Obrotnica problem

Wszystko o sprzęcie potrzebnym do obrotu anten
big-apple
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1569
Rejestracja: 09 sty 2011, 15:22
Tuner: SOLO 4k
Antena: 94cm USASL
Konwerter: inverto premium
Podziękował: 13 razy
Dostał Podziękowań: 27 razy

Obrotnica problem

#51

Post autor: big-apple » 16 paź 2019, 23:36

A ja dodam że gdy Famaval był na [wtedy Opticum] obrotnicy u mnie gdzieś 18 miesięcy to był 1 wielki horror . To był żart a cała ta atena to jedna wielka kompromitacja. Jeden z tych klipów to dawny znajomy z Warszawy. Dodam że obecnie na Corabie 90 to ja mam lepszy sygnał niżna Famavalu. No różnica oczywiście taka że jak zerwie się chmura to już koniec a na takim Famavalu to nadal można było odbierać także to jedyny pozytyw.

Tomaszek to może takie coś by się przydało :clap2:



To jest rozwiązanie może nieco droższe ale na lata.

Tutaj wódz @Slavio od czasu do czasu sprzedaje anteny z takim zawieszeniem .



davidec
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1992
Rejestracja: 20 maja 2012, 18:32
Tuner: 2x VU+ Ultimo 4K, Dreambox 920 UHD, VU+ UNO 4K SE
Antena: Laminas 120
Konwerter: Inverto Black Ultra
Podziękował: 127 razy
Dostał Podziękowań: 73 razy

Obrotnica problem

#52

Post autor: davidec » 17 paź 2019, 11:22

Gibertini to kasa sama w sobie :smile1: ale w PL chyba ciężko z dostępnością...


90e - 85e - 80e -75e - 68,5e - 52e - 42e - 39e - 36e - 28,2e - 23,5e - 19,2e - 16e - 13e - 9e - 4,8e - 1,9e - 0,8w - 4w - 5w

Tomaszek 4K Ful HD
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 500
Rejestracja: 02 cze 2019, 19:39
Tuner: Ustym 4K Combo OTT
Antena: 3 X Famaval TRX 110 1 x 100 Famaval MultifocusE85l
Konwerter: Inverto Ultra Black
Lokalizacja: Kłodzko Wojciechowice
Podziękował: 88 razy
Dostał Podziękowań: 17 razy

Obrotnica problem

#53

Post autor: Tomaszek 4K Ful HD » 24 paź 2019, 20:07

Mistrzowie wczoraj dotarła do mnie nowa obrotnica oczywiśćie nowa nowy porządny uchwyt murowy pionowy i za nie długo zaczynamy zabawę :clap2: :thumbsup:



Awatar użytkownika
moons
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1696
Rejestracja: 05 sty 2011, 22:12
Tuner: GigaBlue Quad Plus
Antena: Triax 115
Konwerter: Fte
Lokalizacja: Hajnówka
Podziękował: 5 razy
Dostał Podziękowań: 114 razy

Obrotnica problem

#54

Post autor: moons » 24 paź 2019, 20:15

Uchwyt to najlepiej jakiś wzmacniany, bo jeśli ma to być taka standardowa fajka to raczej słabo to wypada. Jeszcze przy bardzo krótkim takim uchwycie to tak, ale jeśli ma być dłuższy to po zawieszeniu anteny będzie tym bujać. Zestaw antena + obrotnica trochę waży a do tego przez obrotnicę jeszcze dodatkowo wydłuża się ramię. Pod takie zestawy najlepszy jakiś trzy punktowy.



Tomaszek 4K Ful HD
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 500
Rejestracja: 02 cze 2019, 19:39
Tuner: Ustym 4K Combo OTT
Antena: 3 X Famaval TRX 110 1 x 100 Famaval MultifocusE85l
Konwerter: Inverto Ultra Black
Lokalizacja: Kłodzko Wojciechowice
Podziękował: 88 razy
Dostał Podziękowań: 17 razy

Obrotnica problem

#55

Post autor: Tomaszek 4K Ful HD » 24 paź 2019, 20:28

Taki właśnie mam a mam jeszcze pytanie czy konwerter ma być wypośrodkowany względem anteny



amidal
Bywalec
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: 04 lip 2015, 0:59
Tuner: WWIO BRE2ZE 4K
Antena: Laminas OFC 1200 AE
Konwerter: Inverto Black Ultra
Podziękował: 3 razy
Dostał Podziękowań: 10 razy

Obrotnica problem

#56

Post autor: amidal » 10 gru 2019, 15:24

Tu kolega może sobie poczytać i rysunek obejrzeć :smile1:
https://forum.satkurier.pl/topic/7360-o ... a/page/19/
Owocnej pracy :thumbsup:



Awatar użytkownika
Merihathor
Bywalec
Bywalec
Posty: 107
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:33
Tuner: Zgemma H7S
Antena: 110
Konwerter: .
Lokalizacja: Południe
Podziękował: 10 razy
Dostał Podziękowań: 2 razy

Obrotnica problem

#57

Post autor: Merihathor » 11 maja 2020, 10:35

Dobrze więc założyłem tego famavala na amiko 3800 nie spadła kręci to jest+ gorzej będzie podczas burz i wichur no ale zobaczymy. Póki co odbiór jest ale daleki od ideału pkt 0 to u mnie chyba 20e ale że nic tam nie ma na eu więc sugeruje się 19.2 e mam tutaj sygnał w granicach 60% jadąc w lewo zgarniam do 31.5 później ściana , a jadąc w prawo to na 4.8 już zaczynają się kłopoty na 0.8 jeszcze coś jest a dalej to już nie ma nic i teraz pytanie bo 19.2 nie wzrasta sygnał ani dając talerz góra dół ani to samo na obrotnicy no to jak mam polepszyć odbiór?
Maszt ma pion



Awatar użytkownika
moimzdaniem
DX-er
DX-er
Posty: 960
Rejestracja: 02 sty 2019, 19:48
Tuner: Octagon SX88+ Optima Combo
Antena: Multifach 180, Mabo 150, 120
Konwerter: Ku: Inverto, Televes, C: GCF-2106
Lokalizacja: Kruszwica (52,67*N , 18,32*E)
Podziękował: 124 razy
Dostał Podziękowań: 141 razy

Obrotnica problem

#58

Post autor: moimzdaniem » 21 maja 2020, 16:39

Poszperaj informacji w innych działach forum. Może np. tutaj: viewtopic.php?f=8&t=7664&p=446264#p446264


Ku: 93,5*E <-> 30*W => Multifach 180 + IBU Twin (przerobiony) + 24" + AS2000
C: 90*E <-> 27,5*W => Mabo 150 + CGF-2106 + 24" + AP500
60cm - 52*E
Mabo 120 :construction:
Octagon SX88+ Optima Combo, GTMedia V8 Finder Pro Combo.
Pzdr, Mikołaj

Awatar użytkownika
Merihathor
Bywalec
Bywalec
Posty: 107
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:33
Tuner: Zgemma H7S
Antena: 110
Konwerter: .
Lokalizacja: Południe
Podziękował: 10 razy
Dostał Podziękowań: 2 razy

Obrotnica problem

#59

Post autor: Merihathor » 25 maja 2020, 9:38

Dzięki , widziałem przeglądałem :-) ogólnie zbieram od 31 do 8w prawie bez problemu, no może po za jednym że jak lekko zniżę na obrot to do 8w zbieram ale wtedy znów ledwo 23 a jak podniosę to wywala mi ponad 13db na 28 za to spada z drugiej strony . Nie mogę znaleźć złotego środka , próbowałem na 28 jak wyżej to zostawiam wyżej na obrotnicy a talerz w dół ale niestety taki myk nie pomógł . Tak samo drażni mnie strasznie tp 11662 na HB. Sygnał 14db i tnie obraz sygnał potrafi spadać do 6 po czym znów 14 dziwne na innych bez takich spadków . Może konwerter kiepski ?



toroidal68
Podziękował: 0
Dostał Podziękowań: 0

Obrotnica problem

#60

Post autor: toroidal68 » 21 cze 2020, 9:54

Kiedys dostalem opis od kolego z forum jak ustawiac najlepiej obrotnice.
Poczytaj dokladnie kilka razy az zrozumiesz a ustawisz antene.
========
Najpierw znajdz swoj poludnik to jest wazne.
Jesli twoj poludnik 19e, ustaw antenę na 19.2e regulując tylko elewacją oraz wschód-zachód, deklinacji nie ruszaj na ten czas nie dokręcaj śrub na amen :yes: bo pewnie jeszcze będą korekty. Następnie machnij ją siłownikiem i sprawdź jakie pozycje max odbierasz na wschodzie i jakie max na zachodzie.
Teraz zrób taki eksperyment będąc na ostatniej odbieranej pozycji na wschodzie "unoś - opuszczaj) delikatnie antenę obserwując sygnał czy zwiększa się podnosząc antenę czy obniżając - to ważne !
Taką samą operację powtórz na max pozycji na zachodzie jaką odbierasz w czasie tych czynności nie reguluj elewacji anteny musi pozostać tak jak ustawiłeś dla Astry 19.2E.

W przypadku gdy
a) na ostatniej odbieralnej pozycji na wschodzie sygnał rośnie gdy antenę podciągasz (naginasz) ku górze a na zachodzie (ostatnia pozycja) musisz antenkę dać w dół aby sygnał poskoczył - jedziesz na pozycję centralną i całością delikatnie przesuwasz na wschód (nie ruszając regulacji elewacji) - dlatego ważne jest aby w pierwszej fazie ustawiania południka (w twoim przypadku 19.2e) nie dokręcać śrub przy polarmouncie na amen .

b) na ostatniej odbieralnej pozycji na wschodzie sygnał rośnie gdy antenę naginasz w dół a na zachodzie (ostatnia pozycja) musisz antenkę dać do góry aby sygnał poskoczył - jedziesz na pozycję centralną i całością delikatnie przesuwasz na zachód (nie ruszając regulacji elewacji)

c) zarówno na pozycji max wschodniej jak i zachodniej sygnał rośnie jak naginasz w dół - wracasz do centrum i delikatnie podciągasz deklinację a zarazem opuszczas elewację - sygnał w centrum nie zmieni się zaś na tych co masz teraz skrajnych pójdzie w górę :yes: - sytuacja dość sporadyczna.

d) zarówno na pozycji max wschodniej jak i zachodniej sygnał rośnie jak naginasz antenę ku górze - wracasz do centrum i delikatnie opuszczasz deklinację a zarazem podnosisz elewację

Ruchy muszą być naprawdę delikatne a już na pewno podczas obracania całości na wschód lub zachód zachowując przy tym pion na maszcie

Po takich zabiegach antenka zyska na pewno większą orbitę i to sporo :yes: pozostaną Ci wówczas tylko pozycję naprawdę skrajne (80E - 45W) taki zakres antenka powinna brać bez problemu na pozycjach ostatnich - skrajnych tzn od 80e na wschodzie i 45W na zachodzie regulujesz już tylko deklinacją.

Pamiętaj że całość na pozycji centralnej musi być wyosiowana (konwerter - polarmount w jednej osi) i idealnie w pionie bez tego nie ma co się męczyć orbita nigdy nie wyjdzie i dlatego zbawienna jest tutaj tzw. głowiczka bo masz pewność że nie tracisz pionu pozostają Ci tylko żmudne i naprawdę delikatne ruchy całością wschód- zachód do idealnego wstrzelenia się w południk.
Na samym końcu bawisz się już f/d oraz skew aby maksymalnie wyciągnąć sygnał
Za ten post użytkownik toroidal68 otrzymał podziękowanie od:
Merihathor (23 cze 2020, 15:58)



ODPOWIEDZ

Wróć do „Siłowniki/obrotnice/pozycjonery”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości