zachód. Azumut to ok. 30 st. dla Astry 28 do Thora 0.8., do sprawdzenia na oko np. kątomierzem. Miedzy anteną a satelitą (po azymucie) nie może być żadnej przeszkody (wieżowce, drzewa, krzaki). Kabel można dociągnąć do okna znajdującego sie np od strony północnej.
Za ten post użytkownik mirga1 otrzymał podziękowanie od:
shunn2 (17 cze 2020, 21:41)



shunn2
nowy
nowy
Posty: 6
Rejestracja: 09 maja 2020, 12:36
Tuner: -
Antena: -
Konwerter: -
Podziękował: 9 razy
Dostał Podziękowań: 1 razy

Okna po jednej stronie budynku

#9

Post autor: shunn2 » 17 cze 2020, 22:14

OK, o dziwo mimo tych wykresów wykryło mi co najmniej dwie satelity naraz na jednym konwerterze (mam dekoder "no name", gdzie pokazuje sygnał dopiero po zaczęciu szukania kanałów z danego satelity). Przede wszystkim jest Hot Bird, tyle że brak jest jakiegokolwiek polskiego kanału. Pogrzebałem trochę i wyszukałem dane konkretnego transpondera z polskim kanałem - nie znaleziono żadnych kanałów. Sprawdziłem na innym konwerterze - to samo.

Czy to jest w normie, czy łącząc się z satelitą powinno się dać wyszukać wszystkie programy? Czy to działa jak TV naziemna, że nawet widząc sygnał z nadajnika może nie być możliwy odbiór z któregoś multipleksu (bo z tego co czytałem transponder to taki odpowiednik multipleksu)? Tylko że siła sygnału to ponad 90%, jakość ok. 70%, więc spodziewałbym się choćby jakiegoś polskiego kanału. Czy dla konkretnych transponderów trzeba trochę inaczej skierować antenę, czy kierunek jest taki sam dla całej satelity? Próbowałem lekkich zmian, ale polskich kanałów jak nie było, tak nie ma.



tweed77
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 795
Rejestracja: 05 lip 2019, 22:19
Tuner: Vu Ultimo 4K
Antena: wiele
Konwerter: wiele
Podziękował: 12 razy
Dostał Podziękowań: 121 razy

Okna po jednej stronie budynku

#10

Post autor: tweed77 » 17 cze 2020, 22:24

Pozostaje pytanie jakie kanały znajduje - napisz coś więcej.
Może to nie Hotbird a np. Astra 19.2E lub 23,5E albo Eutelsat 16E albo Eutelsat 9E.
Różnica kilku cm w prawo / lewo i masz antenę ustawiona na innego satelitę.

Może tak być że z Hotbird niektóre transpondery znajduje.
Za ten post użytkownik tweed77 otrzymał podziękowanie od:
shunn2 (21 cze 2020, 20:17)



ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział dla początkujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości