Wimax i 5G - zakłócenia w paśmie C

Wszystko na temat konwerterów do odbioru egzotycznego pasma C [3.7-4.2GHz]
Awatar użytkownika
zuchnet
DX-er
DX-er
Posty: 12502
Rejestracja: 13 lut 2009, 19:24
Tuner: Dr.HD, Openbox, TBS 6983
Antena: 2m, OFC 1200, AS-130
Konwerter: Inverto White Flansh
Lokalizacja: Lubartów 51.44°N 22.68°E
Podziękował: 549 razy
Dostał Podziękowań: 793 razy
Kontakt:

Wimax i 5G - zakłócenia w paśmie C

#1

Post autor: zuchnet » 18 maja 2009, 17:22

Koledzy mam takowe pytanie chodzi o zachowanie cbanda na pozycjach skrajnych wszytsko gra polaryzacja L to L R to R tak samo z liniowymi zas od pozycji 75E zaczyna sie jazda w postaci takiej ze musze dawac w tunerku odwrotnie czyli jak mam V to w tunerku musze dac H i nie wiem co jest grane :hmmm:


Dish: Parabola 200 (98e-53w), AS-120 , AS-130, 3xT90 (95e-60e),(42e-4w),(5w-45w)
STB:DM 920UHD, DM 900UHD, VU+ DUO 4K SE , SF-8008 Single, Openbox X-810, S3 Mini II, S3 CI II, AS-4K2X, GT Media: GTX, GT Combo, V9 Prime, TBS 6903

Awatar użytkownika
Harti
Admin
Admin
Posty: 10233
Rejestracja: 11 lut 2009, 21:23
Lokalizacja: Rybnik (18.5E/50.1N)
Podziękował: 208 razy
Dostał Podziękowań: 744 razy
Kontakt:

Re: Konwerter Cband - co sie dzieje ?

#2

Post autor: Harti » 18 maja 2009, 20:38

Ja mam to samo i do dzisiaj tego nie rozgryzłem. Przekręcenie konwertera o 180 stopni nic nie dało :hmmm:
Ps. Przenoszę do działu o c-bandach.


Anteny:
240cm 85.0*E---24.0*W (4 lnb:Ku/KuR/L, Ka,C-band)
120cm 93.5*E---30.0*W
180cm 31E,39E,42E, 45/46E,
multifocus e85 33E,28.0E,23,5E, 19,2E, 13E
125cm 1W, 4W
100cm 5E, 9E
Tunery
C+, GTMedia Combo, Octagon SX88+, Prof Rev7300......

wojtek_z
nowy
nowy
Posty: 18
Rejestracja: 22 wrz 2009, 15:20
Podziękował: 0
Dostał Podziękowań: 0

WiMax / C-band

#3

Post autor: wojtek_z » 28 wrz 2009, 14:28

Mój temat luźno związany z konwerterami, chodzi raczej generalnie o odbiór w tym paśmie - sprawa była już poruszana przez naporexa i przeze mnie na starym forum, chodziło o zakłócenia od wimaxu w tym paśmie, wtedy to największe problemy miałem z wycinkiem 3600-3800. W tym roku jak co wiosne wrzucilem c-banda na moją mabo180 z nadzieją "może będzie lepiej", a tu: ZERO jakiegokolwiek odbioru - skan pokazuje dwa megasygnaly ok 4150 i drugi tak jak byl ok 3675 i mnostwo waskich "pików". I tak przez calą orbitę, nieważne czy się wceluje w satelitę, czy nie. Nieco mniejsze natezenie jest na samej "górze" orbity, ale marginalnie. Brak mozliwosci jakiegokolwiek odbioru, nawet z 40E. Krótkie poszukiwania w google i znalazlem triumfalne ogloszenia: "wimax juz w Legionowie..." :judge:
Ciekawy jestem jak to wyglada u mieszkajacych w miastach gdzie zagościła ta nowa wspaniala technologia. Byc moze mam takiego pecha, ze centrum miasta (Legionowo) mam na poludnie. Konwerter MTI, kilka lat temu obieralo wszystko bardzo dobrze, więc chyba nie jego wina...



Awatar użytkownika
Slavio
Ekspert
Ekspert
Posty: 2503
Rejestracja: 12 lut 2009, 6:39
Lokalizacja: Bytom
Podziękował: 93 razy
Dostał Podziękowań: 317 razy

Re: WiMax / C-band

#4

Post autor: Slavio » 28 wrz 2009, 17:01

Czym tak naprawdę jest WiMax?

WiMax jest technologią bezprzewodową, opartą na standardach IEEE 802.16 i ETSI HiperMAN, stworzoną by umożliwić dostęp do szerokopasmowych usług na dużym obszarze (np. obszar miasta).
Standardy 802.16 i ETSI HiperMAN umożliwiają stworzenie wielu konfiguracji stacji bazowych, przez co mogłoby dojść do sytuacji, w której urządzenia różnych producentów pracowałyby w innych konfiguracjach.
Powstanie technologii WiMAX zagwarantuje, iż w danym paśmie certyfikowane urządzenia WiMAX będą pracowały w takiej samej konfiguracji.
Standard ten stanowił będzie alternatywę dla sieci przewodowych czy DSL, szczególnie na obszarach o słabo rozbudowanej sieci telekomunikacyjnej. WiMax zapewnia połączenia stałe oraz przenośne i (w przyszłości) mobilne, przy braku bezpośredniej widoczności optycznej pomiędzy stacjami komunikującymi się.


W praktyce wszystkie technologie, które wykorzystuje standard WiMax, były już dostępne i wykorzystywane w różnego rodzaju rozwiązaniach bezprzewodowych. Jednak brak jednolitego standardu uniemożliwiał tworzenie przez firmy trzecie tanich rozwiązań klienckich, oraz powodował ceny sprzętu utrzymywały na niezmiennym poziomie przez wiele lat. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku sieci bezprzewodowych pracujących w standardzie Wi-Fi. Stworzenie jednolitego standardu umożliwiło lawinowy rozwój sieci bezprzewodowych i spowodowało drastyczny spadek cen urządzeń.

WiMax zapewni możliwość świadczenia usług w kilku obszarach, dotychczas obsługiwanych przy pomocy wielu różnych, niekompatybilnych technologii:
Usługi dostępowe oraz VoIP na dużych obszarach mieszkalnych i SOHO - dziś obsługiwane przez DSL i łącza kablowe)
Usługi dostępowe oraz VoIP dla małego i średniego biznesu –dziś obsługiwane przez łącza dzierżawione, DSL i LMDS
Usługi dostępowe oraz VoIP dla użytkowników mobilnych –dziś obsługiwane przez bardzo ograniczoną sieć hot-spotów i przy pomocy GPRS


Rozszerzenie standardu o mobilność (802.16e) da operatorom możliwość powiększenia palety usług i wejście na zupełnie nowe, nieobsługiwane dotychczas rynki.
Pojawienie się urządzeń pracujących w standardzie 802.16e, obsługujących mobilność, umożliwi stworzenie konkurencji dla technologii UMTS, a usługi VoIP, świadczone przez sieci WiMax, zrewolucjonizują rynek usług głosowych, otwierając przed użytkownikami zupełnie nowe możliwości.


Idea standardu

Standard IEEE 802.16 definiuje interfejs radiowy (PHY) oraz protokół warstwy MAC dla bezprzewodowej sieci MAN. Początkowo rozpoczęto prace nad standardem dla częstotliwości 10-66 GHz. Tak wysokie pasma mają jednak ograniczony zasięg i wymagają widoczności optycznej (LOS), co ogranicza ich zastosowanie. Z tych powodów, rozszerzono zakres prac na drugą część standardu, dla zakresu 2-11GHz (standard IEEE 802.16a). Praca w niższych pasmach pozwoliła zwiększyć zasięg urządzeń oraz umożliwiła (dzięki technologii W-OFDM) pracę bez widoczności optycznej, co ma szczególne znaczenie w warunkach wysokiej zabudowy miejskiej i w zastosowaniach mobilnych.

Według informacji dostępnych na stronie WiMAX Forum, w chwili obecnej stworzone zostały trzy profile na różne pasma radiowe:
Licencjonowane pasma 3,5 GHz i 3,7 GHz
Nielicencjonowane pasmo 5,4 oraz 5,8 GHz (to drugie w Polsce jest zdyskwalifikowane przez duże ograniczenie mocy)
Licencjonowane pasmo 2,5 GHz (w Polsce niedostępne).


Z punktu widzenia operatorów telekomunikacyjnych najważniejszym pasmem jest licencjonowane pasmo 3,5GHz (3,4-3,6GHz) oraz 3,7 GHz (3,6-3,8 GHz).

źródło: http://www.wimax.biz.pl



I żeby dołożyć łyżkę dziegciu do beczki miodu zdradzę, że WiMax kożysta z modulacji QAM i QPSK.








To tyle teorii.

A teraz praktyka:


Badania potwierdzają zagrożenie zakłóceniami Pasma C przez WiMAX, mówi badanie SUIRG

WiMax communications pose a significant interference threat to satellite signals transmitted in the C-band frequency, according to a new study from the Satellite Users Interference Reduction Group (SUIRG).

SUIRG testing conducted in the last quarter of 2007 conclusively found the incompatibility of C-band spectrum sharing between fixed frequency service (FSS) satellite transmissions and WiMAX services, the group said.

The primary objective of the test was to measure interference levels generated by fixed WiMAX transmissions into an FSS satellite receiving station. The method employed taking measurements of carrier/noise (C/N), interference/noise (I/N), bit error rate (BER) and spectrum plots of a satellite downlink video channel. Testing was performed in two phases.

Phase 1: The FSS antenna remained in a fixed location while a WiMAX base unit was moved to several locations operating at various angles and distances from the FSS antenna to simulate subscriber waveforms. This test modeled WiMAX subscribers in a nomadic deployment affecting FSS. Tests conducted within the immediate area (up to 0.62mi away) showed that the digital signal was rendered unacceptable for use.

Phase 2: The WiMAX base antenna was fixed at a height of about 164ft on top of a water tower. The FSS antenna was positioned at several different locations and at various angles and significantly greater distances from the WiMAX antenna than during Phase 1 testing (up to 7.45mi). This was to model WiMAX base units being deployed on cellular towers.

The results of the testing showed that the WiMAX transmit signal could cause significant problems to a satellite digital signal well in excess of 7.45mi distance. At the extreme measurement distance, the video program was fully operational with the WiMAX carrier centered on the video carrier. However, the data BER was degraded from a nominal 10-8 to a BER of 10-4. This is an unacceptable quality of service in the digital telecommunications industry.

Subsequent calculations based on the initial measured data, and scaling with ITU criteria for WiMAX output power along with additional path loss, resulted in a required separation distance of 172mi to reduce the level of interference to meet the -10dB specification. Combining the two analyses, from a flat nonblocking terrain to a wooded hilly terrain, results show that the criteria whereby FSS antennas cannot co-exist with WiMAX systems ranges from 31mi to more than 124.25mi depending on the local terrain and the WiMAX output levels.

źródło: http://broadcastengineering.com/RF/test ... ence_0306/



Wyniki badania wykazały, że WiMAX powoduje poważne zakłócenia w odbiorze cyfrowego sygnału.
W czasie testowych pomiarów BER zostały zdegradowane z nominalnej 10-8 do 10-4 BER.
Łącząc dwie analizy, w płaskim terenie oraz na zalesionym terenie górzystym, wyniki pokazują, że anteny FSS nie mogą współistnieć z WiMAX w odległości od 31mi do ponad 124.25mi w zależności od ukształtowania terenu i poziomu technologii WiMAX:
http://broadcastengineering.com/RF/test ... ence_0306/


Więcej szczegółów w j.angielskim:
http://www.dailywireless.org/2008/03/16 ... ules-warc/



W USA wyznaczono specjalne strefy ochronne pasma C:

Obrazek


Mabo 1.15m+SG2100, Laminas AS-130+SG2100
Parabola Technisat 150cm

wojtek_z
nowy
nowy
Posty: 18
Rejestracja: 22 wrz 2009, 15:20
Podziękował: 0
Dostał Podziękowań: 0

Re: WiMax / C-band

#5

Post autor: wojtek_z » 05 paź 2009, 10:57

Podobnie jak kilka lat temu rownież teraz wysłałem zapytanie do UKE, odpowiedź:

Szanowny Panie,
Interesujący Pana zakres częstotliwości 3600 – 4200 MHz według Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości, stanowiącej załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 czerwca 2005 r. w sprawie Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości (Dz. U. Nr 134, poz. 1127 oraz z 2006 r. Nr 246, poz. 1792), przeznaczony został do wykorzystania w służbie stałej oraz służbie stałej satelitarnej (kosmos-Ziemia):



Lp.
f dolna (MHz)
f górna (MHz)
Przeznaczenie
Użytkowanie

368
3600
4200
STAŁA
cywilne

STAŁA SATELITARNA (kosmos-Ziemia)
cywilne




Zgodnie z Zarządzeniem Nr 38 Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 30 listopada 2007 r. w sprawie planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 3600 – 3800 MHz pasmo to wykorzystywane przez systemy typu punkt – wiele punktów (PMP), z dupleksem z podziałem czasowym (TDD) lub z dupleksem z podziałem częstotliwościowym (FDD) w służbie stałej oraz zgodnie z punktem 2.2.1. wykorzystywanie zakresu 3600 – 3800 MHz w służbie stałej satelitarnej (kosmos-Ziemia) ogranicza się do pojedynczych stacji VSAT. Wykorzystywanie takie jest zgodne z normą zharmonizowaną PN-ETSI EN 301 443 V1.3.1:2006 (U).



Podobna sytuacja występuje w paśmie 3800-4200 MHz, który zgodnie z Zarządzeniem Nr 39 Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 30 listopada 2007 r.

w sprawie planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 3800 – 4200 MHz przeznaczony został do wykorzystania przez systemy typu punkt-punkt (PP) o średniej i dużej przepustowości, pracujące z dupleksem z podziałem czasowym (TDD) lub z dupleksem z podziałem częstotliwościowym (FDD), pracujące w służbie stałej oraz zgodnie z punktem 2.2.1. wykorzystywanie zakresu 3800 – 4200 MHz w służbie stałej satelitarnej (kosmos-Ziemia) ogranicza się do pojedynczych stacji VSAT. Wykorzystywanie takie jest zgodne z normą zharmonizowaną PN-ETSI EN 301 443 V1.3.1:2006 (U).



Dla wskazanego zakresu, z uwagi na powodowane zakłócenia, służba stała oraz służba stała satelitarna (kosmos-Ziemia) nie mogą współistnieć na tym samym obszarze. W tym przypadku przydział częstotliwości odbywa się na podstawie kolejności złożonych do Prezesa UKE wniosków o prawo do dysponowania lub wykorzystywania częstotliwości przez urządzenia radiowe.

Jeżeli na danym obszarze inny podmiot uzyskał prawo do dysponowania częstotliwościami może on je wykorzystywać z parametrami oraz zasięgiem zakłóceniowym określonymi w decyzji. Satelitarne stacje nadawczo-odbiorcze, które nie uzyskały pozwolenia radiowego nie podlegają ochronie przed zakłóceniami od działających na podstawie pozwoleń radiowych systemów pmp.



Ponadto uprzejmie informuję, że według Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości zakresem częstotliwości przeznaczonym wyłącznie dla służby stałej satelitarnej jako służby pierwszej ważności jest zakres 11,7 – 12,75GHz.
(podkreślenie moje -wz)


(informacja przygotowana przez Departament Detalicznego Rynku Telekomunikacyjnego)
----------------

Komentarze???

Ciekawy jestem czy userzy mieszkajacy w zasiegu tej technologii rowniez maja problemy (mapka jest np na stronie Netii)



Awatar użytkownika
Artur
Ekspert
Ekspert
Posty: 1708
Rejestracja: 14 kwie 2009, 0:26
Lokalizacja: N52°1/E21°2
Podziękował: 19 razy
Dostał Podziękowań: 53 razy

Re: WiMax / C-band

#6

Post autor: Artur » 05 paź 2009, 11:41

Jak w ogóle można zezwolić na uruchomienie usługi na częstotliwości już zarezerwowanej i wykorzystywanej.
Zastanawiam się jak to sklasyfikować.
Czy wimax tylko zakłóca sygnał satelitarny czy też go zagłusza, być może owo rozporządzenie właśnie dlatego powstało - w złej woli i jest celową próbą blokady medialnej dla programów rosyjskojęzycznych.
To, że pasmo C nie jest u nas powszechnie wykorzystywane nie oznacza, że automatycznie można go zagłuszać.
Podobnie celowo zakłócany był niedawno program BBC.


Żniniewicz PM -200cm. - Ku
Żniniewicz PM -180cm. - C
Laminas PM -120cm. - Ku

wojtek_z
nowy
nowy
Posty: 18
Rejestracja: 22 wrz 2009, 15:20
Podziękował: 0
Dostał Podziękowań: 0

Re: WiMax / C-band

#7

Post autor: wojtek_z » 05 paź 2009, 12:17

Dla mnie jest tak, ze pasmo C traktowane jest mniej wiecej jak kaseta magnetofonowa - kto tego jeszcze używa itp itd. Ale faktem jest ze stacje TV wielu krajow (Afryka, Ameryka Pld) mozna odebrac tylko via pasmo C. Jeśli dobrze pamiętam przekazy z MŚ w Korei i Japonii również szły w tym paśmie (Intelsat 904 chyba) Rozumiem ze placowki dyplomatyczne tych panstw czy stacje TV mogą sobie pozwolić na filtry, ale zwykli oglądacze juz raczej nie.
Podobna sytuacja byla z BPL (Broadband over power lines), czyli internet w gniazdku od prądu. W tych krajach gdzie to uruchomiono zakłócenia praktycznie wycieły fale krótkie do 7 MHz. No bo kto tego słucha, jacyś dziadkowie-radioamatorzy. O tym że np. międzynarodowy kanał ratunkowy jest na 2182 kHz, czy łączności statek-brzeg również w tym wycinku zapomniano.

BTW czy ktoś może ma pod ręką jakieś międzynarodowe (ITU, EU) wytyczne w kwestii tych częstotliwości? Rozumiem że regulacje ITU powinny być nadrzędne i państwa członkowskie MUSZĄ się do nich podporządkować...



Awatar użytkownika
sato
Początkujący
Początkujący
Posty: 73
Rejestracja: 13 mar 2012, 18:15
Podziękował: 3 razy
Dostał Podziękowań: 14 razy

WiMax / C-band

#8

Post autor: sato » 25 sie 2012, 23:56

Hi Wojtek Z,

this thread is pretty old, but let me tell you something. We (Me and Peon alias Onacila) had really serious problems with C-band reception in our area, too. Our location is Michalovce, Eastern part of Slovakia. The C band reception in analogue wasn`t problem at all.. There was no visible interference at all. Every possible station was stable and clear depending on its signal strength of course...
Problems started with DVB-S reception.... Both of us started having problems with interferences during different periods of day. The interference caused signal break ups. We experienced break ups every 1 minute for 1 second long periods. I personally thought, that my Astrotel Precision 15*K lnb is faulty...or there is something going on with my Chaparral Wide band co-rotor. C-band reception was a real pain in the ass those days. Especially for Peon who enjoys searching for new TV/Radio channels and provides info to Lyngsat/Flysat sites..
One day, back in 2008-2009 Peon decided to call people from Telecommunication organization ruled by government, who check frequencies and try to find out solutions for interference problems. After some checking at Peon`s place they came with the conclusion that there is interference going on exactly as he complained, but they can not do anything about it as the interference comes from the military radar located approximately 6km away. We started thinking about buying an interference filter, but we were shocked when we found out the price! It was too expensive for us. :wall:
A few weeks later Peon found a Norsat lnb and suggested to buy one and compare it to our 15*K Astrotel and to other ones we had. It was back in the mid 2009. We bought 2 pieces of Norsat 8115 and believe me or not the Norsat lnb performed better than any other lnb we have ever had and it solved our problems with the radar, too.
Peon couldn`t believe that the radar was on and he got clear reading on his Emitor Combolook Color meter and the DVB-S reception was stable and without breaking up 24/7...
Because of that experience I would suggest to go for Norsat lnbs. Price of the Norsat 8115 is ca. US $ 110, but it is definitely worth it. If this lnb doesn`t solve your problem, you will get the best lnb available on the market.. But I strongly believe, that it will help you! The second option you have is a c-band filter. There are plenty of them on the market and companies have no problem to make one exactly as you need. But the price is double or triple compared to Norsat 8115. But the filters are made by professionals for professionals. :excl:

Peon has been using his 8115 for over 3 years and he wouldn`t want anything else. I have 2 pieces of 8115s myself and the 3rd is 8115I for frequency range 4.5-4.8 Ghz. But this is completely different story...


A few pictures of the Norsat 8115 lnb:
Załączniki
P1050897.JPG
P1050898.JPG
P1050900.JPG
P1050901.JPG
P1050902.JPG
P1050882.JPG
5.JPG
Norsat 8115I - frequency range 4.5-4.8Ghz


----------------------------------------------------------------------------------
Be independent and your TV screen will never be the same.

Awatar użytkownika
zuchnet
DX-er
DX-er
Posty: 12502
Rejestracja: 13 lut 2009, 19:24
Tuner: Dr.HD, Openbox, TBS 6983
Antena: 2m, OFC 1200, AS-130
Konwerter: Inverto White Flansh
Lokalizacja: Lubartów 51.44°N 22.68°E
Podziękował: 549 razy
Dostał Podziękowań: 793 razy
Kontakt:

Konwerter Cband - co sie dzieje ?

#9

Post autor: zuchnet » 05 mar 2013, 17:57

Panowie proszę o poradę bo już nie mam sił walczyć z tym problemem. Otóż problem jest taki jak na filmikach
http://www.youtube.com/watch?v=Dsg2IxSc ... e=youtu.be
http://www.youtube.com/watch?v=IJQYr0kS ... e=youtu.be
W pierwszej kolejności myślałem że to konwerter zakupiony nowy drugi i problem nadal istnieje ręce mi już opadają pomysłów brakuje i lada chwila skończy się zabawa z pasmem C.
Dziś podmieniłem kable wpiąłem te od Ku banda do konwertera na C nadal sygnał faluje jak opętany później puściłem jeszcze jeden kabel cały bez łączek etc... i problem nie znika.
Nie zależnie czy podłączę pod Openboxa czy pod F15 czy Showboxa sygnał faluje transpondery odbieralne wcześniej na 90% teraz ledwo odbieram o tych słabych nie ma nawet mowy ogólnie jestem załamany i dość mocno w....y bo przez cały rok działało jak trzeba i nagle przestało :thumbsdown:


Dish: Parabola 200 (98e-53w), AS-120 , AS-130, 3xT90 (95e-60e),(42e-4w),(5w-45w)
STB:DM 920UHD, DM 900UHD, VU+ DUO 4K SE , SF-8008 Single, Openbox X-810, S3 Mini II, S3 CI II, AS-4K2X, GT Media: GTX, GT Combo, V9 Prime, TBS 6903

Awatar użytkownika
Carmen
DX-er
DX-er
Posty: 24282
Rejestracja: 12 lut 2009, 12:01
Tuner: F15, DM900, SF4008, AS1,
Antena: 90, 125,190, 180, 310
Konwerter: różne
Lokalizacja: 52 50N 15 50E
Podziękował: 103 razy
Dostał Podziękowań: 452 razy

Konwerter Cband - co sie dzieje ?

#10

Post autor: Carmen » 05 mar 2013, 18:12

Czy to dzieje się tylko w dolnym zakresie? (wokół tej 3440)?


Parabola 190cm C-band
Offset Channel Master 180cm Ku Band (archiwum), na dachu Laminas 180cm
Famaval 310cm Ku
Echostar 125cm (28E)
Openbox X-820 oraz X-810; Dr HD F15; TBS69xx

https://www.wunderground.com/personal-w ... N3#history <object width="290"

Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pasmo-C”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości